BAE ve S. Arabistan'ın Türkiye planı deşifre oldu

Suudi Arabistan-Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ittifakının Suriye ve Irak'a yönelik ticari, siyasi ve askeri ilgisi son dönemde olağanüstü artış gösterdi.

BAE ve S. Arabistan'ın Türkiye planı deşifre oldu
BAE ve S. Arabistan'ın Türkiye planı deşifre oldu
GİRİŞ 28.11.2018 07:37 GÜNCELLEME 28.11.2018 07:41
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Irak'ta cumhurbaşkanı seçilen Berham Salih, Türkiye'ye gelmek yerine soluğu Riyad'da alırken, Irak kabinesinden bazı bakanlar da peşpeşe Suud ve BAE'ye yönelik ziyaretler gerçekleştirdi. Bu temaslarla birlikte Suud ve BAE'nin Irak'la diyaloğu son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. Yeni Şafak'ta yer alan habere göre Körfez'in bölgeye yakınlaşma gayretini değerlendiren Çankaya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahir Nakip, BAE Prensi Muhammed Bin Zayed'in özel bir proje kapsamında Irak ve Suriye ile ilgilendiğini kaydetti. Nakip, "Ana hedef Türkiye'yi kuzeyden vurma projesine destek vermektir" dedi. Irak ve Suriye'de İran-Rusya-Türkiye blokuna karşı ABD-İsrail merkezli güç merkezi üretildiğine dikkat çeken Nakip, şunları söyledi:

 

 

ETKİ DERİNLEŞECEK

 "Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih kendisini ilk tebrik eden ülke olan ve Irak'ın bağımsızlığı konusunda büyük çaba sarf eden Türkiye'ye henüz herhangi bir ziyaret gerçekleştirmedi. Ancak geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan'a gitti ve orada ilginç mesajlar verildi. Ardından Bakan Fuad Hüseyin, BAE'ye gitti. Sonrasında Mesud Barzani'nin BAE ziyareti gerçekleşti. Bu ziyaret trafiği, dönemin kodlarını anlama açısından büyük önem taşıyor. Sürecin Irak'ta olumsuz yansımaları olacaktır. Siyasi yapı ve Irak Parlamentosu bu durumdan etkilenecektir. Ülke genelinde uyuyan terör hücreleri gelişmelere paralel olarak yeniden uyandırılarak aktive edilebilir. Yeni bir çatışma hattı üretilme tehlikesi bulunuyor. Irak'a olan ilginin bir diğer boyutu ise Suriye'nin kuzeyinde ABD destekli kurulan terör koridoruna daha kolay ulaşım stratejisidir. 'Parçalı Irak' ve 'bölünmüş Suriye' planında Körfez etkisinin daha fazla derinleşeceği bir döneme giriyoruz."

 

 

YORUMLAR 24
 • 777 3 yıl önce Şikayet Et
  prensesler bir arada
  Cevapla
 • ugur Mustafa 3 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar helak olma yolunda ilerliyor
  Cevapla
 • tesbit 3 yıl önce Şikayet Et
  Karşılığı verilecektir,hakettikleri şekilde.
  Cevapla
 • Hasan 3 yıl önce Şikayet Et
  Suud+Bahreyn+BAE = 1 Tane Mehmetçiğe yetmezler.ABD ve İsrail'e güvenmesinler O petrol ve Dolarlarını Boğazlarına Tıkıp adamı nefessiz bırakırız;Şükretsinler ki Kutsal mekanlarımızda gürültü çıkarmak istemiyoruz.
  Cevapla
 • hakan cemal 3 yıl önce Şikayet Et
  Maşalara değil ele odaklanın. Abd bizim müttefikimiz değil, bize isteyerek zarar veren zararlı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Merdan Yanardağ'dan Kılıçdaroğlu'na 'başörtüsü' tepkisi!
Miçotakis yine ABD'ye ağladı: Türkiye'yi şikayet etti