Sık sık idrara gitme, sıkışma yaşayanlar dikkat!

Sıkışma hissi, sık sık idrara çıkma, tuvalete yetişememe ve altına kaçırma korkusunun sebebi aşırı aktif mesane sendromu ile ortaya çıkıyor.

Sık sık idrara gitme, sıkışma yaşayanlar dikkat!
Sık sık idrara gitme, sıkışma yaşayanlar dikkat!
GİRİŞ 13.01.2015 17:07 GÜNCELLEME 13.01.2015 17:07
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Çoğunlukla kadınları etkilemekle birlikte, erkekleri de ilgilendiren sorun, cinsel, fiziksel, psikolojik, sosyal, mesleki açıdan yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor.

Uzmanlar, sorunu yaşayan hastaların tedavi hakkında yeterli bilgi sahibi olamadıkları için hastalığa boyun eğdiğini belirtiyor

Türkiye’de her 5 kadından ve her 7 erkekten birinde görülen AAMS, pek çok kişiyi dışarı çıkmadıkları, sosyalleşmedikleri, tuvalete erişemeyecekleri mekanlara gitmedikleri, sıvı tüketimini sınırlandırdıkları, erken yaştan itibaren ped kullanmaya başladıkları depresif bir hayata sürüklüyor. Özellikle çalışma hayatındaki kadınların gerek iş gerekse sosyal yaşamını olumsuz etkileyen sorun, etkili tedavilere ulaşılamadığında kişiyi yaşamından uzaklaştırıyor. Uzmanlar, mevcut tedavilerle sonuç alınamadığında hastaların sorunla birlikte yaşamaya çalıştığını, çözüm aramak yerine öğrenilmiş çaresizlik yaşadıklarına dikkat çekiyor.

60 yaşından sonra 3 kadından birini etkiliyor

Türk Kontinans Derneği Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Aybek, Aşırı Aktif Mesane Sendromu’nun ciddi bir sağlık sorunu olduğunu vurguladı.

Sıkışma hissinin ana şikayet olduğu sorunla ilgili 18 yaş ve üstü bireyler arasında yaptıkları araştırmada çok çarpıcı sonuçlara ulaştıklarını belirten Prof. Dr. Zafer Aybek, “Kadınlarda her 5 kişiden birinde görülen bu sorunun gençlerde görülme oranı daha düşük olmakla birlikte yaşın ilerlemesine paralel olarak artıyor. 60 yaşın üzerindeki kadınlarda her 3 kadından birinde görülüyor. Türkiye’de bu hastalık yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak kabul ediliyor. AAMS yeterince bilinmediğinden doğal bir kabulleniş sözkonusu. Bu durumu ‘öğrenilmiş çaresizlik sendromu’ olarak nitelendirebiliriz” diye konuştu.

Antidepresan kullanan hastalar var

Utanmak, hastalığı yaşlılığın doğal bir parçası olarak görmek, doğumsal nedenlere bağlamak, sorunu zamanla kanıksayıp kabullenmek gibi faktörlerin AAMS’yi yenmekteki en büyük engel olduğunu anlatan Prof. Dr. Zafer Aybek, şöyle devam etti:

“Toplumumuzda bu soruna sahip olanlar, öncelikle bunun tıbbi müdahale gerektiren bir durum olduğunun farkında değil. İdrar kaçırmanın sıkıntılarını çok derin yaşayan hastalar antidepresan ilaç kullanma yoluna gidiyor. Kişilerin cinsel, sosyal ve iş hayatı ciddi bir şekilde etkileniyor. Tuvalete gitme ihtiyacının getirdiği endişe nedeni ile sinema, tiyatro gibi toplu eğlencelere gidememe, iş toplantılarında uzun süre duramama, iş motivasyonunun azalması, uzun seyahatlere çıkamama gibi sosyalleşmeyi ve iş hayatını etkileyen durumlar karşısında kişiler ciddi depresyon yaşıyor. Sürekli yaşanan bu durum bıkkınlık ve yaşama karşı isteksizlik hissi yaratıyor. Toplumumuzda hastalık konusunda yeterince bilinçlenme olmadığından kişiler hastalık karşısındaki çaresizliği kabullenme davranışına gidiyor.”

20 dakikalık enjeksiyon tedavisi yaşam kalitesini artırıyor

Sık sık idrara gitme, sıkışma, gece idrara çıkma, idrar kaçırma gibi belirtilere sahip olanların mutlaka üroloji uzmanı tarafından görülmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Aybek, tedavi yöntemlerini ve yeni tedavi seçenekleri hakkında şu bilgileri verdi:

“İlk tedavi seçeneği bazı günlük alışkanlıklarını değiştirmek gibi basit önlemler olacaktır. Sıvı miktarını, kahve içmeyi azaltmak, belirli saat aralıklarında çok sıkışmadan idrar yapmak faydalı olabilir. Östrojen eksikliği durumunda bölgesel vajinal östrojen kullanılması, idrar kontrolünü sağlayan kasların egzersiz ve fizik tedavi yöntemleri ile güçlendirilmesi olumlu etki sağlayacaktır. Bu basit yöntemlerle tedavi sağlanmadığı durumlarda ağızdan bir takım ilaçlar denenebilir. İlaçlardan fayda göremeyen hastalarda da enjeksiyon tedavisi gibi yöntemlerimiz var. 20 dakika gibi kısa bir uygulama sonrası hızla sonuç veren enjeksiyon tedavisi etkin bir çözüm sunuyor. Mesane kasına botulinum toksin enjeksiyonunun yapıldığı bu yöntemin etkisi hastalar arasında değişbilmekle birlikte, ortalama 6 ay sürmektedir. Tedavinin hasta üzerindeki etkisi geçtiği zaman yeniden enjeksiyon yapılabilir. Uygulamanın yan etkileri düşüktür ancak hasta önceden detaylı bilgilendirilmelidir. Yaklaşık 20-30 dakikalık bir süre içinde endoskopik yöntemle bu işleme özel bir iğne ile mesane kası içine enjeksiyon yapılır. Böylece soruna neden olan mesanedeki istemsiz kasılmalar azaltılmaya çalışılır. Birçok tıbbi çalışmada, bu yöntemle idrar kaçırma sıklığının azaldığı, hastanın yaşam kalitesinin yükseldiği rapor edilmiştir.”

YORUMLAR 10
 • Hatice Dedeağa 5 yıl önce Şikayet Et
  Hatice ben de iki yıldır sık sık idrara çıkıyorum çoğu zaman klozete oturana kadar ani idrar yapmam nedeniyle çamaşırlarım kirleniyor 60 yaşındayım şeker değerim 110-115 gibi çıkıyor triod değerim biraz yüksek modüller var iki doğum yaptım gençliğimde sabah tuvalete gider akşama kadar tuvalete gitmezdim ne yapmalıyım üroloji bölümüne mi gitmeliyim o yüzden evden pek çıkamıyorum
  Cevapla
 • Fatma betül 5 yıl önce Şikayet Et
  Selam ben3/4yıldır çok idrara çıkıyorum kültür tahlili bile yaptırdım temiz çıktı çay,kahve,asitli,acılı içecekler kullanmammı tavsiye eden üroloji dr.uyguluyorum ama etkisi yok sıkışarak idrara gidiyorum zor yapıyorum sızlama,yanma oluyor ne yapmalıyım.34 yaşndayım.
  Cevapla
 • Caner aslan 6 yıl önce Şikayet Et
  Merhaba hocam ben ıkı yıldır ıdrar sıkıntı yasıyorum sık sık. Cıkıyorum bır kac kere doktora gıttım tahlıller temız cıktı ama hala aynı sıkıntıyı yasıyorum yas 25
  Cevapla
 • nurhayat tekin 6 yıl önce Şikayet Et
  Annem çok idrar çıkıyor uyku düzeni bozuldu yaşı79 biz ne yapa biliriz
  Cevapla
 • nurhayat tekin 6 yıl önce Şikayet Et
  Hocam sık sık idrarara yaşli annem var çıkıyor gece uyku düzeni benimde anneminde bozuldu ne yapmam gerek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi... E-5'te 10 araç kazaya karıştı: Çok sayıda yaralı var!
Mosso'dan sokak köpekleri üzerinden skandal çağrı! Hadsizlikte sınırları aştı