Tansiyon yükseliyor: Tayvan'dan yardım çağrısı!

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, Çin’in tehditleri üzerine uluslararası yardım çağrısı yaptı.

Tansiyon yükseliyor: Tayvan'dan yardım çağrısı!
Tansiyon yükseliyor: Tayvan'dan yardım çağrısı!
GİRİŞ 05.01.2019 11:59 GÜNCELLEME 05.01.2019 12:12
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Tsai, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in "Hiç kimse Tayvan’ın, Çin’in bir parçası olduğu gerçeği değiştiremez ve Tayvan Boğazı'nın her iki tarafındaki halk birleşme çalışmasında bulunmalıdır" şeklindeki açıklaması üzerine yardım çağrısı yaptı.

 

 

Tayvan Devlet Başkanı Tsai, Çin’in Tayvan’ı kontrol altına almak için güce başvurabileceğini söylemesi üzerine yaptığı açıklamasında "Umarız uluslararası toplum bu çağrıyı ciddiye alır ve bizi destekleyeceğini seslendirir. Eğer uluslararası toplum tehdit altındaki demokratik bir ülkeyi desteklemezse sıradaki ülkenin hangisi olduğunu sormamız gerekecek" dedi. 

Çin, Tayvan’ın en hassas meselesi ve mukaddes toprağı olduğunu savunuyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Tayvan’ın bağımsızlığı taraftarı Demokratik Kalkınma Partisi'nin 2016’da iktidara gelmesinden sonra Tayvan’a baskısını seslendirmeye başladı. Xi Jinping, Tayvan’ı kontrolü altına almak için kuvvet kullanma hakkını saklı tutacağını ancak adayla barışçıl birleşmeye çalışacağını belirtmişti. 

 

 

Tayvan Devlet Başkanı Tsai, Çin ile siyasi düzenleme konusunda, hükümetler arası görüşmenin gerektiğini söylerken "Ada, bir ülke iki sistemi kabul etmeyecektir" dedi.

Tsai, Çin’e, Tayvan halkının ne düşündüğü konusunu doğru anlama çağrısı da yaparak siyasi zorbalıkların boğazın iki yanı arasındaki ilişkilerin gelişmesine yardımcı olmayacağını söyledi. 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 9
 • ufle 1 yıl önce Şikayet Et
  sizi bakalım amarıkanız kurtaracakmı? yoksa kaçacakmı?
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Şeytana uyma şeytana Amerikanın çöreklenmesini isteye Tayvan lideri. Demekki bu Suud ve BAE krallarına çok görmemek gerek, buralardada Amerikan tavşanları var.
  Cevapla
 • osmanoğlu2023 1 yıl önce Şikayet Et
  sende kışkırtacağına iyi komşuluk münasebetlerini sürdür bakalım çin yinede horozlanacakmı?
  Cevapla
 • mert 1 yıl önce Şikayet Et
  yakinda Çinde Putinin KIRIMI nasil teryagindan KIL ceker gibi aldiysa aynisini yapacaktir Amerikada cesaret edemeyip yardim edemiyecektir haaaa amerkia ancak öküzün ota baktigi gibi bakim kalacaktir.
  Cevapla
 • sato 1 yıl önce Şikayet Et
  şeytan (abd) sizin orayada demokrasi getirir ozgurluk getirir tipki suriye irak afganistan gibi.sen cagrj yap bence oturup cinle gorusun bu daha hayirkidir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul Müftüsü: Belki önümüzdeki hafta hepsini cemaatle kılabiliriz
Bildirici'nin cinsel ürün satanlara göz yumduğu ortaya çıktı!