ABD kritik anlaşmadan çekildi!

ABD basını, ABD Başkanı Donald Trump’ın, ülkesini Paris İklim Anlaşması’ndan çekmeye karar verdiğini iddia etti.

ABD kritik anlaşmadan çekildi!
ABD kritik anlaşmadan çekildi!
GİRİŞ 31.05.2017 15:17 GÜNCELLEME 31.05.2017 16:59
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Reuters'ın Axios'tan aktardığı habere göre, konuyla ilgili direk bilgi sahibi olan iki ABD'li yetkili Başkan Donald Trump'ın bu konudaki son kararını verdiğini söyledi.

NATO ZİRVESİNDE GÜNDEME GEÇMİŞTİ

Geçen hafta Brüksel'de gerçekleşen NATO zirvesinde, birkaç AB ülkesi lideri ve üst düzey yetkililer, Trump'la Paris İklim Anlaşması hakkında görüşmüştü.

Görüşmeden sonra Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Washington'la Brüksel'in hala görüş ayrılığına sahip olduğunu söylemişti.

TRUMP KARARINI ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AÇIKLAYACAK

Trump ise Paris Anlaşması'yla ilgili kararını önümüzdeki günlerde açıklayacağını söyledi.

6 ÜLKE MUTABAKATA VARMIŞTI

​NATO zirvesinin ardından düzenlenen G7 zirvesinde de anlaşma hakkında görüşülmüş, İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni"Katılımcı 7 ülkeden 6'sı bu anlaşma çerçevesinde üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmeye hazır olduğunu ortaya koydu. ABD ise bunu kendi içinde değerlendireceğini belirtti" demişti.

ANLAŞMA TÜRKİYE'NİN DE İMZASIYLA 2016'DA YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİ

Paris İklim Anlaşması, içlerinde Türkiye'nin de olduğu 190'dan fazla ülkenin imzasıyla Kasım 2016'da yürürlüğe girmişti. Dönemin BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun tarafından tarihi bir dönüm noktası olarak nitelenen anlaşma iklim değişikliğiyle mücadele etmeyi hedefliyordu.

KARARA İLK TEPKİ FİNLANDİYA'DAN

Trump'ın kararına ilk tepki Finlandiya Başbakanı Juha Sipila'dan geldi.

Sipila, ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan çekilmesinin "büyük bir gerileme" neden olacağını dile getirdi.

AVRUPA: HAYAL KIRIKLIĞI YARATIR

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, "Eğer çekilmeye karar verirlerse, bu hayal kırıklığı yaratır. Fakat bunun insanlığın rotasını değiştireceğini düşünmüyorum" dedi.

Afrika'dan Asya'ya ve Çin'e, Avrupa'nın bu konuda liderlik etmesi için dünyada güçlü bir beklentinin olduğunu belirten Sefcovic, "Biz bunu yapmaya hazırız" diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Realist 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu sonuç Abd nin dünya için nekadar büyük bir tehdit olduğunun kanıtıdır.. Hiç bir ülkede kimyasal, Biyolojik ve Nükleer tehdit aramaya gerek yok.. Savaş siyasetiyle geçim yapan abd de bunların hepsi mevcut Dünya devletleri hep birlikte el atıp dünyayı en çok kirleten ülkeler hakkında yasal işlem başlatmalıdır (Bu konuda bir çocuk adına dava açılabilir... Her vatandaş kendi adına dava açma hakkına sahiptir.)
  Cevapla
 • A Tak 3 yıl önce Şikayet Et
  Evettt ,Abd dünyayı en fazla kirleten ülke ,eğer tedbir alırsa maliyet yönünden rekabet edemez ,çünkü sürekli harcayan ama çok harcayan yani bir kişi Abd vatandaşı üç AB ligi vadtandaşına denk harcama yapıyor ,diğer yandan ise Gsh hasılaya bakılırsa nerde ise dünyanın yarısı ,hasılı kurt suyun üst tarafında suyu bulandıran ,alt tarafda kuzu ne yaparsın güç onda ,dostlar biz Türk ve İslam toplumu seccade ve tezgahı barıştırmadıgımız müddetçe Yani düzgün tüccar ,doğru sözlü idareci ,işinin hakkını veren zenetkaar ,işçinin hakkını veren patron ,Aldatan bizden değildir diyen Hz peygambere uyan bu sözünü duyan
  Cevapla
 • Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu adamın herşeyi para verelim bir kaç dolar ırakı suriyeyi teslim etsin çıksın gitsin
  Cevapla
 • Türkiye sevdalısı 3 yıl önce Şikayet Et
  Oruç ağız sana bi şey deyimmi cengiz çavdar allah CC. senin Kahhar ismiyle şu mübarek günün yüzü suyu hürmetine kahreyle sin inşallah amin amin amin.
  Cevapla
 • BİLGİNAKREP 3 yıl önce Şikayet Et
  Son 100 yılın mevsim değerlerini inceleyin küresel ısınma bir uydurmadır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
KKTC'de Kur'an kursları kapatıldı! Türkiye'den sert tepki!
Basın toplantısında gergin anlar! Çavuşoğlu Yunan bakana cevabını verdi