Juncker: Schengen tehlikede

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Paris saldırısı sonrası tartışılmaya başlayan ‘Schengen vizesi’yle ilgili konuştu.

Juncker: Schengen tehlikede
Juncker: Schengen tehlikede
GİRİŞ 15.11.2015 18:04 GÜNCELLEME 15.11.2015 18:04
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Antalya'da başlayan G-20 zirvesinde, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, burada yaptığı konuşmada Paris'te yapılan saldırıyı değerlendirerek, şöyle konuştu:

"Paris'te yapılan saldırılar sadece Fransa'ya bir saldırılar değil, bütün evrensel değerlere yapılmış bir saldırılardır. Bu olaylara ilişkin yapılan açıklamada, Avrupa'nın açık sınırları olan bir kıta olmasından dolayı olduğu söylendi. Ama ben buna inanmıyorum. Saldırının mültecilerden kaynaklandığını düşünmüyorum. Saldırıyı yapanlar tam olarak mültecilerin kaçtığı insanlar. Genel anlamda AB politikasını ve mülteci politikasını gözden geçirmeye kesinlikle gerek yok. 122 kişiden her birinin birer mülteci konumunda olduğunu düşünün dünyada. Bu global bir sorundur. Bu küresel sorun bizim küresel bir cevap vermemizi zorunlu kılıyor. Bu krizlerin, böyle dramatik zamanlarda olması bizi üzüyor."

'BU ARTIK HERHANGİ BİR ZİRVE OLAMAZ'

AB Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk da Paris saldırılarını değerlendirerek şunları söyledi:

"Paris'teki saldırılar hepimizi şok etti. Bu artık herhangi bir zirve olamaz. Dayanışmamızı ifade ettik ama sözler kifayetsiz kalıyor, beraber eyleme geçmemiz gerekir. Bizlerinde terörle mücadelede tam kararlılıkla ilerleyeceğimizi söylememiz gerekir. G-20'de özel bir sorumluluğa sahibiz. Bizim için terör finansmanının ele alınacağı daha güzel bir platform yoktur. Terör örgütleri, ne faaliyet yapabilerler ne planlama geçebilrler eğer farklı ülkelerin finansal desteğini almazlarsa. Bilgi alışverişi yaparsak, bu konuda önemli bir adım da atmış oluyoruz. Terörle mücadele sadece finansal kaynakların durdurulmasıyla son bulmayacaktır ama bu da çok önemli. Bu ılımlı Suriye muhalefeti yapmadı bu saldırıları, IŞİD üslendi. G-20'de bütün liderlere IŞİD'e odaklanmalarını söyleyeceğim. G-20'nin liderleri özgür dünyanın liderleridir. Bu artık küresel bir sorun, küresel bir çözümle gelmemiz gerekir. Burada kökte yatan sorunları da ele alacağız. Dayanışma bütün alınan kararların temelinde olmalı."

'DIŞ SINIRLARDA YETERİNCE KONTROL YAPILMIYOR'

Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker, "Paris'te yapılan saldırılarıda bir teröristin Yunanistan adalarından geçtiği söylendi. Sizce Schengen'i durdurmak yardımcı olabilir mi böyle eylemleri engellemeye?" şeklindeki bir soruya, "Schengen tehlikede, bu son olan olaylardan dolayı değil. Ama dış sınırlarda yeterince kontrol yapılmıyor. Sanırım bahsettiğiniz kişi bir mülteci yada sığınmacı olarak kategorize edilmişti. Suç unsurları taşıyan işleri yapanlarla sığınmacıları karıştırmayalım. Bu sığınmacıların kapımıza gelmek için yeterli sebepleri var. Bu korkunç olaylardan kaçmak için ülkemize gelenleri, korkunç olayları yapanlarla karıştırmayalım. AB'de alınan önlemler Schengen'e uygun olarak yapılıyor" diye yanıt verdi.

YORUMLAR 1
  • zamansız 8 yıl önce Şikayet Et
    MADEM schengen yok geri kabul anlaşmasıda yok demektir ! ! AMA YİNEDE bu sorun için bir çıkış var ! ! schengen anlaşması kenara itiliyorsa türkiye ile AB ülkeleri karşılıklı olarak vizeleri kaldırabilirler ! ! EGER schengen tekrar devreye girerse o zamanda türkiye ab arasında schengen üzerinden vizeler kalkmış olur YANİ sonuç olarak bütün avrupa ülkelerine vizelerin kaldırılmasını istiyoruz ! !
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Reisi'nin ölümünün ardından İran'da sürpriz isim! Koltuğa talip oldu, dünya şaşkına döndü
Gazze'de orduyu şoke eden gelişme! İsyan tehdidine Netanyahu'nun oğlundan destek