'Seçilirsem Türkiye ile ilişkileri keseceğim'

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Hrıstiyan demokratlar adına yarışan Manfred Weber, Avrupa Komisyonu başkanlığına seçilmesi halinde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım müzakerelerini sonlandıracağını söyledi.

'Seçilirsem Türkiye ile ilişkileri keseceğim'
'Seçilirsem Türkiye ile ilişkileri keseceğim'
GİRİŞ 06.01.2019 17:52 GÜNCELLEME 06.01.2019 17:52
Bu Habere 387 Yorum Yapılmış

Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili siyasetçi Manfred Weber, mayıs ayında yapılacak seçimlerde Avrupa Komisyonu başkanlığına seçilmesi halinde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım müzakerelerini sonlandıracağını söyledi. Cumartesi günü CSU Bavyera Eyalet Meclisi grubunun kapalı oturumu için bulunduğu Seeon manastırında gazetecilere bir açıklama yapan Weber "Avrupa Komisyonu'nun olası yeni başkanı olarak Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerini durduracağımı açık bir şekilde beyan ediyorum" dedi. Türkiye ile ortaklığın önemli olduğunu vurgulayan Weber tam üyeliğin söz konusu olamayacağını belirtti.

 

 

Avrupa Parlamentosu'ndaki en büyük grup olan muhafazakâr Avrupa Halk Partisi'nin adayı olan Manfred Weber, mayıs ayında yapılacak parlamento seçimlerinde Jean-Claude Juncker'den boşalacak Avrupa Komisyonu başkanlığı koltuğu için yarışacak.

Popülizm eleştirisi

 

 

Yeşiller partili Avrupa uzmanı Franziska Brantner, Weber’in açıklamalarını eleştirdi. Brantner "Elbette Erdoğan egemenliğindeki günümüz Türkiye'si AB'ye giremez. Ancak açık bir şekilde bunun reddi sadece Erdoğan'ı güçlendirir ve Türkiye'de geride kalan demokratik güçleri zayıflatır" dedi. CSU'lu siyasetçiyi popülizm yapmakla suçlayan Brantner "Türkiye ile müzakereleri kes ama Orban ve Fidesz ile kendini Komisyon Başkanı seçtirmek iste. Bu Avrupa ve demokrasiyi gerçek bir biçimde savunmak değil, popülizm yapmak" diye konuştu.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın sağ muhafazakar Fidesz partisi de Avrupa Halk Partisi bünyesinde bulunuyor. Orban, Weber'in Avrupa Komisyonu başkanlığını desteklediğini açıklamıştı.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE
YAZDIR
YORUMLAR 387
 • incili çavuş 1 yıl önce Şikayet Et
  korktuk
  Cevapla
 • tarık 1 yıl önce Şikayet Et
  Kesmemessen gavur değilsin zaten AB.ye girmek gavurlarla bir beraber olmak kesinlikle almayın ben kesinlikle istemiyorum.
  Cevapla
 • bekir 1 yıl önce Şikayet Et
  Kesmezsen adisin......
  Cevapla
 • İsmail66 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne güzel bir haber bu seçilince kapıları açın 3 mil Suriye li Avrupa ya gitsin
  Cevapla
 • furkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Sizin gibi ahlaksız ,çıkarcı,demokrasi yoksunu bir topluluğa kim girmek ister.Belki girersek sayemizde insanlığı demokrasiyi öğrenirsiniz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Koca açıkladı: DSÖ ofisi İstanbul'da açılacak
Son Dakika: Sakarya Adapazarı'nda şiddetli patlama! Şehit ve yaralılar var...