Hollanda'dan şaka gibi açıklama!

Hollanda hükümeti, aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'ın düzenlediği Hz. Peygamber (SAV) hakkındaki karikatür yarışmasının hükümetin insiyatifi dışında gerçekleştiğini belirtti. Ayrıca yarışmanın "düşünce özgürlüğü" gereği yasaklanmayacağını da açıkladı.

Hollanda'dan şaka gibi açıklama!
Hollanda'dan şaka gibi açıklama!
GİRİŞ 25.08.2018 15:29 GÜNCELLEME 25.08.2018 15:29
Bu Habere 140 Yorum Yapılmış

Hollanda hükümeti dün yapılan bakanlar kurulu toplantısında, Hz. Muhammed (SAV) karikatür yarışması nedeniyle Pakistan başta olmak üzere İslam ülkelerinde yükselen tepkileri ele aldı. Kabine, İslam ülkelerine karikatür yarışmasının hükümetin inisiyatifinde gerçekleşmediğini belirtti.

"HÜKÜMETİN İNSİYATİFİNDE DEĞİL, BUNA KARIŞAMAYIZ"

 

 

Dışişleri Bakanı Stef Blok, Hollanda'dan açıklama isteyen Pakistan ve diğer İslam ülkelerinden gelen tepkilere yönelik olarak, "Yarışmayı düzenleyen kişi bir parlamento üyesi ama hükümet üyesi değil. Hollanda düşünce özgürlüğü açısından geniş sınırları olan bir ülke. Hükümetimiz, her türlü inanca saygı gösterilmesinden yanadır" açıklamasını yaptı.

Bakan Blok, Hz. Muhammed karikatür yarışmasını çok tatsız olarak tanımlarken, kendisinin böyle bir tercihi olmayacağını vurguladı. Ancak bunun, Wilders'in kişisel değerlendirmesi olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı, "Bu yarışma hükümetin inisiyatifinde değil, buna karışamayız" dedi.

Blok ayrıca, "İslam ülkelerinde yaşayan ya da çalışan Hollanda vatandaşlarının, karikatür yarışması nedeniyle güvenliklerinin tehlikeye atılmaması gerektiğini" vurguladı.

"WİLDERS PROVOKATİF BİR SİYASETÇİ"

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise, yarışmayı düzenleyen ana muhalefet partisi lideri Wilders'i, "İfade özgürlüğünün sınırlarını zorlamayı seven provokatif bir siyasetçi" diye tanımladı.

Hz. Muhammed karikatür yarışmasının hangi olumlu amaca hizmet edeceğini anlayamadığını söyleyen Rutte, "Ama herkesin kendi medeniyetine göre bir iç disipline sahip. Değerlendirmesi ona kalmış" diye konuştu.

Hollanda Başbakanı, kendisini dindar biri olduğuna işaret ederek, "Ben Hristiyanım ve inancım her gün gülünç duruma düşürülüyor. İnançlı insanlar küçük darbelere karşı dayanıklı olmalı. Bu Müslümanlar için de geçerli" açıklamasında bulundu.

WILDERS: KORKAK İSLAM SEVİCİLERİ TARAFINDAN YÖNETİLİYORUZ

PVV lideri Geert Wilders ise, provokatör suçlamasına tepki göstererek, "Ben sadece özgürlüğümüzle oynatmak istemediğimizi göstermek istiyorum" dedi. Aşırı sağcı lider, Başbakan Rutte ve hükümet için de, "Korkak İslam sevicileri tarafından yönetiliyoruz. Bu inanılmaz" ifadesini kullandı.

YARIŞMANIN TARİHİ HENÜZ BELLİ DEĞİL

Wilders, parlamento binasında sıkı güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilecek karikatür yarışması ve sergisinin tarihini henüz açıklamadı. Şu ana kadar 200 karikatürün gönderildiği yarışmanın, Hristiyanların en önemli kutsal bayramı Noel öncesi gerçekleştirilmesi bekleniyor.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YORUMLAR 140
 • Mike 5 yıl önce Şikayet Et
  Allah c.c. Holllandayı El-Kahhar ismi şerifiyle kahru perişan eylesin amin amin amin...
  Cevapla
 • Akşemseddin 5 yıl önce Şikayet Et
  Noel bayramından evel olacakmış,zamanlamaya bakin.Isid el kaide gibi örgütler kulanılarak ortaligi kana bulastirip gerekçe gösterip müslüman devletleri daha fazla sömürmek istiyorlar.Karsilarinda Fatihlerin Alparslarin torunlarını bulurlar.Muslumanlar biraz sabretsin A.B. müslümanların eline kendiliğinden geçer.
  Cevapla
 • ozgurluk 5 yıl önce Şikayet Et
  Iyi de sen kendini ozgur hissediceksin diye ben ozgurlugumden mi olayim. Beni mutsuz eden uzen birsey bana ozgurluk hissettirmiyor. Baski altinda hissediyorum. Sen sadece kendi ozgurlugunu mu dusunuyorsun?
  Cevapla
 • Nobut 5 yıl önce Şikayet Et
  Bu adamda insan kılığı kalmamış. Allah buna hidayet versin yoksa bunun sonu gerçekten çok kötü olacak. Allah peygamberleriyle alay edenlere müsamaha göstermez.
  Cevapla
 • Mümin 5 yıl önce Şikayet Et
  cahiller ALLAH islah etsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Reisi akla geldi: Paşinyan'ın helikopteri acil iniş yaptı
Türkiye teyakkuzda: PKK'nın sinsi 'devlet' planı deşifre oldu...