'Biz oyun kurmazsak Türkiye girer'

ABD'li senatör Graham, ABD yetkililerinin, Avrupa ülkelerinden, Suriye'de Türkiye sınırı boylarında bir tampon bölge kurmak için Suriye'ye asker göndermelerini isteyeceğini söyledi.

'Biz oyun kurmazsak Türkiye girer'
'Biz oyun kurmazsak Türkiye girer'
GİRİŞ 16.02.2019 11:00 GÜNCELLEME 16.02.2019 11:00
Bu Habere 80 Yorum Yapılmış

ABD'nin Güney Carolina Senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham, ABD yetkililerinin, Avrupa ülkelerinden, Suriye'de Türkiye sınırı boylarında bir tampon bölge kurmak için Suriye'ye asker göndermelerini isteyeceğini, bunun kabul edilmesi halinde ABD Başkanı Donald Trump'ın da belirli sayıda Amerikan askerini Suriye'de bırakmaya açık olduğunu söyledi.

 

 

Graham, Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Münih Güvenlik Forumu'nda konuştu.

Söz konusu planı "DEAŞ hilafeti sonrası strateji" olarak tanımlayan Graham, bu planın detaylarını ABD Başkanı Donald Trump ile kapsamlı bir şekilde konuştuklarını belirtti.

 

 

Graham, "Başkan Trump yakında size gelecek ve yardımınızı isteyecek ve siz de umarım ki 'evet' diyeceksiniz ve buna karşılık ise sadece ABD'ye has kabiliyetlerimiz de Suriye'deki savaşta kalmaya devam edecek." diye konuştu.

ABD'li senatör, Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'un da Suriye'ye asker gönderme konusunda mevkidaşlarıyla görüşeceğini dile getirdi.

'BİZ OYUN KURMAZSAK TÜRKİYE GİRER'

Tüm Avrupa'nın DEAŞ tehdiden acı çektiğini belirten Graham DEAŞ sonrası stratejinin DEAŞ ile mücadeleden farklı olması gerektiğini söyledi.

Graham, "Biz oyun kurmazsak Türkiye Suriye'ye girer ve YPG tehdidiyle ilgilenir." diye konuştu.

Örgütün ABD'ye DEAŞ ile mücadelede destek verdiğini dile getiren Graham, şöyle devam etti:

"YPG, Türkiye'nin gözünde PKK'nın uzantısıdır ve sınırlarında YPG'ye katlanmayacaklar. Bu sorunu çözmek konusunda müttefikimiz Türkiye'ye borçluyuz. SDG'nin çekilip sonra savaşın kendilerini yok etmemesi için SDG'ye borçluyuz. Bunun için kim bize yardım edecek, gelecekte bunun olmaması için? Bu sorunu çözmek için güvenli bir bölgeye ihtiyacımız var. Bu güvenli bölgedeki askerler aynı zamanda DEAŞ'ın tekrar ortaya çıkmamasını takip etmelidir. Bunu yapmazsak İran batının çekilmesiyle Suriye'deki en büyük kazanan olarak çıkacaktır."

ABD SAVUNMA BAKAN VEKİLİ SHANANHA DA TEKLİF ETMİŞTİ

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Brüksel'deki NATO toplantılarına gelirken beraberindeki gazetecilere, ABD'nin NATO'da Suriye'nin kuzeydoğusunda izleme görevi yapacak bir gözlem gücü kurulmasını teklif edeceğini söylemişti.

Shanahan, ABD'nin, bunun DEAŞ ile mücadele koalisyonu üzerinden yapılmasını teklif edeceğini belirtmişti.

Diğer taraftan, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel de Uman da Wall Street Journal Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, ABD'nin Suriye'de belirli sayıda asker bırakabileceğini ifade etmişti. 

ETİKETLER
abd suriye
YAZDIR
YORUMLAR 80
 • Yakub 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye den uzak durun ey zalim Abd! Sonunuz yakın olduğu için sağa sola saldırmaya başladınız. Afrinde ki yenilgi yetmedi mi ha!
  Cevapla
 • Haso 2 yıl önce Şikayet Et
  Abd de bir ust yapalim ne diyecekler bir de avrupada inanirmisiniz?
  Cevapla
 • Yavuz Selim 2 yıl önce Şikayet Et
  Siz Allah(CC)'ın kurduğu oyunlara bakın. Allah(CC) oyun kurucuların en üstündür. Sizin oyunlarınıza, tuzaklarınıza da sizleri düşürüp kahreder İnşaallah...
  Cevapla
 • levent 2 yıl önce Şikayet Et
  Oyuncu trump "Tuzak ile aslan tutulur, güç ile köstebek tutulmaz." Türk Atasözü / "Hile ile iş gören, minnet ile can verir. " Türk Atasözü / Ölümü yaklaşan kimseye, hilesi fayda vermez. Hz.Ali /
  Cevapla
 • Adem 2 yıl önce Şikayet Et
  Yav arkadaş çıkarın şunları incirlikten..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yunan komutandan Ege'de provokatif uçuş
Cumhurbaşkanlığı'ndan 'kripto para' uyarısı