Ban Ki-moon: Türkiye büyük iş yapıyor

Birleşmiş Milletler eski Genel Sekreteri ve Güney Kore eski Dışişleri Bakanı Ban Ki-moon’dan Türkiye’nin mülteci politikasına övgü geldi. Ban Ki-moon, Türkiye'nin, 3 milyon 500 bin mülteciyi misafir ettiğini duyunca "Bu inanılmaz, Türkiye büyük iş yapıyor" dedi.

Ban Ki-moon: Türkiye büyük iş yapıyor
Ban Ki-moon: Türkiye büyük iş yapıyor
GİRİŞ 16.05.2018 09:46 GÜNCELLEME 16.05.2018 15:41
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

BİRLEŞMİŞ Milletler eski Genel Sekreteri ve Güney Kore eski Dışişleri Bakanı Ban Ki-moon’dan Türkiye’nin mülteci politikasına övgü geldi. Ban Ki-moon, Türkiye'nin, 3 milyon 500 bin mülteciyi misafir ettiğini duyunca "Bu inanılmaz, Türkiye büyük iş yapıyor" dedi.

Güney Kore’nin başkenti Seul’e bir dizi temaslarda bulunmak üzere giden Dünya Uluslararası Pediatri Kurumu Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu ile Ban Ki-moon, ikili temasları  öncesinde  programlarında olmayan bir görüşme gerçekleştirdi. İkili, dünyadaki  mültecilerin durumu üzerine sohbet etti. Dünya üzerindeki çocuklara yönelik çalışmalardan söz edilirken konu Türkiye’ye geldi. Ban Ki-moon, birkaç sene önceTürkiye’ye gittiğini ve Gaziantep Islahiye’deki mülteci kampına ziyarette bulunduğunu söyledi. Ki-moon, "O dönemTürkiye’de 2 milyon mülteci vardı" dedi. Kerem Hasanoğlu ise "Şu an Türkiye  3 milyon 500 binin üzerinde mülteciye ev sahipliği yapıyor. Üstelik bunun yarısını da çocuk mülteciler oluşturuyor" diyerek son rakamları belirtti. Duyduğu rakam karşısında şaşıran Ban Ki-moon, "3 milyon 500 bin… Bu gerçekten inanılmaz bir sayı. Türkiye büyük bir iş yapıyor" dedi.

 

 

TÜRKÇE TEŞEKKÜR ETTİ

Kerem Hasanoğlu, Ban Ki-moon’u 10 yıl boyunca gerçekleştirdiği BM Genel Sekreterliği görevi sırasındaki başarılarından ve çabalarından dolayı kutladı. Bunun üzerine Ban Ki-moon’un, Hasanoğlu’na birkaç kere Türkçe teşekkür etmesi etrafta keyifli anların yaşanmasına neden oldu. Ban Ki-moon, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olduğu dönemde de  Türkiye’ye mültecilere karşı göstermiş oldukları muhabbet, cömertlik ve konukseverlik için teşekkür etmişti.

YORUMLAR 6
 • abdullah 4 yıl önce Şikayet Et
  bir de abd kuklası olmak yerine tarihe geçmeyi denesen ne güzel olurdu
  Cevapla
 • Yavuz 4 yıl önce Şikayet Et
  Yeni mi duydun
  Cevapla
 • Turkey-Türkiye 4 yıl önce Şikayet Et
  bu da büyük bir erdemdir. yani; "Doğruya Doğru Demek", "gerçeği kabul/itiraf etmek" çok önemlidir.
  Cevapla
 • nurettin demir 4 yıl önce Şikayet Et
  bunlar boş laflar. kıbrıs türklerinin izolasyonu devam ediyor.
  Cevapla
 • kuklacı.. 4 yıl önce Şikayet Et
  ulan kukla . adam olsaydın görevdeyeken söylerdin..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
DSÖ'den Türkiye açıklaması: 3'üncü seviye acil duruma geçildi
Millet can derdindeyken Mine Kırıkkanat yine mide bulandırdı! İslam ve imamları hedef aldı