'Terör yasasının değişmesi kesinlikle mümkün değil'

AB Bakanı Bozkır, AB'nin tavsiye kararına değinerek, "Canlı bomba eylemlerinin yapıldığı bir süreçte terör yasasının değişmesi kesinlikle mümkün değildir" dedi.

'Terör yasasının değişmesi kesinlikle mümkün değil'
'Terör yasasının değişmesi kesinlikle mümkün değil'
GİRİŞ 12.05.2016 09:51 GÜNCELLEME 12.05.2016 09:54
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Fransa'nın Strazburg kentindeki temasları çerçevesinde Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Avrupalı Muhafazakarlar ve Reformcular (ECR) Grubu Başkanı Syed Kamall, Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı (S&D) Grubu Başkanı Gianni Pittella ve AP Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok ile görüştü.

"Bu bir siyasi sorun"

Schulz'la görüşmesi sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bozkır, Türkiye'nin vizelerin kaldırılması için gerekli şartları sağlamak için çok çalıştığını vurgulayarak, "Bu bir matematik problemi değil. Bu bir siyasi sorun. Durumu siyasi olarak yorumlamak önemli." ifadelerini kullandı.

AB Komisyonunun vizelerin kaldırılması için aldığını tavsiye kararına değinen Bozkır, "Komisyon teklifini yaptı. Ancak ne yazık ki bunun yanlış yorumlandığını düşünüyoruz. Çünkü hiçbir şart sunulmuyor. Burada bir süreçten söz ediyoruz. Parlamentodaki sürecin başlaması için söz konusu olan bir şart yok. PKK teröründe güvenlik görevlerinin öldürüldüğü ve canlı bomba eylemlerinin yapıldığı bir süreçte terör yasasının değişmesi kesinlikle mümkün değildir. Bizim yasamız Avrupa standartlarına da uygundur." ifadelerini kullandı.

"Türk tarafı için açık bir seçeneği her zaman bulundurmalıyız"

AP Başkanı Schulz, Bakan Bozkır'la görüşmesinin çok yapıcı ve verimli geçtiğini belirterek, "AB Komisyonunun vize serbestisi için gönderdiği taslağı neden parlamentoya göndermediğimi açıkladım. Bizim açımızdan Türkiye sürecin parlamentoda işletilmesi için gerekli şartları henüz sağlamadı. Bu yüzden gerekli süreç için hazırlık yapılmadı." diye konuştu.

Şimdilik soruna bir çözüm bulamadıkların söyleyen Schulz, "AB Komisyonunun gönderdiği taslak 72 şarta dayanıyor. Türkiye bu şartları henüz tamamen yerine getirmiş değil. Bu yüzden süreci durdurdum. Türk tarafı için açık bir seçeneği her zaman bulundurmalıyız. Parlamento ve hükümetin alacağı kararlar olacaktır." ifadelerini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • zaza 4 yıl önce Şikayet Et
  Sığınmacıları Avrupa ya gönderin gitsin.
  Cevapla
 • temiz bey 4 yıl önce Şikayet Et
  belçika 4 terörist için yalnız kendinde değil bütün avrupayı sıkı yönetime sürükledi, önce kendileri terör reformu yapsınlar !
  Cevapla
 • Yorumcu 4 yıl önce Şikayet Et
  Salin suriyelileri otobuslerini botlarini herseylerini verelim gitsinler.. ab surekli bir bahane buluyor onlarin oyuncagi olmayalim.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Erdoğan 'İkaz ediyorum' diyerek resti çekti: Sizi kurtaramayacak
Ermenistan'ın son umudu onlara kaldı!