Alman istihbaratı ırkçı partiyi takibe aldı!

Avrupa Birliği karşıtı, İslam ve yabancı düşmanı söylemleri ile bilinen Almanya için Alternatif Partisi (AfD), Almanya'nın iç istihbarat kuruluşu Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) tarafından takibe alındı.

Alman istihbaratı ırkçı partiyi takibe aldı!
Alman istihbaratı ırkçı partiyi takibe aldı!
GİRİŞ 16.01.2019 09:13 GÜNCELLEME 16.01.2019 09:13

Almanya'da 2017'de yapılan seçimlerde yüzde 12.6 oy alarak ülkenin üçüncü büyük partisi olan AfD, Almanya'nın iç istihbarat kuruluşu Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından takibe alındı. Parti bütünüyle "inceleme vakası" sınıflamasına dahil edildi. Bundan böyle partiye dair kamuoyunda çıkan her haber, yapılan her açıklama, yapılan bağışlar gibi her türlü eylem ve söylem sistematik bir şekilde değerlendirmeye alınacak. 

AFD IRKÇI ÖRGÜTLERİN ÇATISI DURUMUNDA

Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Thomas Haldenwang, düzenlediği basın toplantısında faklı akımların bulunduğu birçok ırkçı örgütün AfD adı altında faaliyet gösterdiğini belirterek, şu aşamada tüm partinin takibi için yeterli dayanak bulunmadığını açıkladı. Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer ise kararın siyasi olmadığını, alınan takip kararının arkasında olduklarını duyurdu. 

AVRUPA BİRLİĞİ'NDEN ÇIKMAYI VAAT EDİYOR

AfD, Mayıs sonunda yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine hazırlık niteliğindeki federal kongrede Almanya'nın Avrupa Birliğinden çıkması ve yeniden Alman markına geri dönülmesi konusundaki görüşlerini dile getirerek, seçim çalışmalarında bu argümanları kullanacaklarını kamuoyuyla paylaşmıştı. 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
ab bfv
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Katar'da Körfez ülkelerine net mesaj
Türkiye'de hangi il hangi Türk boyundan geliyor?