Sisi'den El-Ezher Şeyhi'ne kısıtlama! Onay alacak

Mısır'da özerk bir yapısı bulunan El-Ezher Kurumu Şeyhi de dahil bazı üst düzey yetkililere yurt dışı ziyaretlerinden önce Cumhurbaşkanı'ndan onay alma şartı getirilmesi tepkilere neden oldu.

Sisi'den El-Ezher Şeyhi'ne kısıtlama! Onay alacak
Sisi'den El-Ezher Şeyhi'ne kısıtlama! Onay alacak
GİRİŞ 17.01.2019 15:08 GÜNCELLEME 17.01.2019 17:15
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Mısır muhalefeti, özellikle de sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda, söz konusu kararın ülkedeki baskıları daha da artıracağını belirterek, Abdulfettah es-Sisi yönetiminin bakanlar ve üst düzey yetkililerden bile şüphelenmeye başladığı gibi iddialarda bulunuyor.

 

 

Tepkilere neden olan karar, Mısır resmi gazetesinde, "Üst düzey yetkililerin yurt dışı resmi ziyaretlerinin düzenlenmesi" başlığıyla yayımlandı.

İlk maddeye göre Başbakan, İçişleri, Dışişleri, Savunma ve Adalet Bakanları, milletvekilleri, özerk kurumlar ve denetleme kurumları yöneticileri gibi bütün üst düzey yetkililerin yurt dışına resmi bir görev için çıkmadan önce Cumhurbaşkanı'ndan onay almaları gerekiyor.

 

 

Diğer madde ise seyahatten önce Başbakan'ın onay vereceği yetkilileri içeriyor. İlk maddede belirtilmeyen bakanlıkların tamamı, valiler, vali yardımcıları, yerel yöneticiler ve yardımcıları ile devlete ait diğer kurumların yetkililerinin yurt dışı görevleri için Başbakan'ın onayı gerekiyor.  

Resmi gazetede, yeni karara muhalif diğer bütün kararların askıya alındığının ayrıca belirtilmesi de dikkati çekti.

EL-EZHER ŞEYHİ DE KARAR KAPSAMINDA

Uzmanlar, söz konusu kararın "özerk kurumlar" kısmına El-Ezher'in, "denetleme kurumları" bölümüne ise Devlet Denetleme Kurumu ve Sayıştay'ın girdiğini belirtiyor. 

Muhalif medya ve blok yazarları da El-Ezher'in karar kapsamına girdiği görüşünde.

Buna göre, Mısır'da protokolde çok özel bir yerde bulunan bin yıllık özerk kurum El-Ezher'in Şeyhi Ahmed et-Tayyib'in de yurt dışına çıkmadan önce Cumhurbaşkanı Sisi'nin onayını alması gerekiyor. 

Mısır'da demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrildiği 3 Temmuz 2013'teki askeri müdahale ilanında fotoğraf karesinde yer alan El-Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib, sonraki dönemlerde Sisi yönetimi ile ayrışmış ve anlaşmazlıklar yaşamıştı.

El-Ezher ve Sisi yönetimi, "Rabia Meydanı'nın boşaltılması", "yeni bir dini söylem geliştirilmesi", "sözle boşamanın geçerliliği" ve "sünnet" başta olmak üzere farklı konularda karşı karşıya geldi.

Televizyon kanallarının canlı yayımladığı bir tören esnasında Sisi, Şeyh Tayyib'i kastederek, "Bizi çok yordunuz ey muhterem imam" ifadesini dahi kullanmıştı.

Ülkede bakanlar ve diğer üst düzey yetkililerin yurt dışına çıkışları 1972'de uygulamaya giren uluslararası normlara uygun bir yasayla düzenleniyordu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 9
 • kaptan 3 yıl önce Şikayet Et
  hani dünya da bir söylem vardir ya ILSAMCI TERÖRIST ler denilen varmi öyle bir sey yaa !! hadi diyelim ki var ! ben olsam örgüt lerde her gün bu itleri geberme adina saldirilar yapardim hani bu örgütlerde kendilerini patlatan lar vardir ya madem ölecek kadar cihad ask lari var niye bu itlere saldiri yapmiyor ki basar sada basarmasda zaten ölmeyi göze almislar ya hani hic bir sey bilmiyorsan sniper ler le saldirin basarili olamsada denenmis olur lakin o da yok islamci olmayan o köepk örgütler ancak kendi halklarini masumlar hedef aliyor
  Cevapla
 • sami 3 yıl önce Şikayet Et
  bu zalim medeniyetler beşiği olan bir ülkeyi perişan etti
  Cevapla
 • Ne fark eder 3 yıl önce Şikayet Et
  Kalbinde kötülük barındıran bir hükümdar yıkılması an meselesi olan yapı gibidir
  Cevapla
 • erkan k 3 yıl önce Şikayet Et
  Mısır da zafer yakındır. Mısır ın yüzde 70 i bu kukla adamı desteklemiyor. Batı sayesinde ayakta duruyor. Altyapı sağlam tabandan yeni bir nesil geliyor. Bunları ağababaları da kurtaramayacak...
  Cevapla
 • bursalı 3 yıl önce Şikayet Et
  inşallahda bilgi sağlam kaynakmı
  Cevapla
 • gurbetci 55 3 yıl önce Şikayet Et
  misir halki 15 temmuzdaki gibi sokağa dökülseydi sisi hic bişey yapamazdi
  Cevapla
 • emin 3 yıl önce Şikayet Et
  3 bin 533 insanı katlettiler...yuh sokağa dökülmemişmiş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Deutsche Welle skandalı! Sedef Kabaş'ı tutuklayan hakimi hedef gösterdi
Valilikler peş peşe açıkladı: İzinli sayılacaklar!