KKTC'nin 2011 nüfus sayısı açıklandı

Başbakan Küçük'un yayımladığı açıklamayla duyurulan, nüfus sayımının geçici sonuçlarına göre KKTC'nin nüfusu 30 Nisan 2006'dan bu yana yüzde 11.2 arttı.

KKTC'nin 2011 nüfus sayısı açıklandı
KKTC'nin 2011 nüfus sayısı açıklandı
GİRİŞ 09.12.2011 16:29 GÜNCELLEME 09.12.2011 16:29

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 4 Aralık'ta yapılan Genel Nüfus ve Konut Sayımı'nın geçici sonuçlarına göre, KKTC'nin nüfusunun 294 bin 906 olduğu açıklandı.

KKTC Başbakan İrsen Küçük, nüfus ve konut sayımı geçici sonuçlarını yaptığı yazılı açıklamayla duyurdu.

Açıklamaya göre, KKTC'nin de-facto nüfusu, bir önceki nüfus sayımının yapıldığı 30 Nisan 2006'dan bu yana yüzde 11.2 oranında artarak 294 bin 906'ya ulaştı.

Geçici sonuçlara göre Lefkoşa 98 bin 739; Gazimağusa 69 bin 273; Girne 72 bin 284; Güzelyurt 31 bin 254 ve İskele de 23 bin 356 nüfusa sahip.

Başbakan Küçük, BM gözlemcilerinin denetlediği 4 Aralık günü, sokağa çıkma yasağı da uygulanarak yapılan sayımdan sonra, halktan gelen bildirimlerle 900 kişinin daha sayıma dahil edildiğini, şeffaflık ve açıklık gereği ilk verileri kamuoyuyla paylaştıklarını kaydetti.

Küçük, sayıma katkıda bulunan DPÖ, kaymakamlıklar ve görev alanlara teşekkür etti.

Ülkede 2006 yılında yapılan nüfus sayımından günümüze kadar geçen sürede meydana gelen değişimlerin, yeni bir nüfus sayımının yapılmasını gündeme getirdiğini, bu bağlamda, hükümetinin, ülkenin ekonomik ve sosyal yapısını ortaya koymak ve doğru politikaların oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla Nüfus ve Konut sayımını 2011 yılı içinde gerçekleştirmeyi kararlaştırdığını ifade eden Başbakan Küçük, şöyle devam etti:

''Kaliteli, güncel, güvenilir, tarafsız ve uluslararası standartlara uygun istatistikleri üretmek ve kullanıma sunmak üzere Devlet Planlama Örgütü'nü çalışmaları yapmak için görevlendirmiş ve bu çerçevede 2011 Genel Nüfus ve Konut Sayımı'nı 4 Aralık 2011 tarihinde sokağa çıkma yasağı uygulanarak başarılı bir şekilde sonuçlandırılmıştır.

Ülkemizde daha önce ilki 1996 ve ikincisi de 2006 yılında olmak üzere 2 kez nüfus sayımı yapılmıştır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genelinde üçüncü nüfus sayımı olarak gerçekleştirilen 2011 Genel Nüfus ve Konut Sayımı'nda kullanılan soru formu, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'nin birlikte geliştirdikleri Tavsiyeler Metnine uygun olarak hazırlanmıştır. Aynı zamanda gerek Nüfus ve Konut sayımı hazırlıkları, gerekse nüfüs sayımının gerçekleştirldiği esnada Birleşmiş Milletler gözlemcileri yapılan çalışmaları denetlemiştir.''

EUROSTAT'ın da önerileri arasında olan, sayım verilerinin doğru bir şekilde düzenlenmesi ve nüfus sayımının niteliğinin ve doğruluğunun kontrol edilmesi amacıyla sayım sonrası Kalite Kontrol Çalışmasının (Post Enumeration Survey, PES) yapılması çalışmaları için gerekli planlamalar hazırlanmaktadır. Kalite Kontrol Çalışması, sayımın içerik ve işlem hatalarını ölçmek için tasarlanmış özel bir tür ankettir ve birçok ülkede yaygın olarak uygulanmakta olup sayımların kapsam eksikliği ve derlenen değişkenlerin kalitesini ölçmektedir.

Hükümetimiz, açıklık ve şeffaflık gereği ayrıca sayımın güvenilirliği açısından da  en erken bir zamanda ilk verilerin açıklanmasının büyük önem arz ettiğinin bilinciyle, tamamlanan sayımın geçici sonuçlarını bugün itibarı ile kamuoyu ile paylaşmaktadır.''

AA

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yerli otomobil Togg'da yüzde 7 ÖTV hedefini tuttururuz
Yargıtay: İnternet dolandırıcılığında zarardan banka sorumlu