Türkiye'nin hamlesi ABD'yi yenilgiye uğrattı!

Türkiye'nin S-400 tercihini yorumlayan Rus uzman, Türkiye'nin bu hamlesinin ne anlama geldiğini yorumladı.

GİRİŞ 25.07.2017 15:45 GÜNCELLEME 25.07.2017 17:34
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin olası S-400 alımına ilişkin ABD'nin kaygılarını yorumlayan Natsionalnaya Oborona (Ulusal Savunma) dergisinin baş editörü İgor Korotçenko, Washington'un endişelenmesi için her türlü gerekçenin bulunduğunu söyledi. Rus uzman, bu tercihin ABD'nin Rusya ile girdiği rekabette kaybeden taraf olduğunu gösterdiğini vurguladı.

ABD'nin, Türkiye'nin Rusya'dan almayı planladığı S-400 hava savunma sistemine ilişkin ‘kaygıları' Genelkurmayı Başkanı Joseph Dunford'un açıklamalarıyla bir kez daha gündeme geldi.

Dunford'un "Türkiye, Rusya'dan S-400 almış olsaydı, bu durum kaygı verici olurdu ancak böyle bir şey yapmadılar" şeklindeki ifadelerini Sputnik'e değerlendiren Korotçenko, "Eğer birileri bu konudan rahatsızlık duyacak olsa, öncelikle S-400'lerin geliştiricisi ve üreticisi Rus hava savunma şirketi Almaz-Antey'le girdiği rekabeti kaybeden ABD'li askeri-sanayi şirketleri duyar. Zira NATO üyesi Türkiye, Rus sistemlerini seçiyor. Bu tercih, Rusya'nın bu alanda ABD'yi geçtiğini gösteriyor. Türkiye, şu anda dünya piyasalarında bulunan en iyi sistemi alıyor" dedi.

"ERDOĞAN, ALDIĞI KARARDAN SON DERECE EMİN"

Bunun Türkiye'nin bağımsız olarak aldığı bir karar olduğunun altını çizen Korotçenko, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı tercihten son derece emin olduğunun altını çizdi.

"ABD'NİN SİYASİ VE FİNANSAL ÇIKARLARINA BİR DARBE"

Öte yandan Dunford'un siyasetçi gibi hareket ettiğini belirten Korotçenko, sözlerini şöyle sürdürdü: "Açıklama, ABD'nin bundan memnun olmadığını gösteriyor. Elbette öyle, zira Türkiye'nin S-400 alması, ABD'nin jeopolitik ve finansal çıkarlarına darbe vuruyor. Rus S-400 sisteminin bir NATO üyesinde konuşlandırılacak olması, Rusya'nın rekabet alanındaki üstünlüğünü gösteriyor."

YAZDIR
YORUMLAR 45
 • Alp 4 yıl önce Şikayet Et
  s400 lerin israili düşman olarak görmesi kontrol edilmeli.
  Cevapla
 • Abdullah 4 yıl önce Şikayet Et
  S400 e abd karşı ise alınacak demektir. Emin adım, istikrarlı politika.
  Cevapla
 • eyyupk 4 yıl önce Şikayet Et
  göstergeler ve bütün bu gelişmelerin halifelik makamının Tekrar Türkiyeye geçeceğini ve beklenen armageddonun yaklaştığını görmekteyiz
  Cevapla
 • Akıl 4 yıl önce Şikayet Et
  Abd ömür boyu müttefikimiz degil ya da abd den baika ülke müttefikimiz olamaz diye bir şey de yok. Yıılarca ne gördük abd den sadece kaos açlık ve darbeler. Rusya. Ve Çin ile iyi dostluklarımız olmalı
  Cevapla
 • murat 4 yıl önce Şikayet Et
  yunanistannın aldığı S-300 bakımı gelmiş, ABD duyurulur haberleri yoksa Türkiye'ye çiftte standart at ötesi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: İHA ve SİHA'nın ardından şimdi de...
Kesin olarak yenildi denilen DEAŞ geri mi dönüyor?