Çeçen lider Basayev öldürüldü

Rus Itar Tass haber ajansı, Çeçen lider Şamil Basayev'in öldürüldüğünü açıkladı. Putin'e Basayev'in dün gece İnguş Cumhuriyeti'nde öldürüldüğü bildirildi. Şamil Basayev kimdir?

Çeçen lider Basayev öldürüldü
Çeçen lider Basayev öldürüldü
GİRİŞ 10.07.2006 15:22 GÜNCELLEME 10.07.2006 15:22

Çeçen lider Şamil Basayev öldürüldü. Rus Itar Tass ajansı, Çeçen lider Şamil Basayev'in öldürüldüğünü duyurdu.


Ajans, devlet güvenlik şefinin Rusya lideri Vladimir Putin'e Basayev'in dün gece İnguş Cumhuriyeti'nde öldürüldüğünü bildirdiğini kaydetti.


PATRUŞEV: BASAYEV, İNGUŞ CUMHURİYETİ'NDE ÖLDÜRÜLDÜ
   
Rusya iç istihbarat servisi FSB'nin Başkanı Nikolay Patruşev, Rusya tarafından en çok aranan Çeçen komutan Şamil Basayev'in İnguş Cumhuriyeti'ndeki bir operasyonda öldürüldüğünü söyledi.


Patruşev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kabulünde
yaptığı açıklamada, Basayev'in İnguş Cumhuriyeti'ndeki bir çatışmada
öldürüldüğünü söyledi.


Rusya'nın Kuzey Osetya Cumhuriyeti'ndeki Beslan kasabasındaki bir
ilkokulu basan teröristler, okulda bulunanları rehin almış, yapılan operasyon sonucu, çoğu çocuk 300'den fazla kişi hayatını kaybederken, olayın sorumluluğunu Basayev üstlenmişti.


ŞAMİL BASAYEV KİMDİR?


1965'de Çeçenistan'ın Vedeno Bölgesi'nin Vedeno köyünde doğdu. 1987 yılında Moskova'da mühendislik eğitimine başladı. Öğrencilik yıllarında devrimci kişiliği ile ön plana çıkmıştı. Moskova'da odasının duvarında Che Guevera'nın posterinin asılı olduğunu verdiği bir demeçte dile getirdi.


1991 Ağustosu'nda Moskova'daki hükümet darbesi sırasında Yeltsin taraftarları arasında yer aldı. Adını ilk defa Çeçenistan'da yaşananları dünyaya duyurmak için bir Rus uçağını kaçırarak Ankara'ya indirdiğinde duyurdu.


1992 yılında Cahar Dudayev'in emri ile Abhazya'ya gönderilen Çeçen birliklerin komutanı iken, Abhazya'nın Gürcü işgalinden kurtulmasında birinci dereceden etkili olan Kafkas Halkları Konfederasyonu (KHK) birliklerinin komutanlığına getirildi. Abhazya'nın ardından Çeçenistan'a dönerek Dudayev'e karşı muhalefete geçen Rus yanlısı silahlı birliklerin dağıtılmasında etkili oldu. 1994 yılı aralık ayında Ruslar'ın Çeçenistan'ı işgal etmesiyle Çeçen komutanların en önemlilerinden biri haline geldi. 1995 yılı başında Rus savaş uçakları Şamil'in Vedeno'daki evini bombalayarak ailesinden 11 kişiyi şehid ettiler.


Rus güçlerin sivillere karşı giriştikleri katliamların en üst seviyelere ulaştığı Haziran 1995'de, yaşananları dünya kamuoyuna duyurabilmek için 150 savaşçının Budennovsk kentine düzenlediği eylemi yönetti.
1996 yılı Nisan ayında Çeçen Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı'na getirildi. Ve Rus güçleri Çeçenistan'ı boşaltmaya mecbur eden Cahar-Kale(Grozni) operasyonunu komuta etti. 1998 de Cahar-Kale'de yapılan Çeçen-Dağıstan Halkları Kongresi'nde başkan seçildi. Kongrenin ikinci toplantısında alınan kararla 1 Ağustos 1999'da kurulan İslam Şûrâsı'nın başkanlığına getirildi.


1999'da Rusya'nın Çeçenistan'ı yeniden işgali üzerine Çeçenistan'a dönerek doğu cephesi komutanlığı görevini sürdürmeye başladı. İkinci savaş sırasında da başkent Grozni'yi savunan Basayev, kentten çekilirken yaralanmış, bir bacağının bir kısmı kopmuştu. Basayev, Devlet Başkanı Aslan Mashadov'un emrinde Çeçenistan Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı görevini sürdürmekteydi.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Yusufeli Barajı'nın tamamlanmasına 37 metre kaldı