‘Türk-Rus işbirliği DEAŞ’ı sıkıştırdı’

ABD Başkanı Barack Obama’nın terörle mücadele konusunda danışmanı Bruce Riedel, Türkiye ve Rusya arasında artan işbirliğinden ötürü DAEŞ'in üzerindeki baskının arttığını söyledi.

‘Türk-Rus işbirliği DEAŞ’ı sıkıştırdı’
‘Türk-Rus işbirliği DEAŞ’ı sıkıştırdı’
GİRİŞ 09.01.2017 07:45 GÜNCELLEME 09.01.2017 07:50
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

İstanbul’da Reina saldırısıyla birlikte DEAŞ’ın şimdiye kadar Türkiye’ye yönelik muğlak bıraktığı yaklaşımını tam savaş haline dönüştürdüğünü söyleyen terörizmle mücadele uzmanı Bruce Riedel’e göre bu tırmandırma politikasının sebebi ise Türkiye ve Rusya arasında artan işbirliği ve bunun örgüt üzerinde yarattığı baskı.

‘İLK SOMUT GÖSTERGE’

“DEAŞ son iki aydır, Türk sivilleri hedef alma konusunda muğlak bıraktığı politikasını net bir politikaya doğru değiştirdi. Sivilleri hedef alacak. İstanbul gece kulübü saldırısı da muhtemelen bu değişimin ilk somut göstergesi.  (DEAŞ lideri Ebu Bekir) El Bağdadi (46), hatırlarsanız Kasım başında (3 Kasım) bir açıklama yayınladı ve DEAŞ’ın Türkiye’yi hedef alacağını duyurdu. Bundan önce DEAŞ, adamlarını Avrupa ve diğer yerlerden Suriye ve Irak’a geçirmede Türk toprağını kullanmaya çalışırken Türk hedeflere karşı muğlak ve dikkatli bir yaklaşım içindeydi. Bu bitti. Şimdi DEAŞ’ın Türkiye’yle tam bir savaş halinde olduğunu söyleyebiliriz.

‘BELİRSİZLİK BİTTİ’ 

Bağdadi’nin açıklamasından önce bir belirsizlik hali bırakıp DEAŞ karşıtı koalisyona tam destek vermemesi için Türk hükümetine sinyal gönderiyorlardı. Türkiye bu doğrultuda ilerledikçe de daha şiddetli sinyaller göndermeye devam ettiler. Ama yine de kendilerine bir hareket alanı bırakıyorlardı. O belirsizlik dönemi bitti. Yılbaşı gecesi kentin kalbinde eğitim görmüş silahlı bir saldırganın gerçekleştirdiği gece kulübü saldırısı, çok çarpıcı bir tırmandırma şekli. DEAŞ uzun süredir Rusya’yla savaşta. Bir süredir Rusya’ya yönelik saldırılar düzenliyor. Buna şimdiye kadar DEAŞ’ın Irak ve Suriye dışında gördüğümüz en kanlı saldırısı olan, Sina Yarımadası’nda düşürülen Rusuçağı dahil. Sonbahardan beri Moskova ve Ankara yakınlaştıkça da DEAŞ, Türkiye konusunda bir muğlaklık bırakmanın artık faydası olmayacağına karar verdi.

‘BASKI ARTIYOR’

DEAŞ, Türkiye’deki varlığına karşı sert terörle mücadele önlemleriyle karşı karşıya. Türk-Rus yakınlaşması, Musul ve diğer yerlerde de bir baskı yaratıyor. Ve baskı arttıkça da, yeni devletleri düşman ilan ediyor. Fransa, Belçika, Almanya ve şimdi açıkçası Türkiye de listede. Bu tür saldırılar bağlamında, bölgede yeterince yabancı savaşçıları var. DEAŞ baskı altındayken böyle korkunç terör saldırıları düzenleyecek aşırı uç görüşte birçok kişisi olacak. Çok geniş bir operasyon ekibine ihtiyacınız yok bu saldırılarda, bir kişi tek başına da hareket edebilir. DEAŞ’la da yüz yüze çok sınırlı bir iletişimi olur.

HÜRRİYET

 

ETİKETLER
obama DAEŞ
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Dulqarnein 3 yıl önce Şikayet Et
  Ruslar, Turkiye aleyhine attiklar yalanlar icin ÖZÜR diledimi?!
  Cevapla
 • cevat 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu haber A dan Zye doğru...İdam cezası derhal gelmeli..DEAŞ,PKK,YPG,DHKPC ve Benzeri TERÖR ÖRGÜTLERİ adına eylem yapan TERÖRİSTLER İDAM EDİLMELİDİR...KISTASTA HAYAT VARDIR..
  Cevapla
 • esas 3 yıl önce Şikayet Et
  Aba altından sopa gösterip göz korkutma çabası
  Cevapla
 • adalı 3 yıl önce Şikayet Et
  bu abd den hiç dost olur mu.bunlara nasıl güvenelim.
  Cevapla
 • vatandaşşşşş 3 yıl önce Şikayet Et
  her türlü pisliğin altından amerika çıkıyor. ancak zaman herşeyin ilacı olacak. nato zayıflarsa Rusya abdyi oyacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Müslüman aktivist Muhammed Ali vefatının 4. yılında anılıyor
Bakan tarih verdi! Türksat uyduları uzaya gönderilecek