Yunanistan’a ABD radarı! Türkiye'yi gözetleyecek

ABD’nin Yunanistan’da, Türkiye’ye 60 km mesafedeki Dedeağaç bölgesindeki askeri hareketliliği sürüyor. ABD’nin Meriç, Boğazlar ve Kuzey Ege adalarını tarayabilecek kapasiteye sahip, havada ve karada ses/görüntü tespiti yapacak yeni nesil elektronik radar gözetleme merkezleri kuracağı belirtiliyor.

Yunanistan’a ABD radarı! Türkiye'yi gözetleyecek
Yunanistan’a ABD radarı! Türkiye'yi gözetleyecek
GİRİŞ 01.10.2018 05:57 GÜNCELLEME 01.10.2018 05:57
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

ABD, Türkiye’ye 60 kilometre mesafedeki Dedeağaç bölgesine yeni nesil radar kuruyor. Radarın, Meriç bölgesiyle boğazlar ve Kuzey Ege adalarını tarayabilecek, hava ve karadan ses ve görüntü tespiti yapacak kapasitede olduğu öğrenildi.

Suriye’deki teröristlere her türlü desteği vermekten çekinmeyerek, “Düşmanımın düşmanı dostumdur” mantığı ile hareket eden ABD’nin Yunanistan’daki hareketliliği hız kazandı. Yunanistan’ın Girit ve Kerpe’de askeri üs teklif ettiği ABD’nin önceliği ise Türkiye sınırı ile Çanakkale Boğazı’na yakın olan Dedeağaç bölgesi.

ABD’li yetkililerin Dedağaç’taki incelemelerinin ardından, Meriç bölgesini ve boğazların yanı sıra Kuzey Ege adalarını tarayabilecek kapasiteye sahip yeni nesil radar gözetleme merkezi kurma kararı aldı. ABD’nin, stratejik öneme sahip, yüksek noktalara metal kulelerle kurulacak radar gözlem merkezi sınır bölgelerini kapsayan geniş bir alanda havada ve karada hareketlilik, ses ve görüntü tespiti yapacak. Boğazlardaki hareketlilik gözlenecek.

GÖRÜNTÜLERİ MERKEZE AKTARACAK

Türkiye’ye 60 kilometre mesafede kurulacak yeni nesil radar gözetleme merkezi son sistem cihazlarla donatılacak. Dedeağaç, Semadirek ve Rodop ilinin Maronya tepesine yerleştirilmesi planlanan sistemden elde edilen görüntü ve bilgileri uydu yardımı ve karasal link ile Dedeağaç Limanı’nda konuşlanacak olan merkeze aktaracak. Bu merkezlerden aktarılan tüm görüntü ve verilerin çözümü Dedeağaç Limanı’na kurulacak olan merkezde analiz edilerek değerlendirilecek ve sırasıyla Atina ve ilgili makamlara aktarılacak.

DENİZ SAHASINDA HERON’LA DEVRİYE

Yunanistan, ilk kez insansız Hava Aracı (İHA) HERON 1 kullanarak, deniz sınırlarını korumaya başladı. HERON 1 tipi İnsansız Hava Aracı ilk kez Yunanistan’da geçtiğimiz hafta konuşlandığı Girit adası Timpakio Askeri Havaalanı’ndan başlayarak, 12 Adalar, Kuzey Ege ve Meriç bölgesine kadar deniz sınırları boyunca 14 saat aralıksız kontrol uçuşu gerçekleştirdi. HERON 1 İHA aracı, Avrupa Sınır Muhafız ve Sahil Güvenlik tarafından Yunanistan’a tahsis edildi.

Termik görüntü ve AIS sistemi

Kurulacak radar gözetleme merkezi insansız, tam donanımlı olarak hizmet verecek. Sistemde termik, görüntü, meteoroloji, otomatik gemi tanımlama sistemi (AIS), telsiz haberleşme merkezi VHF Marine & Aero, yön bulucu kızılötesi radyometre (RDF), mikrodalga radyo bağlantı sistemleri ile donatılacak.

TÜRKİYE SINIRLARINDA ASKERİ TATBİKAT

Yunanistan’ın en büyük askeri tatbikatlarından biri olan “PARMENİON 2018” tatbikatının hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Midilli, Limni adaları ve Meriç fbölgelerinde, 5-12 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek tatbikatı ABD’li yetkiler de izleyecek. Bu yılki tatbikatın ana hedefi, “Türkiye ile olası bir kriz döneminde, Yunan Özel Kuvvetler ve Deniz Komandoları Tugayı’nın müdahale sürelerini kontrol ve test etmek” olarak açıklandı.

Yeni Şafak

YORUMLAR 52
 • Nihat 5 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyenin kendi vaz istasyonlarina geçmek için çabalarının sonu bu olur. Düşmanı bir cepheden kovuyorsunuz hayırlı olsun artık ülkenin içinden izleyemiyorlar ve mecbur dışdan takibe başlıyorlar.
  Cevapla
 • Mustafa 5 yıl önce Şikayet Et
  Dedeağaç deyince aklıma Lozan geldi.Nasıl bırakmışız Dedeağaçı.
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 5 yıl önce Şikayet Et
  Ortadoğuda enerji nakil hatları özellikle "Suriye kuzeyinden Kürt koridoru ile enerji hatları" konusundaki çatışmalar yakın gelecekte Kıbrıs güneyindeki "büyük doğalgaz enerji yataklarının paylaşımı" konusunda devam edecek anlaşılan. Gerçi Kıbrıs güneyindeki doğalgaz yatakları İSRAİL-YUNANİSTAN VE MISIR ARASINDA ZATEN BÖLÜŞÜLDÜ/ ANLAŞMALAR YAPILDI.Üst akıl tarafından da Özellikle suriye ve ırak konularında bağımsız hareket edebilecek Türkiye'nin "Yunanistanla dalaştırılması" ile sözde cezalandırılması gündemde. ABD B.Tarkya radar ve de Kerpe adasındaki Üslere yerleşme derdinde!!!
  Cevapla
 • lazikom 5 yıl önce Şikayet Et
  dusman uyumaz bir an once rusya nin seviyesine ulasmaliyiz silah uretmek cok onemli
  Cevapla
 • İnanan 5 yıl önce Şikayet Et
  Hemen radarın karşısına bizim Koral manyetik radar bozucu koysunlar O Yunan Amerika radarı ile yaramaz Bu da gösteriyor ki Amerika bize kendisi saldırmayacak saldırı Avrupa Yunan tarafından gelecek ve arkadan silahlandırılan PKK YPG ile saldırı planlayıp Uzaktan Amerika ve İsrail müdahalesi olacak Kısaca savaş yaklaşıyor adamlar ona göre hazırlık yapıyor lar Önemli olan biz ne yapacağız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Yerlikaya açıkladı! Bayram tatilinin ilk günü acı haber
Sınıfta kalanlara telafi sınavı mı geliyor? Bakan Tekin’den açıklama