'Konya' Almanları birbirine düşürdü!

Almanya ile Türkiye arasındaki İncirlik krizinde, Almanya'nın bu üsteki Alman askerlerini geri çekmesine yönelik tartışmalar sürüyor.

'Konya' Almanları birbirine düşürdü!
'Konya' Almanları birbirine düşürdü!
GİRİŞ 19.05.2017 16:28 GÜNCELLEME 19.05.2017 16:28
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in, İncirlik'teki askerler için yeni üs aranmasının yanı sıra NATO misyonu kapsamında Konya'da konuşlanmış AWACS'ların da geri çekebileceğinin sinyalini vermesine birçok Alman siyasetçi karşı çıktı.

"BUNU YANLIŞ BULUYORUM"

Deutsche Welle'nın haberine göre, Federal Hükümet Transatlantik İlişkiler Koordinatörü ve Hristiyan Birlik Partileri Federal Meclis Dış Politika Sözcüsü Jürgen Hardt, Gabriel'in açıklamalarına yönelik eleştirilerini dile getirdi. Alman kamu televizyonu ARD'de katıldığı programda açıklamalar yapan Hardt, "Bakan, Alman vekillerin İncirlik Üssü'nü ziyaret etmelerine izin verilmemesi ihtilafı nedeniyle, Alman askerlerinin çekilmesinin yanı sıra NATO misyonu kapsamında Konya'daki AWACS keşif uçaklarının da geri çekilmesiyle tehdit ediyorsa, bunu yanlış buluyorum" şeklinde konuştu.

"BU SORUN YARATABİLİR"

Transatlantik İlişkiler Koordinatörü Hardt, İncirlik sorununda, Gabriel ile aynı fikirde olduğunu belirtirken, Konya misyonununda, söz konusu olanın NATO ittifakı içindeki güvenilirlik olduğuna dikkat çekti. Hardt, "Konya'da bütünleşmiş bir NATO misyonu söz konusu, Alman AWACS keşif uçakları farklı ülkelerin kurduğu ekiplerce kullanılıyor. Almanya bu misyondan geri çekilirse, bu sorun yaratabilir" şeklinde konuştu.

BUGÜNE KADAR NELER YAŞANMIŞTI?

Gabriel, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile görüşmesinde İncirlik'te görevli Alman askerlerin ziyaretine izin verilmesi konusunda  ABD'nin devreye girerek, Türkiye'yi ikna etmesini istemişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Almanya İncirlik'ten gitmek isterse güle güle deriz açıklamasının ardından Gabriel'den yeni bir açıklama gelmişti. Alman Bakan, Konya'da NATO misyonu kapsamında konuşlandırılan AWACS uçaklarını gündeme getirmişti. 

YORUMLAR 34
 • türk 5 yıl önce Şikayet Et
  almanlar dostumuz kalsınlar bence..
  Cevapla
 • über Alles 5 yıl önce Şikayet Et
  dostumuz bunlar kalsınlar
  Cevapla
 • vatansever 5 yıl önce Şikayet Et
  Hükümettten beklentimiz geri dönüş yapmamasıdır ,bu ülkennin izzeti sözkonusu onlar yapacak bizseyredeceğiz devrini bitirmeliyiz karşılık vermezsek devam ederler bizde hep sözde kalırız.
  Cevapla
 • misafir 5 yıl önce Şikayet Et
  irandan irakdan suriyeden , türkiyeye hergün sayisiz saldiri oluyor,nato ne ise yarar diye sorasim geldi,konyadanda gitsinler
  Cevapla
 • Ahmet Emanet 5 yıl önce Şikayet Et
  Anca gidersiniz Ehl-i salip ordusu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İslam Memiş, ‘gram altın’ alternatifini açıkladı: Vergisi yok, ayağınıza kadar gelecek
Şiddetli olacak: Kar ve sağanak geliyor! Dikkat, çok sayıda il için geçerli...