Ülkede ehliyet sınavları Türkçe yapılamayacak

Avusturya’da Almanca, İngilizce, Sloven ve Hırvatça'nın yanı sıra Türkçe yapılabilen ehliyet sınavları 2019’dan itibaren Türkçe gerçekleştirilmeyecek.

Ülkede ehliyet sınavları Türkçe yapılamayacak
Ülkede ehliyet sınavları Türkçe yapılamayacak
GİRİŞ 21.07.2018 16:14 GÜNCELLEME 21.07.2018 16:14
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisinden (FPÖ) Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Norbert Hofer, Avusturya Devlet Radyosu Ö1’e yaptığı açıklamada, sınavın farklı dillere tercüme edilmesinin maddi külfet doğurduğunu savundu.

Bunun yanında hangi dilde ehliyet sınavının yapılmasının daha mantıklı olduğunu açıklığa kavuşturmak istediklerini belirten Hofer, “(Sınav için) Almanca, dünya dili olan İngilizce, Slovence ve Hırvatça, bu diller yeterli.” diye konuştu.

Hofer, 2. Dünya Savaşı'nın ardından yeniden kurulan Avusturya’nın anayasasında Almancanın yanı sıra Slovence ve Hırvatçanın da resmi dil olarak kabul edilmesi nedeniyle bu dillerin sınavlardan çıkartılamayacağını dile getirerek, ülkeye akademik araştırma ya da farklı nedenlerden dolayı gelen yabancılar için de İngilizcenin yeterli olacağını, Türkçeye gerek bulunmadığını öne sürdü.

Hükümet için Almanca öğrenmeyi teşvik etmenin önemine işaret eden Hofer, “Bu durum Almanca öğrenmeyi teşvik edecek. Böylelikle ehliyet sınav soruları Almanca cevaplanabilecek.” dedi.

Avusturya’da 1998’den itibaren ehliyet sınavı Türkçe gerçekleştirilebiliyor. Ülke genelinde geçen yıl yaklaşık 300 bin kişi ehliyet sınavına girerken, 3 bin 631 kişi Türkçe, 2 bin 300 kişi İngilizce ve 2 bin 212 kişi Hırvatça dillerinde bu sınava girmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • hy8 3 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'de hangi lisanlarda ehliyet alabilirsiniz?
  Cevapla
 • Hy8 3 yıl önce Şikayet Et
  çok gürültü, cevap yok ...
  Cevapla
 • 44Abdullah44 3 yıl önce Şikayet Et
  nedir bu sizin Türk düşmanlığınız..gerçi içerdeki düşmanları gördükçe size bişey de diyesim gelmiyor..gavur gavurluğunu yapar,ya bizim içimizdeki gavurlar a ne diyeceksiniz
  Cevapla
 • Altan 3 yıl önce Şikayet Et
  Avusturya azdı, yiyeceği tokat yakındır inşallah
  Cevapla
 • akim 3 yıl önce Şikayet Et
  birde bu avrupalilar bizlere insan haklari diye bize ogretmek istiyolar.Bunlar bir kere insan yerine koymam ben bunlari.
  Cevapla
 • akim 3 yıl önce Şikayet Et
  devam etsin bu adam kac kuruslukki bunlar erdogan bunun hakkindanda gelir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TCMB Başkanı Kavcıoğlu, yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı
Kar yağışı sonrası ilk ankette Ekrem İmamoğlu'na şok! İşte İBB'nin karnesi