Rusya'dan ABD'ye yaptırım misillemesi!

Rusya Dışişleri Bakanlığının, ABD'den Rusya'daki diplomatik personel sayısını azaltmasını ve Moskova'daki bazı diplomatik mülklerin kullanılmamasını istediği bildirildi.

Rusya'dan ABD'ye yaptırım misillemesi!
Rusya'dan ABD'ye yaptırım misillemesi!
GİRİŞ 28.07.2017 12:24 GÜNCELLEME 28.07.2017 13:20
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Rusya'ya yönelik uygulanması beklenen yeni yaptırımlara karşılık ABD'den Rusya'daki personel sayısını, Rus büyükelçiliğinin ABD'deki personel sayısı olan 455 kişiye indirmesi istendi.

ABD'nin Moskova Büyükelçiliği tarafından kullanılan depoların ve Serebriyani Bor semtinde yer alan yazlık evin de kullanılmamasının istendiği belirtilen açıklamada, ABD tarafından Rus diplomatlara yönelik yeni adımlar atılması halinde mütekabiliyet gereği karşı adımlar atılacağı da vurgulandı.

1 EYLÜL'E KADAR SÜRE

Rusya'daki ABD'li diplomatların ve diplomatik temsilciliklerdeki teknik personelin sayısının ABD'deki Rus diplomatlar ve teknik personelle aynı seviyeye indirilmesini talep eden Rus Dışişleri, ABD'ye sayının 455'e düşürülmesi için 1 Eylül'e kadar süre tanıdı.

"TEK TARAFLI YAPTIRIMLAR DEVAM EDERSE, SİMETRİK YANIT VERİLECEK"

Bakanlık, Washington yönetiminin ABD'deki Rus diplomatların sayısını azaltmaya yönelik yeni tek taraflı yaptırımlar uygulamayı sürdürmesi halinde simetrik yanıt verileceğinin altını çizdi.

RUSYA BEKLEME DÖNEMİNE GİRMİŞTİ

Eski Başkan Barack Obama döneminde 35 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine Moskova yönetimi sessiz kalmış ve Trump yönetiminin atacağı adımları takip edeceklerini açıklamıştı.

Son günlerde ABD'nin, Rusya başta olmak üzere 3 ülkeye yaptırım kararı alması üzerine iki ülke arasında ipler iyice gerilmişti. ABD'nin kararı onaylaması halinde yaptırım misillemesi yapılacağını açıklayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya, Senato'nun yaptırımları onaylamasının ardından ABD'ye misilleme yaptı.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 7
 • Asım 5 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar Baya içli dışlı imişler.
  Cevapla
 • Destan 5 yıl önce Şikayet Et
  Ha biraz gayret putin. Kedi cigeri yedirin biraz.
  Cevapla
 • putin 5 yıl önce Şikayet Et
  s 400 ler hayirli olsun güclü türkiyeye selam olsun dostum erodgana
  Cevapla
 • SSK EMEKLİSİ 5 yıl önce Şikayet Et
  Çok geç alınmış ve çok geç kalınmış bi karar;Batı öyledir yüzverdik çe tepene çıkar Arsız misali
  Cevapla
 • Erdal Erkal 5 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar Anlaşmalı gibime geliyor.Rol Yapmasınlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP ve HDP'li vekiller ayağa kalkmadı! İYİ Partililer Erdoğan'ı ayakta karşıladı
"Boğulursunuz" diyen FETÖ'cü Fuat Avni'nin ibretlik anları