Almanya ve Türkiye'den ortak açıklama!

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel ile Mevlüt Çavuşoğlu Ankara'da açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 05.06.2017 12:55 GÜNCELLEME 05.06.2017 14:33
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alman milletvekillerinin ziyaretine ilişkin, "Şu an itibariyle İncirlik değil Konya'daki NATO üssüne ziyaret mümkün" dedi.

Açıklamalardan satırbaşları:

İkili ilişkilerimize enerji kazandırabilmek için hangi adımları atabiliriz, bunu konuştuk. Esasen Malta'da yaptığımız görüşmede de samimi şekilde 'hangi adımları atalım ki, ilişkilerimizi karşılıklı bir yere götürelim' üzerinden çalışmaya devam ederiz dedik. Bu konuda yardımcılarımız da bir araya geldiler.

Değerlendirme fırsatı buldular. Bizim Almanya ve Avrupa ile hiçbir problemimiz yok. Bir Antalya Milletvekili olarak şunu söylemek isterim, Almanya turist sayısı bakımından bizim için en önemli ortaktır. Almanya'da yaşayan 3,5 milyondan fazla Türk var. Almanya ile problem yaşamımızda bizim tarafından hiçbir problem yok. Almanya bize karşı 1 adım atarsa biz her zaman 3 adım atarız.

TÜRKİYE KARŞITI PKK FAALİYETLERİ

Türk karşıtlığı ırkçılığa ve aşırı Türk düşmanlığına hizmet ediyor. Son zamanlarda camilere yönelik saldırıda bir atrış var. Bu aslında Avrupa için de bir sorun. PKK terör örgütünün Almanya'daki faaliyetleri, zorla para toplama, illegal faaliyetler, açık şekilde Türkiye'ye karşı terör propogandası yapılması. Yine Frankfurt'ta yapılan sözde toplantıda sözde PKK'nın paçavraları, teröristbaşı posterleri ve videoların yayınlanması Türk halkını derinden yaralamıştır .  Özellikle Almanya'nın PKK sembollerinin yasaklamasının ardından bu toplantının yapılması ayrıca manidardır.

FETÖ'CÜLER SIĞINMA TALEBİNDE BULUNUYOR

FETÖ üyelerinin Almanya'da bulunması. 400'den fazla Türkiye pasaport sahibinin Almanya'ya sığınma talebinde bulunması. Dün akşam bir şehidin annesini iftardan sonra ziyaret ettim. Acılar hala taze. FETÖ üyelerinin  dost ülke Almanya tarafından alınmasını biz tercih etmeyiz.

İNCİRLİK'İ DEĞİL KONYA'DAKİ NATO ÜSSÜNÜ ZİYARET MÜMKÜN

Pozitif gündemlerimiz de var. İkili ticaret vs. gibi. Bundan sonra ticari ve kültürel ilişkiler dahil hangi adımları atabiliriz ki yapıcı çalışmalarda bulunalım. Çalışmalara devam edeceğiz. Şu an itibarıyla İncirlik değil Konya'daki NATO üssüne ziyaret mümkün.

DARBE GİRİŞİMLERİ KESİNLİKLE KABUL EDİLEMEZ

ALMAN BAKAN GABRİEL: Türk-Alman ilişkileri şu anda belli bir sıkıntılı dönem yaşıyor. Zaman zaman tabii ki görüşmek lazım. Çok iyi noktadaydık. Türkiye ve Almanya'daki çok insanın birbiriyle bağı var. Gerçekten bu ilişkilerin çok daha uzun bir geleneği var. Türkiye özellikle Nazi döneminde Almanlar'a sığınma imkanı vermiştir. Güncel olarak baktığımızda tabii ki bazı sıkıntılarımız var. Belki de farklı anlayışlardan kaynaklanan. Türkiye ile duygusal olarak da birlikteyiz. Burada benim Türkiye ile bağımdan dolayı çok önemli. Darbe girişimlerinin kesinlikle kabul edilemeyeceğini ifade etmek isterim.

VİZELERİN KOLAYLAŞTIRILMASINI KONUŞTU

Biz NATO'da ortağıyız. Terör tehlikesine karşı birlikte mücadele ediyoruz. Türkiye-Almanya olarak ticaret olarak çok yakın işbirliğindeyiz. Bizlerin Gümrük Birliği'nin daha da geliştirilmesi yönünde irademiz var. Biz kültürel olarak da çok sıkı bağımız vardır. İki ülkenin öğrenci değişimleri, kardeş şehir ortaklıkları gibi değişimlerin yapılmasının üzerinde durduk. Vize serbestisi Avrupa düzeyinde olmadığı sürece de mesela bilim insanları için, özellikle işadamları için karşılıklı olmak üzere vize düzenlemesinin mümkün olabildiğince kolaylaştırmayı konuştuk.

FETÖ'CÜLERİN TALEPLERİNE MAHKEMELER KARAR VERİYOR

Darbe girişimine katılmış olanlar ve böyle bir şüphesi olan insanlar olarak mülteci taleplerine mahkemeler karar vermektedir. Darbecilerle ilgili delillere bağlıyız. Delil olmadan mahkemeye sunulamıyor.

ÇAVUŞOĞLU: AVRUPALILAR GAZETECİLERİ AJAN OLARAK KULLANIYOR

Ne zaman bir araya gelsek Yücel konusu söz konusu oluyor. Ama şu bir gerçek, Almanya'da çok iyi biliyor. Yücel'le ilgili suçlama gazetecilikle ilgili değil terörle ilgili. Bu konuda bizim için hassas bir konu. Nasıl Almanya'da bağımsız yargı varsa bizde de bağımsız yargı Yücel'le ilgili soruşturmayı sürdürüyor. Elbette soruşturma bitince yargı Yücel'le ilgili kararı verecektir. Son zamanlarda Avrupa'da bir moda başlatıldı. Özellikle gizli servisler gazetecileri ajan olarak kullanmaya başladılar. Niye, yakalandığı zaman 'gazeteci tutuklandı, gazeteciler içeride' kampanyasıyla baskı oluşturmak istediler. Geçenlerde yine bir yabancı gazeteci tutuklandı. Bizim askeri bölgemizin, gizli kalması gereken fotoğrafları çekerek Irak'a geçti. Gazetecilik faaliyetinden tutuklanıyorsa söylersin ama teröre destek veren faaliyetlerden tutuklanıyorsa bunun Almanya'da da, Avrupa'da karşılığı var. Bazı talepleri oldu iletmem gereken kurumlara memnuniyetle ileteceğim.

 

YORUMLAR 49
 • gokhan 6 yıl önce Şikayet Et
  yav, şimdi burada şakşakçılar geçen günlerde oooo helal olsun postayı koyduk diyorlardı. bizimkiler Konyayı göstermiş. şimdi neye alkış tutacaksınız merak ediyorum.
  Cevapla
 • tachiwaza 6 yıl önce Şikayet Et
  Yaa ne Konyası, defolsunlar gitsinler yurtdışına nereye gideceklerse.
  Cevapla
 • selçuk 6 yıl önce Şikayet Et
  konyada da istemiyoruz konyada işgal kuvvetlerinin hiç bir askerini istemiyoruz.
  Cevapla
 • Aha ya 6 yıl önce Şikayet Et
  Almanlar anyayı konyayı görsünler bakalım
  Cevapla
 • MilleT 6 yıl önce Şikayet Et
  Adamlar halen Türkiyeyi dize getirmek istiyorlar. Cayını içtiyse kapıyı gösterin Anyayı Konyayı görmesinler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
DEM Parti İBB adayı Beştaş'tan Özgür Özel'in sözlerine tepki: CHP'den alacağımız var
Aziz Yıldırım'dan Dursun Özbek'e yanıt!