Türkiye korkusu! Yunan bakan açık açık itiraf etti

Kocias, ülkesi ve Makedonya arasındaki isim anlaşması üzerinden gelen eleştirilere, "Türkiye'nin etkisine girmiş bir FYROM (Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti) mi istiyoruz yoksa bizimle dostane ilişkileri olan bir FYROM mi istiyoruz? Aceleci davranıp davranmadığımızın değil, bu sorunun cevabını vermeliyiz" dedi.

Türkiye korkusu! Yunan bakan açık açık itiraf etti
Türkiye korkusu! Yunan bakan açık açık itiraf etti
GİRİŞ 22.07.2018 14:23 GÜNCELLEME 22.07.2018 14:26
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Yunan devlet ajansı AMNA'ya verdiği özel röportajda, Makedonya ile gerçekleşen "isim anlaşması" ve Rusya ile yaşanan diplomatik krize ilişkin soruları yanıtladı. 

RUSYA İLE İLİŞKİLERDE GERİLİM ARTTI

 

 

Yunanistan'ın 4 Rus diplomata yönelik yaptırım uygulamasını değerlendiren Kocias, "Yunanistan, Doğu'ya, Batı'ya, dostumuz olan ve olmayanlara egemenliğimize ve bize karşı saygıyı ihlal edenlere karşılık uygun tedbirler alınacağı mesajını verme konusunda kararlıdır. Göz yummanın diplomasi sayıldığı dönem geride kaldı" değerlendirmesinde bulundu.

Kocias, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Atina gezisini iptal etmesine yönelik ise "Eğer kendisini sınır dışı edilen veya ülkeye giriş yasağı konulanlarla bir tutuyorsa gelmemek kendi hakkıdır" diye konuştu. 

YUNAN BAKANI TÜRKİYE KORKUSU SARDI

Yunanistan ve Makedonya arasındaki "isim sorununun" çözümüne yönelik anlaşma için şartların olgunlaşmış olduğunu belirten Kocias, "Türkiye'nin etkisine girmiş bir FYROM (Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti) mi istiyoruz yoksa bizimle dostane ilişkileri olan bir FYROM mi istiyoruz? Aceleci davranıp davranmadığımızın değil, bu sorunun cevabını vermeliyiz" ifadelerini kullandı.

Kocias, Makedonya'da "Slav köktenciliğinin" gelişmesi ve Yunanistan'a kuzeyinden muhtemel bir "terör akımının" oluşmasındansa coğrafi ve ekonomik olarak bağlar geliştiren bir komşuya sahip olmak istediklerini söyledi.

RUSYA İLE YAŞANAN KRİZDE MAKEDONYA ETKİSİ

Yunanistan geçen hafta, "ülkenin milli güvenliğini tehdit edici hareketlerde bulunduğu" gerekçesiyle 4 Rus diplomattan 2'si için sınır dışı, 2'si için de ülkeye giriş yasağı kararı almıştı. 

Yunan basınında çıkan haberlerde, diplomatların, Makedonya ile olan "isim sorunu" meselelerine ilişkin ülkede gösteri ve tepkilerin artmasını teşvik ederek müdahale etmeye çalışmakla suçlandığı ileri sürülmüştü.

Rusya ise Lavrov'un düzenleyeceği gezinin iptal edildiğini açıklarken, Rusya Dışişleri Bakanlığı da diplomatlarına ilişkin yaptırımlar ve Yunan yetkililerin Rusya karşıtı açıklamalarıyla ilgili Yunanistan'a sözlü ve yazılı protesto verildiğini bildirmişti.

YUNANİSTAN İLE MAKEDONYA ARASINDAKİ İSİM SORUNU

Başta Türkiye olmak üzere birçok devlet, Makedonya'yı anayasal adı olan "Makedonya Cumhuriyeti" ismiyle tanıyor ancak Yunanistan, kendi sınırları içinde "Makedonya" isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle ülkenin isminin değiştirilmesini talep ediyordu.

Makedonya, bağımsızlığını ilan ettiği 1991'den bu yana güney komşusu Yunanistan ile devam eden isim sorunu nedeniyle AB ve NATO'ya üye olamıyor.

Makedonya'nın uluslararası tanınırlığı, ülkenin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda oy birliğiyle BM üyeliğine kabul edildiği 1993 yılının nisan ayında kesinlik kazanmış ancak güney komşusu Yunanistan'ın itirazıyla geçici referans olarak "Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya (FYROM)" adıyla üyeliğe kabul edilmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Mahir 2 yıl önce Şikayet Et
  Şu haritayı görüyorum ya Vallahi içim gidiyor dibimizdeki adaları yunanlılara vermişiz bu adaları verenlerin var ya ben ta aklına tütüreyim..
  Cevapla
 • SENARYO BELLİ 2 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistanın çöküşü yakın. Bu işleri iyi bilirim. Şimdi gazı verdiler Yunanlılara ve Yunanlılar bol bol düşman ediniyorlar. Bir an gelecek desteği çekecekler o zaman düşmanları ile kendisini sömürmek isteyenler arasında bir seçim yapmak zorunda kalacak. Kendisini sömürenleri seçecek. Yunanlılar için kölelik başlayacak.
  Cevapla
 • Ali ve Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  AB Yunanistanı Şımartarak yanlış yapıyor. Koskoca Makedon Devleti isim değiştireceğine Yunanistan kendi sınırlaı içinde Bulunan ve aynı ismi taşıyan yerin ismini değiştirsin. Şantajcı AB Yunanlılara hertarafta yardım ediyor. zaten AB Yunanlar yüzünden dağılabilir.
  Cevapla
 • Türk 2 yıl önce Şikayet Et
  Şu yunanistanı alsak da korkuları bitse.
  Cevapla
 • Mahmut em 2 yıl önce Şikayet Et
  Ey Yunan hile desise kin nefret teröristleri darbecileri koru kolla ikide bir 12 mili gündeme getir türkiyeye karşı hain işbirliği ne gidersen korkacaksin otur oturdugun yerde 24 saatte alırız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Erdoğan ile Putin arasında sürpriz görüşme!
Diyanet'ten hac toplantısı! İşte alınan kararlar