Gabriel: Dünya tehlikeli bir uçurumun kenarında

Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, günümüzde uluslararası siyasette en çok ihtiyaç olmasına rağmen en az bulunan şeyin öngörülebilirlik ve güvenilirlik olduğunu söyledi.

Gabriel: Dünya tehlikeli bir uçurumun kenarında
Gabriel: Dünya tehlikeli bir uçurumun kenarında
GİRİŞ 17.02.2018 13:34 GÜNCELLEME 17.02.2018 13:46
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel dünyanın 2018 yılı başlangıcında tehlikeli bir uçurumun kenarında olduğunu söyledi ve “Uluslararası siyasette günümüzde en az bulunan ve ihtiyaç duyulan unsur öngörülebilirlik ve güvenilirlik” dedi.

Gabriel “Yakın müttefiklerimiz Suriye’de savaşın eşiğinde. Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki nükleer gerginlik Olimpiyat Oyunları sayesinde geçici olarak sakinleşti. Çin’in yükselişi, Rusya’nın etkinliği ve ulusalcılık ve korumacılığın yükselişte olması da bu tehlikeyi artırıyor” dedi.

Avrupa’nın ABD ile ilişkileri tekrar iyileştirmesi gerektiğini ve işbirliğini arttırması gerektiğini belirten Gabriel, Ukrayna’nın doğusunda ara bulucular sayesinde bir ateşkes sağlandığı takdirde Rusya’ya uygulanan yaptırımların da gevşetilmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa savunma harcamalarını artırmalı

Savunma harcamalarının artırılması gerektiğine vurgu yapan Gabriel konuşmasında şunları söyledi: “Almanya’nın savunmaya Fransa’nın harcadığının iki katı harcaması gerektiğini savundum hep. NATO Güvenliğimizin vazgeçilmez bir sütunu. Avrupa’da savunma harcamaları güçlendirilmeli fakat bu NATO’nun önemsiz olmasından kaynaklanmıyor. ABD Başkanı Donald Trump NATO’ya yaptıkları katkıyı düşürmeyi planlıyor. Bunun arkasında da kamuoyundan destek almadıkları argümanı var”

"Türkiye çok büyük ve önemli bir ülke, diyaloga her şartta devam edeceğiz"

"Deniz Yücel bırakıldı, ama yetmez"

Deniz Yücel’in serbest bırakılması ve Türkiye ile ilişkileri değerlendirmesi istenen Sigmar Gabriel şu değerlendirmeleri yaptı:

“Alman gazeteci Deniz Yücel’in tutukluluğu ilişkilerin geliştirilmesi önünde çok önemli bir engeldi, fakat tek engel değildi. Yedi Alman devlet görevlisi Türkiye’de hapisten çıkarıldı ve Almanya’ya geldi. Fakat hala beş kişi daha hala hapiste. Avrupa’nın değerlerini düşündüğümüzde, Türkiye ile bu konuda ciddi fikir ayrılıklarımız var. Fakat her şeye rağmen, birçok soruda olduğu gibi Türkiye çok büyük ve önemli bir komşu. Uluslararası etkisi olan bir ülke. Şimdi bence bu momentumu kullanmalı, Türkiye ile her türlü teması sürdürmeli, her şeyin bir gecede olmasını beklememeliyiz. Çünkü burada iyi bir şeyi şartları daha da iyileştirmek için kullanmaktan başka bir yöntem düşünemiyorum.”

“Biz de her fırsatı değerlendireceğiz, Türkiye ile iletişimi sürdüreceğiz. Bağımsız bir yargı sistemi oluşturulması, basın özgürlüğü, insan hakları gibi zorlu konularda Türkiye ile farklı fikirlere sahip olabiliriz. Ama bu gibi sorunları Türkiye ile resmi temasları sürdürmeden halledemeyiz.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 10
 • ejder 6 yıl önce Şikayet Et
  türkiye boyun eğdi almanlar kazandı atıp tutmakla olmuyor
  Cevapla
 • Osm77 6 yıl önce Şikayet Et
  Almanyada yargi bagimsizmi? Güldürmeyin beni
  Cevapla
 • Yorumcu 6 yıl önce Şikayet Et
  Uluslararası siyasette en az size güvenebilir insan sahtekâr Gabriel
  Cevapla
 • O.T 6 yıl önce Şikayet Et
  Benim Alman Mahkemesi Hakimi hukukumu Ciğnedi.Sanki Almanyada Adalet varmi.Always ve Türkiye Adalete Hukuka Darbe indirdi.Televisionlara cikipta milleti Aldatmayin.
  Cevapla
 • Demir 6 yıl önce Şikayet Et
  Ya hu senin ulkende diri diri turkleri yaktınız ve sorumluları yakalamadınız ve bu ulkeye ihanet edenleri ulkende bal ile besliyorsun istedigin adamıda sana verdik hala suçlu bizmiyiz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya Gazze'ye odaklanmışken İsrail'den alçak hamle! Kendi toprağı ilan etti
Türkiye’nin F-16 Viper tedarikinde önemli gelişme: İşte paketin içinde olanlar...