ABD vazgeçmiyor: "Arap NATO'su" için görüştüler!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin dışişleri bakanları, "Ortadoğu Stratejik İttifakı" adlı askeri oluşumun inşa sürecini görüştü.

ABD vazgeçmiyor: "Arap NATO'su" için görüştüler!
ABD vazgeçmiyor: "Arap NATO'su" için görüştüler!
GİRİŞ 29.09.2018 10:34 GÜNCELLEME 29.09.2018 10:34
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu kapsamında Bahreyn, Mısır, Ürdün, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin dışişleri bakanlarıyla görüştüğünü ve "Arap NATO'su" olarak adlandırılan "Ortadoğu Stratejik İttifakı-MESA"nın inşa sürecini ele aldıklarını kaydetti.

Nauert, "Bakan Pompeo ve dışişleri bakanları, bölgede refah, güvenlik ve istikrarın sağlanması için Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin katılımıyla Ortadoğu Stratejik İttifakı'nın kurulması konusunda verimli görüşmeler yaptı. Bakan Pompeo, gelecek hafta ve aylarda da bu görüşmeleri sürdürmek istiyor." ifadelerini kullandı.

Bakan Pompeo'nun, DEAŞ ve diğer terörist grupların bitirilmesi, Suriye ve Yemen'e barış ve istikrarın getirilmesi, gelişen ve kapsayıcı bir Irak'ın sağlanması ve İran'ın bölgedeki zararlı faaliyetlerinin durdurulmasının önemini vurguladığını aktaran Nauert, Arap dışişleri bakanlarının, İran’ın bölgeye ve ABD'ye yönelik tehditleriyle mücadele konusunda mutabık olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump liderliğindeki ABD yönetimi, Ortadoğu'da Arap ülkelerinden oluşacak askeri bir yapı oluşturulması teklifi sunmuştu.

NATO örnek alınarak yapılandırılacağı belirtilen bu askeri ittifakın öncelikli misyonu, bölgedeki İran etkisiyle mücadele etmek olacak.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • Mehmet 57 4 yıl önce Şikayet Et
  En büyük terörist abd dir..
  Cevapla
 • iskender 4 yıl önce Şikayet Et
  muslamanlari birbirine dusurme taktiği
  Cevapla
 • hayri çelikel 4 yıl önce Şikayet Et
  bizim için tehlikeli olabilir. her olasılığı düşünüp tedbir almalıyız.
  Cevapla
 • Erkan 4 yıl önce Şikayet Et
  Akilsizlari kulanmak icin
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İnfiale neden olmuştu: Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yakan iki kişi için karar verildi
Aramco'dan dikkat çeken petrol açıklaması: Tüm dünya korkmalı