İran'da isyan! Halk ayaklandı

İran’ın stratejik olarak en önemli şehirlerinden, büyük petrol yataklarının bulunduğu Ahvaz şehrinde İran rejimine karşı gösteriler yedinci gününü doldurdu.

GİRİŞ 21.02.2017 08:27 GÜNCELLEME 21.02.2017 11:05
Bu Habere 130 Yorum Yapılmış

500 bin ila bir milyon arası Arap'ın yaşadığı düşünülen İran'ın Huzistan vilayetindeki gösteriler yedinci gününü doldurdu. İran devrim muhafızlarının durdurmakta zorluk çektiği gösterilerde, devrim muhafızlarına ait bir karargah ateşe verildi, onlarca devrim muhafızı halk tarafından linç edildi. Olayların büyümesi üzerine bölgede internet kesildi ve valilik önünde gösteriler yasaklandı. “arabi21.com” adlı haber sitesi, güvenlik güçlerinin gösterilere müdahalesi sırasında Hasan el-Bogbiş adlı bir göstericinin hayatını kaybettiğini iddia etti. İran medyasına yansıyan bilgilere göre, halk geçen haftadan bu yana aralıklarla Ahvaz Valiliği önünde gösteri düzenliyordu.

İRAN TELEVİZYONU SESSİZ

Devrim Muhafızları'nın halk tarafından linç edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Bölge Valisi ve İçişleri Bakanı'yla acil bir toplantı yaptı.

İran'ın dini lideri Ali Hamaney de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, hükümetin acilen bölgeyle ilgilenmesi gerektiğini söyledi. Gösterilerin büyümesinin ardından Devrim Muhafızları, güvenlik noktalarına yaklaşanların tutuklanacağını açıkladı. İranlı yetkililer, giderek büyüyen gösterilerin izinsiz olduğunu duyurdu. İran devlet televizyonunda ise gösterilere ilişkin sessizlik göze çarpıyor.

STRATEJİK ÖNEME SAHİP

İran'ın Güneybatısındaki Huzistan vilayeti zengin petrol yatakları ile stratejik öneme sahip. Ahvaz, İran'ın, Marun'dan sonraki en büyük kıyı petrolü yatağı olarak da biliniyor. ABD eski Başkanı Obama döneminde ülkeye yönelik yaptırımların hafifletilmesi ile birçok dev petrol şirketinin bölgeye yatırım yapmak istediği İranlı yetkililerce açıklanmıştı. Huzistan eyaleti, İranın nükleer enerji faaliyetlerinin merkezi olan Buşehr'e yakınlığı ile de dikkat çekiyor. İran Petrol Bakanlığı bölgede meydana gelen kum fırtınaları nedeniyle günlük petrol üretiminin 700 bin varile düştüğünü açıkladı.

HAVASI EN KİRLİ ŞEHRİ

Bölgede günlerdir süren kum fırtınaları, elektrik kesintileri, mahalli idarenin sorunlara yönelik ilgisizliği Ahvaz kentinde büyük protestolara neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün 2015 verilerine göre Ahvaz, dünya üzerinde havası en kirli şehir. Bir milyon nüfuslu şehri çevreleyen petrol üretim tesislerinin oluşturduğu kirlilik karşısında İranlı yetkililerin duyarsızlığı halkı patlama noktasına getirdi. New York Times gazetesine konuşan Mobin Ataee isimli bir İranlı, dışlanıyoruz diyerek, “Hükümetin para dışında hiçbir şeyi umursamadığı, özel bir bölgede yaşadığımız hissine sahibiz” diyor. Ataee, bölgenin hükümet tarafından boşaltılıp, tamamen petrol endüstrisine ayrılmak istendiğini de iddia ediyor.

PETROL BORU HATTI BOMBALANDI

Geçtiğimiz Ocak ayında Ahvaz bölgesinde iki petrol boru hattına bombalı sabotaj düzenlendiği, Körfez merkezli arabnews.com adlı internet sitesine yansımıştı. Saldırıyı “Ahvaz'ın Özgürlüğü için Arap Mücadele Hareketi” adlı bir grup üstlenmişti. Grup yaptığı açıklamada 2017'nin daha önceki yıllara göre çok daha hareketli geçeceğini iddia etmişti.

Yenişafak

YORUMLAR 130
 • Cabir 7 yıl önce Şikayet Et
  Ne oldu ya İran düştümü:)iki kişi gösteri yapmış vay İran yanıyo:)hayalleriniz hiçbir zaman gerçek olmuycak gençler
  Cevapla
 • gevurtekmillet 7 yıl önce Şikayet Et
  al sana El-Geziiii
  Cevapla
 • misafir 7 yıl önce Şikayet Et
  iran gelenegi olan , iradeli politikasiylada bölgede lider durumuna gelen , füze ve nükleer silahlara kendi imkanlariyla sahip olmak üzere olan bir ülke konumuna geldi,ayaklananlar yerler dayagi yatarlar asagi,dahada olmadimi ibreti alem icin halk meydaninda sallandirirlar.
  Cevapla
 • beniadem 7 yıl önce Şikayet Et
  iran idaresi ve mezhepçiliği,müslümanların başına beladır...düşmanlığı müslümanlaradır...gavura bişey yaptıkları hiç görülmemiştir.
  Cevapla
 • Planlı 7 yıl önce Şikayet Et
  Halkı kimin karıştırdığı belli. Abd eski başkanı g.bush başkanlık yaptığı dönemde, iran halkına rejime karşı isyan çıkarma çağrısı yapmıştı. Ayaklanmaları durumunda her türlü desteği vereceklerini de söylemişti. O günden bugüne kadar bunun için çalışıyorlar. İranı içerden yıkmak. Nükleer santralları bahane edip askeri operasyonla tehtit ettiler, ambargo uygulayıp zayıflattılar, halk ve rejim üzerinde baskı oluşturup zora soktular, milleti kışkırttılar, fitili ateşlediler.
  Cevapla
 • ali 7 yıl önce Şikayet Et
  iran çok daha fazlasını görecek... bunu başkalarının huzurunu bozmadan önce düşünecekti...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Şimşek: ''Reel kur oranları lehimize dönecek''!
​Beşiktaş - Trabzonspor! Muhtemel 11'ler