NATO: Rusya şimdi de gözünü oraya dikti!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 'Rusya, Kırım'ı ve Kerç Boğazı'nda inşa ettiği köprüyle Azak Denizi'ni kontrol altına almaya çalışıyor' dedi.

GİRİŞ 04.12.2018 19:56 GÜNCELLEME 05.12.2018 08:54
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ilk oturumunun ardından basın toplantısı düzenleyen Stoltenberg, müttefiklerin Ukrayna ve Gürcistan dışişleri bakanlarıyla bir araya geldiğini belirtti.

"RUSYA AZAK DENİZİ'Nİ KONTROL ALTINA ALMAYA ÇALIŞIYOR"

Rusya'nın, Ukrayna ve Gürcistan'ın egemenlik ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini kaydeden Stoltenberg, "Rusya, Kırım'ı ve Kerç Boğazı'nda inşa ettiği köprüyle Azak Denizi'ni kontrol altına almaya çalışıyor." diye konuştu.

"ACİLEN UKRAYNALI GEMİ VE DENİZCİLER SERBEST BIRAKILMALI"

Stoltenberg, Rusya'nın, Ukraynalı gemi ve denizcilere şiddet kullandığının altını çizerek, Rusya'ya acilen gemi ve denizcileri serbest bırakması ve seyrüsefer serbestisini sağlaması çağrısını yineledi. 

 

 

"RUSYA GÜRCİSTAN'DAKİ ASKERİ GÜCÜNÜ GERİ ÇEKMELİ"

Rusya'nın Abhazya ve Güney Osetya'daki askeri varlığının da komşularının sınırlarına yönelik saygısızlığını ortaya koyduğunu kaydeden Stoltenberg, "Rusya iki bölgeyi de tanımayı sonlandırmalı ve Gürcistan'daki askeri güçlerini geri çekmeli." ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, NATO'nun, Rusya'nın "agresif davranışlarına" karşı Karadeniz'deki mevcudiyetini kuvvetlendirdiği yorumunu yaparak, "NATO'nun Karadeniz'de güçlü bir varlığı var. Bölgedeki varlığımızı gözden geçirmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

"UKRAYNA VE FRANSA'DAKİ DURUM AYNI DEĞİL"

Soru cevap bölümünde bir gazetecinin, "NATO'nun eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in, Ukrayna'daki gösteriler karşısında itidal çağrısında bulunduğunu" hatırlatarak, ittifakın, Fransa'daki gelişmeler ışığında bir açıklaması olup olmadığını sorusuna Stoltenberg, "İki durumun karşılaştırılması mümkün değil." yanıtını verdi. 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Ugur55 3 yıl önce Şikayet Et
  Ne kadar silah o kadar güc demek.Bu gücü de nasil nerede kullanmak akil isi cikar meselesi.Gücü olan oynar olmayanda izler .Bazilarinin silahla yapamadigini da dostluk yapar Sayin Baskanimizin yaptigi gibi.
  Cevapla
 • erdem 3 yıl önce Şikayet Et
  türkiyenin olmadığı bir nato hiç sayılırr bunlarr türkiye sayesinde ötüyolarr türkiye natoyu bıraksın bunlarr cin yavrusuu gibi dağılırlar.
  Cevapla
 • Vatansever 3 yıl önce Şikayet Et
  Nato nun devri dolmuştur. Artık hikayeden toplanıyorlar.
  Cevapla
 • bekir 3 yıl önce Şikayet Et
  O oooo günaydın stoltenberg - üsküdarda sabah oldu sen yeni mi çaktın olayı - küçükken pek balık yemedin galiba jeton geç düşüyor
  Cevapla
 • bulent 3 yıl önce Şikayet Et
  nato dan bize hayır yok
  Cevapla
 • Hacı 3 yıl önce Şikayet Et
  Sebin kafandakilerin aklıyla natodan çıksak 2 günde bizş rusyaya yem ederler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
5G yarın devreye giriyor! Uyarı geldi: Dünyada büyük bir kaos yaşanabilir
Peygambere hakaret eden Sezen Aksu'yu savunmak İmamoğlu'na kaldı