Çok tartışılacak karar: İslam'ı Çinlileştirme

Çin'de devletin kontrolündeki Çin İslam Cemiyeti (ÇİC), "Çin İslamı" kavramını öne sürdüğü toplantıda, ülkenin Müslüman toplumuna "sosyalist değerler" eğitimi vereceğini bildirdi.

Çok tartışılacak karar: İslam'ı Çinlileştirme
Çok tartışılacak karar: İslam'ı Çinlileştirme
GİRİŞ 10.01.2019 17:38 GÜNCELLEME 10.01.2019 19:23
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

Cemiyetten yapılan açıklamaya göre, başkent Pekin’de hafta sonu düzenlenen toplantıya Şanghay kentinin yanı sıra Hunan, Guangdong ve Yünnan eyaletleri ile İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ndeki Müslüman toplumundan temsilciler katıldı.

 

 

"Ülkemizde İslam'ın Çinleşmesi için 5 Yıllık Çalışma Planı 2018-2022" adlı seminerde, Müslüman toplumuna "Çin Komünist Partisinin (ÇKP) İslam üzerine çalışmalarını sıkı şekilde uygulamaları, İslam'ın Çinleşmesine sadık kalmaları, Çin İslamı ve Çin tipi sosyalizmi teşvik etmeleri" çağrısı yapıldı.

ÇİC Başkanı Yang Faming, toplantıda "sosyalist değerler üzerine dersler ve eğitimlerin verilmesi için ilgili önlemlerin alınması ve geleneksel Çin kültürünün camilerdeki etkinliklere girmesi gerektiğini" ileri sürdü.

 

 

Diğer yandan Pekin merkezli Çin İslam Enstitüsü Yardımcı Dekanı Gao Canfu da ÇKP'nin resmi yayın organlarından Global Times gazetesine yaptığı açıklamada, "İslamiyetin Çinleştirilmesi" sürecinde İslamiyette bir değişim olmayacağını savundu. Ancak Gao'nun ifadelerinde "İslam'daki inanç, davranış ve ideolojisinde değişim olmaksızın sosyalist değerlerle uyumlu hale getirilmesi" söylemi bu konuda birçok soru işaretini de beraberinde getirdi. Zira Gao, "sosyalist değerlerle uyumlu" çıkarılacak kitapların bu yıl camilerde okutulacağını açıkladı.

MÜSLÜMANLAR'A SOSYALİST EĞİTİM VURGUSU

ÇİC, geçen yıl mayıs ayında da ülkedeki Müslümanlara "sosyalist değerleri öğrenme, vatanseverlik ruhunu ilerletme, Çin kültürünü öğrenme; ülke genelindeki camilere de "Çin bayrağını göndere çekmeleri" çağrısı yapmıştı.

Çağrının ardından Müslümanların çoğunlukta yaşadığı bölgelerden Ningşia Hui Özerk Bölgesi ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde (Doğu Türkistan) birçok camide Çin bayrağı göndere çekilmişti.

Pekin yönetiminin, ülkenin yönetim modeli olarak adlandırdığı "Çin özellikleri taşıyan sosyalizm" kavramını çağrıştıran girişimle alakalı bazı başlıklar Çin basınında yer alırken, detayları ve uygulamanın nasıl yapılacağına ilişkin yol haritası ortaya konulmuyor.

"YASA DIŞI DİNİ EĞİTİM" İDDİASIYLA ÜÇ CAMİYİ İBADETE KAPATMIŞLARDI

Çin'in Yünnan eyaletinin Veyşan ilçesindeki yerel yetkililer, geçen haftalarda üç camiyi "yasa dışı dini eğitim" verildiği gerekçesiyle ibadete kapatmışlardı. Caminin kapatılması için gelen güvenlik ekipleri ile Çinli Müslümanlar (Hui) arasında gerginlik çıkmıştı. Camilerin akıbeti bilinmiyor.

Ülkede ağustos ayında da Ningşia Hui Özerk Bölgesi'nin Veycou kasabasında ülkenin Müslüman grupları arasında çoğunluğu oluşturan Hui Müslümanlarından yüzlercesi, kültür devrimi sırasında yıkılan Veycou Ulu Cami yerine inşa edilen yeni caminin yerel hükümet tarafından yıkılması kararını protesto etmiş, protesto gösterilerinin ardından yerel yetkililer geri adım atmıştı.

ÇİN'E ULUSLARARASI ALANDA TEPKİLER

Diğer yandan Sincan bölgesinde uzun zamandır "eğitim merkezi" adı altında faaliyet gösteren ve Müslüman Uygurlar başta olmak üzere bölgedeki bazı etnik unsurların bu tartışmalı kamplara alınmasıyla ilgili uluslararası camiada tepkiler sürüyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesinin Çin'de ayrımcılığa uğrayan topluluklarla ilgili İsviçre'nin Cenevre kentinde ağustos ayında düzenlediği toplantıya katılan insan hakları kuruluşları, Müslüman Uygur ve Kazakların yoğun bulunduğu Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yerel yöneticilerin, siyasi olarak sakıncalı tutumlar içinde olduğunu iddia ettiği bireyleri, siyasi eğitim merkezlerinde alıkoyduğunu açıklamıştı.

Örgüt temsilcileri, herhangi bir yargı kararına dayanmadan hürriyetinden alıkonulan kişi sayısının 3 milyonu bulduğunu iddia ediyor.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yerel meclis olarak görev yapan Halk Kongresi, ekim ayında "Sincan Uygur Özerk Bölgesi Aşırıcılıkla Mücadele Düzenlemesi"ni, bölgede mesleki eğitim merkezlerinin kurulmasına izin verilebilecek şekilde revize etmişti.

Pekin yönetimi, bölgedeki insan hakları ihlallerini yalanlarken, kamplarda Müslüman azınlığa "Çince öğretildiğini ve meslek kursları verildiğini" iddia ediyor.

Çin'deki 56 etnik unsurdan 10'u Müslüman. Hui (Çinli Müslümanlar), Kırgız, Kazak, Uygur, Tacik, Tatar, Özbek, Salar, Baoan ve Dongşiang etnik azınlıkları yoğun olarak Çin'in kuzeyi ve kuzeybatısında yaşıyor.

Huilerin ve Uygurların ayrıca Ningşia Hui Özerk Bölgesi ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi adlı iki otonom bölgesi bulunuyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 63
 • Selçuklu 3 yıl önce Şikayet Et
  Daha önce de İslam dinini kendine uydurmaya çalışanlar oldu, şah Cihan denen sapkın görüşlü adam! Sonu hüsran oldu. İnnet dine indallahil İslam. İslam dininin sahibi olan, Kuran-ı Kerim i indiren Cenab- Allah’ın her şeye gücü yeter. Çiğlileri hep birlikte merakla izleyeceğiz
  Cevapla
 • Baris 3 yıl önce Şikayet Et
  Fil çoğalsın, Ebabilden umut kesilmez Firavun azsa da, Nil'den umut kesilmez Zalimler ölmüyor diye yese kapılma Sabret hele, Azrail'den umut kesilmez.
  Cevapla
 • ka.pak 3 yıl önce Şikayet Et
  kafir çin uygurlara uyguladığı işkence ve zulmün karşılığı daha çetin ve ağır olacaktır bu güne kadar nerde görülmüş insanlar zorla müslüman yapılmaya çalışıldı eğer çin inancınıza o kadar çok güveniniz varsa insanların geçmesini beklerdiniz ama bu demektirki kendi inancınızdan şüpheniz varki insanları zorla kendi inandıklarınıza zorluyosunuz islam dini hak dindir bir gün bütün dünyaya hakim olacaktır
  Cevapla
 • vuslat 3 yıl önce Şikayet Et
  Hani özgürlük naraları atanlar Neredesiniz.Hani özgürlükten bahseden ağacı bahane edip hükümeti devirmek isteyenler neredesiniz.
  Cevapla
 • Kutluk 3 yıl önce Şikayet Et
  Cin burada yanlis hesab yapiyor sosyalizimi cince sosyalizim adlandirarak kazandim zan eden cin simdi islami ile sosyalizimi ayni zan edip yapabilecgini dusuniyor bilmiyorlarki sosyalizim bir tiyori dir onun sahibi ise insandir islam ise bir din dir ve sahibi yuce allah tir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Asgari ücret için en kritik rakam açıklandı: İşte anketten çıkan zam oranı
ABD'den son dakika Türkiye kararı: Tamamen kaldırıldı!