ABD'den Türkiye itirafı! Yaptırımların asıl nedeni

ABD’de üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, Çin ve Türkiye gibi yaptırım kararı alınan ülkelerin ortak özelliğini Rusya’dan S-400 füzesi almak istemeleri olarak açıkladı.

ABD'den Türkiye itirafı! Yaptırımların asıl nedeni
ABD'den Türkiye itirafı! Yaptırımların asıl nedeni
GİRİŞ 27.09.2018 09:15 GÜNCELLEME 27.09.2018 09:44
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

ABD’nin son aylarda Türkiye’ye yönelik başlattığı ekonomik saldırıyla ilgili Beyaz Saray’dan ilk kez itiraf gibi bir açıklama geldi.  Beyaz Saray’daki ismi açıklanmayan üst düzey yönetici, AB’nin yayın organı Euronews’e verdiği demeçte Türkiye ve Çin’e uygulanan yaptırımların asıl nedeninin Rusya’dan alınacak olan S-400’ler ve NATO üyesi olan Türkiye’nin Rusya ve Çin’e yakınlaşması olduğunu söyledi. Üst düzey yetkili asıl hedeflerinin Rusya olduğunu bunun için de Çin ve Türkiye’ye karşı ekonomik yaptırımlar uyguladıklarını itiraf etti.  

TÜRKİYE’YE TEHDİT  

 

 

Beyaz Saray yetkilisi daha da ileri giderek Türkiye’yi S-400 üzerinden tehdit etme cüretini gösterdi. ABD’li yönetici,  NATO üyesi olmasına karşın Türkiye’nin de Rus savunma ve istihbaratıyla entegre olma girişimi için Türkiye’yi kastederek, “Umut ederim ki Çin’e karşı attığımız adım Rus savunma ve istihbarat sektörleriyle ilişkiye girmeye çalışan diğer ülkeleri de kararları hakkında ikinci kez düşünüp ne kadar ciddi bir sinyal verdiğimizi gösterir” diyerek açıkça tehdit etti. İtiraf niteliğindeki yazıda Türkiye’deki ekonomik saldırının arkasında ABD’nin olduğu yönündeki bilgiler geçelik kazanmış oldu. 

KAYNAK: AKŞAM
YAZDIR
YORUMLAR 52
 • demir 1 yıl önce Şikayet Et
  işgal etmeyi planlıyorduya zor olacak diye abd uyuz oldu .
  Cevapla
 • Çetin 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk milleti bunlarin esiri degil türkiye olarak biz kendi ayakta duracak gucteyiz ambargolar getırıyorlar getirsin korkmuyoruz
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  İsterse dolar 100 TL olsun S-400'den kesinlikle taviz vermeyelim. Hava savunma sistemimizi kurmamızdan neden rahatsız USA? Ne plan kuruyor ki ülkemizle ilgili hava savunma sistemine sahip olmamızdan rahatsız oluyor?
  Cevapla
 • salih 1 yıl önce Şikayet Et
  Ermeistan ve ypg ile kuşatacaklarını düşünüyorlar
  Cevapla
 • AFYON03 1 yıl önce Şikayet Et
  Kalleş ABD
  Cevapla
 • sedat 1 yıl önce Şikayet Et
  Abd nin asıl hedefi orta doğu ya yerleşmek 100 sene içersinde abd nin yarısı su altında kalacak içme suyu azalacak aha buraya yazıyom..
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  ne alaka
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Koca'dan tepki: Devlet geçit vermeyecek
Paslı baltayı bakın nasıl yeniledi!