Trump yetki verdi! ABD askerleri sınıra yerleşecek

ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD-Meksika sınırına İç Asayiş Birliklerini konuşlandırmak üzere yerel yönetimlere yönelik bir talimatname yayımlayacağı bildirildi.

Trump yetki verdi! ABD askerleri sınıra yerleşecek
Trump yetki verdi! ABD askerleri sınıra yerleşecek
GİRİŞ 05.04.2018 06:07 GÜNCELLEME 05.04.2018 09:08
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Başkent Washington'da günlerdir tartışma konusu olan Meksika duvarı  yapılıncaya kadar sınıra asker yerleştirme konusunda yönetimden ilk açıklama geldi.

Beyaz Saray'da gazetecilere açıklamalarda bulunan İç Güvenlik Bakanı  Kirstjen Nielsen, "Başkan, Savunma Bakanlığı ve İç Güvenlik Bakanlığına, İç  Asayiş Birliklerinin güneybatı sınırlarımıza konuşlandırılmak üzere valilerimizle çalışma talimatı verdi." dedi.

 

 

Nielsen, İç Asayiş askerlerinin bu akşam itibarıyla konuşlandırılmaya  başlanacağı bilgisini paylaştı.

Diğer taraftan basına açıklama yapan İç Güvenlik Bakanlığı yetkilileri  ise sürecin valilerle işletileceğini belirtti.

Bakanlığın henüz asker sayısı konusunda valiliklere herhangi bir  talepte bulunmadığını aktaran yetkililer, İç Asayiş Birliklerinin sadece  görevlerinin ne olacağının iletildiğini kaydetti.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Beyaz Saray'dan da yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Sınır Devriye ekiplerimize hak ettikleri desteği vermek  üzere Başkan Trumpgüney sınırlarına İç Asayiş Birliklerini konuşlandırma yetkisi verdi." ifadesi kullanıldı.

Günlük binden fazla kişinin Amerikan sınırlarından yasa dışı bir  şekilde geçtiği vurgulanan açıklamada, bu sayının yıllık 300 bini aştığı  kaydedildi.

Açıklamada, "Güvenli bir sınırın ulusal güvenlik açısından önemine  binaen, Kongre harekete geçip yakala-bırak uygulaması dahil sınır güvenliğimizin  altını oyan yasal boşlukları kapatıncaya kadar İç Asayiş Birlikleri, valilerle  koordinasyon halinde sınırda olacak." ifadesine yer verildi.

Trump'ın bu kararına ilk destek ise Arizona Valisi Doug Ducey'den  geldi.

Ducey, Twitter hesabından, "Arizona, Asayiş Birliklerinin sınıra  konuşlandırılmasını memnuniyetle karşılar. Washington konuyu uzun zamandır ihmal  etmişti ve yardım gerekir. Arizona için bu tamamen kamu güvenliği." mesajını  paylaştı.

YORUMLAR 16
 • gerçek 5 yıl önce Şikayet Et
  Nereye ne kadar Asger yığarsan yığ tamamınızın uykuları kaçacak rahat uyuyamıyacaksınız başınız dertten kurtulmayacak Çünki kendince peygamberimiz hz Muhammet mustafa a.s.a.s.m. nın miraç a yükseldiği yer olan filistinin Kudüs şehrini İsraillilere bir kağıt parçasına imza atarak kendini ve İsraillileri. büyük günaha soktun .hala müslüman kardeşlerimizi öldürüyorsunuz kana doymuyorsunuz .bundan sonra bu dünyada yürürken KÜLLÜ, TAŞLI,KUMLU,RAMPALI,DİKENLİ,
  Cevapla
 • Erdoğan 5 yıl önce Şikayet Et
  abd nin sonu geliyor insanların birbirine güvenmediği ülke her saniye hırsızlık olan ülke her dakikada gasp olan ülke en çok fakir insanın yaşadığı ülke
  Cevapla
 • Adler 5 yıl önce Şikayet Et
  Ayni bir köpek gìbì nereye saldiraçani şaşirdi biraz çesaretleri olsa . Çok şükür onuda Allah vermemiş.
  Cevapla
 • Ali 5 yıl önce Şikayet Et
  inşallah bu zat abdyit sovyetler gibi dağıttır
  Cevapla
 • Uğurx1 5 yıl önce Şikayet Et
  Şimdi bizim rusyanın iran ın ve çin in gidip meksika nin bir yerine hemen asker ve üs kurmamız gerekmektedir.bakalım nasıl oluyormuş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrailli Başkan Yardımcısından küstah sözler! 'Gazzelileri canlı canlı gömelim'
'Barışın anahtarı' Başkan Erdoğan'a takdim edildi!