59 kişi terör listesine alınmıştı! Açıklama geldi

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, 5 ülkenin ortak yayınladığı liste ile ilgili açıklamalarda bulundu.

59 kişi terör listesine alınmıştı! Açıklama geldi
59 kişi terör listesine alınmıştı! Açıklama geldi
GİRİŞ 09.06.2017 16:19 GÜNCELLEME 09.06.2017 16:19
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Al-Sani, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile Wolfenbüttel kentinde görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır’ın ortak yayınladığı listenin Katar’a karşı sebepsizce suçlamaların bir parçası olduğunu belirtti.

ÇOĞU HAYATLARI BOYUNCA KATAR'A GELMEMİŞ

Listede isimleri yer alan kişilerin büyük bölümünün hayatları boyunca Katar’da bulunmadıklarına işaret eden Al-Sani, listede güvenlik konseyinin bazı üyelerinin veya hiçbir örgüte üye olmayan gazetecilerin isimlerinin yer aldığını kaydetti.

Fahri çalışmalar gerçekleştiren ve Birleşmiş Milletler'e (BM) danışmanlık yapan örgütlerin de listede bulunduğuna dikkati çeken Al-Sani, "Biz bu listeye baktık ve burada yer alan kişilerin ve örgütlerin büyük bir bölümünün Katar ile ilişkisi olmadığını gördük" dedi.

"BİZE SEBEPSİZ SUÇLAMALARDA BULUNULUYOR"

Bu tür terör listelerinin uluslararası standartlara uygun olması gerektiğini, ancak bu listede bu tür standartların bulunmadığına işaret eden Al-Sani, "Bu liste için böyle standart bilmiyoruz. Burada bize karşı sebepsiz suçlamalarda bulunuyor." şeklinde konuştu.

Al Sani, kendilerinin bu listeyi derinlemesine tartışmayacaklarını belirterek, bunun yerine listede Katar ile bağlantısı olmayan insanlarla ilgili arka planı anlatacaklarını kaydetti.

"ULUSLARARASI HUKUK İHLAL EDİLİYOR"

Almanya'ya, gösterdiği destek ve dayanışmadan dolayı teşekkür eden Al-Sani, ülkesine ekonomik abluka uygulandığını, bunun bir dizi körfez ülkesi tarafından Katar’ın toplu bir şekilde cezalandırılması anlamına geldiğini ifade etti.

"Bununla uluslararası ve insani hukuk ihlal ediliyor" diyen Al-Sani, bunun Körfez'deki toplumlar için olumsuz etkisi olacağını aktardı.

DÜŞMANA KARŞI DEĞİL, DOSTA KARŞI ALINDI

Al-Sani, bu uygulamaların düşman ülkelere karşı bile alınmadığını, ancak şimdi Körfez'de iş birliği içinde bulunan dost bir ülkeye karşı uygulandığına işaret etti.

"KATAR NE ŞUÇ İŞLEDİ?"

Bunun sebeplerini sorduklarını ifade eden Al-Sani, "Katar hangi suçu işledi ki bu şekilde cezalandırılıyor. Uluslararası hukuk ihlal edilerek. Uluslararası standartlar ve yasalar var. Modern bir çağda yaşıyoruz. Orman kanunlarının geçerli olduğu zamanda değil" dedi.

Diyalog ve diplomasiden yana olduklarını belirten Al-Sani, bu krizi azaltmaya çalışan ülkelere de teşekkür etti.

GABRİEL: BÜYÜK ENDİŞE DUYUYORUZ"

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel de, Körfez’deki krizi çözmek için uluslararası alanda çalışıldığını belirterek, ortak bir şekilde ihtilafların bertaraf edilmesi ve gerginliğin daha fazla artmaması konusunda görüşmelerin yapılacağına ilişkin ümitli olduğunu belirtti.

Körfez bölgesinde istikrara ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Gabriel, "Körfez bölgesindeki gelişmelerden dolayı uluslararası toplum ve Almanya büyük endişe duyuyor" dedi.

Bölgede zaten derin ihtilafların yaşandığını ifade eden Gabriel, Almanya'nın Körfez ülkeleriyle iyi ilişkilere sahip olduğunu ve ihtilafın barışçıl bir şekilde çözülmesinin herkesin çıkarına olacağını kaydetti.

Avrupa kıtasının tarihinde ülkelerin birbiriyle görüşmemelerinin çok kötü sonuçlar doğurduğunu anımsatan Gabriel, şimdi Körfez'de diplomasi vakti olduğunu belirtti.

Gabriel, gerginliğin artmaması ve sorunun hızlı bir şekilde çözülmesi için herkesin elinden geleni yapacağını kaydetti.

Katar’ın DAEŞ'e karşı mücadele koalisyonunun bir parçası olduğunu da hatırlatan Gabriel, koalisyonda bir arada kalınması gerektiğini belirtti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 14
 • allahimfir 5 yıl önce Şikayet Et
  hicbir musluman ulke suclu deyilki yalan bahane uydurma bati icin cok kolay irak suriye lubiya afganistan filistin miyamar misir afrika hicbiri de suclu deyil sadece derin devlet yamyamlarinin hdefine koydugu ulkeler musluman diye gelismesin diye somurek diye uyduruyorla sonrada oralara yerleserek kanlarini emiyorlar kan emiciler yilardir turkiyeynin kanini emdiler bizim yamyamlarla beraber simdi ememiyorlardiye yapilan her seye karsi cikarak yeniden kanini emmek istiyorlar ama biz uyandik rabbimin izniile
  Cevapla
 • hüseyin 5 yıl önce Şikayet Et
  modern çağda yaşıyoruz ama kararı alanlar modern ni biri krallık zaten diğeri anti demokratik yolla milletin makamını darbeyle işgal etmiş bir diktatör.bunlardan orman kanunu gibi yaptırımdan başka ne beklenir.ha kendileri lehine bu kararları alsalar oda iyi gayrın keyfi için bu kararı alıyorlar şaşkınlık veren durum bu
  Cevapla
 • Mustafa K. 5 yıl önce Şikayet Et
  Katar terör örgütlerine silah yardımı yapıyor iddiası ortalıkta geziyorda.. ABD nin YPG/PKK ya verdiği silahlara ramazan kumanyası mı ?
  Cevapla
 • saydemir 5 yıl önce Şikayet Et
  12 den vurmuşsunuz Allah razı olsun kardeşime.
  Cevapla
 • durust 5 yıl önce Şikayet Et
  soz endise duymayin almanya ve benzerleri. sizin endisenizin sebebi her serde bir hayir cikar korkusudur. ya muslumanlarin lehine donerse isler korkunuz ve endiseniz budur. ama merak etmeyin elbette her olay muslumanin lehine olacaktir. haticeye degil neticeye bak..
  Cevapla
 • 66yozgatlı 5 yıl önce Şikayet Et
  terörle suçlanacak birülkevarsa oda abd ve almanyadır bunu balgibi biliyorsunuz ama işinize gelmiyor en büyük terör devletleri avrupadır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesiyle ilgili Ahmet Hakan'dan tepki ve öneri
Türk-İş'ten asgari ücret açıklaması: Cumhurbaşkanımıza mektup yazacağız