Türk düşmanı Wilders'tan skandal teklif!

Hollanda'da ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Wilders, çift uyruklu kişilerin oy kullanmasını veya siyaset yapmasını imkansız kılan bir yasa önerisi verdi.

Türk düşmanı Wilders'tan skandal teklif!
Türk düşmanı Wilders'tan skandal teklif!
GİRİŞ 16.02.2019 16:24 GÜNCELLEME 16.02.2019 16:45
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Wilders, yasanın amacını "Türkiye ve Fas kökenli seçmenlerin desteklediği Denk Partisi'nin meclis, yerel parlamentolar ve belediye meclislerinden atılması" olarak açıkladı.

 

 

Sol partiler, Wilders'in önerisini, "saçma ve Hollanda toplumu için tehdit" olarak değerlendirdi.

Wilders, Hollanda Temsilciler Meclisi'nde aşırı sağcı PVV ile Denk üyeleri arasında bir süredir yaşanan ateşli tartışmaların ardından harekete geçti.

 

 

"ERDOĞAN REJİMİNİN DESTEKÇİLERİ"

PVV lideri Wilders, "Burada bulunma gerekçeleri Hollanda vatandaşı olmaları. Ama herkes biliyor ki, esas olarak Türklerin çıkarları için çalışıyorlar. Erdoğan rejiminin en büyük destekçileri" dedi.

Aşırı sağcı lider, Denk Partisi'nden, düşmanın gizli destekçileri olarak kullanılan "Beşinci Kol" diye söz ederek, "Denk'i meclisten, yerel parlamento ve belediye meclislerinden uzak tutabilirsek harika olur" görüşünü dile getirdi.

"BAŞARAMAYACAKLAR, BU SAÇMALIK"

Denk Partisi lideri Tunahan Kuzu, PVV'nin giderek özgürlükleri kısıtlayan bir partiye dönüştüğünü söyledi. Kuzu, "Meclis'te bizi susturmayı başaramayınca şimdi de değişikliği ile bunu deniyorlar. Ama başaramayacaklar" diye konuştu.

Wilders'in, "çifte pasaportlu kişilerin Hollanda çıkarlarını yeterince savunmayacağı" görüşünü "saçmalık" olarak değerlendiren Kuzu, şunları söyledi:

"Önemli olan bir kişinin sergilediği davranıştır. Sayın Wilders'in davranışlarına baktığımızda, İsrail Büyükelçiliği'nde, Temsilciler Meclisi'nden fazla zaman geçirdiğini görüyoruz."

Aşırı sağcı liderin önerisine, muhalefetteki sol partilerden tepki geldi. Yeşil Sol Parti (GL) lideri Jesse Klaver, Wilders'in önerisini "saçma" olarak değerlendirdi.

Klaver, bu önerinin Hollanda'yı kutuplaştıracağını vurgulayarak, "Bizi bölenden çok birleştiren o kadar şey var ki, asıl onlar konuşulmalı" dedi.

"BU HEPİMİZ İÇİN TEHDİT OLUŞTURUR"

İşçi Partisi (PvdA) lideri Lodewijk Ascher de, Twitter mesajında, şunları kaydetti:

"PVV'nin önerisi ne kadar üzücü. Hollanda'da rakiplerinlerinle fikrilerini tartışabilirsin Geert. Ancak belli bir grubu etnik kökeninden dolayı dışlamak, yalnızca o grubun özgürlüğü için değil, bütün hepimiz için tehdit oluşturur."

Wilders, yasa önerisinin kabul edilmesi konusunda iyimser olduğunu söylüyor. Aşırı sağcı lider, Avustralya'da da benzer bir düzenlemenin hayata geçirildiğini savunuyor.

Ancak Wilders'in bu önerisi Anayasa değişikliği gerektirdiği için, hayata geçirilmesi çok da kolay görünmüyor.

Hollanda'da Anayasa değişikliği oldukça uzun bir süreci kapsıyor. Bu tür radikal önerilerin, geniş halk kesimlerinin desteği sağlandıktan sonra, senato ve mecliste ikişer kez oylanması gerekiyor.

Oylamalarda parlamento ve meclis çoğunluğunun üçte ikisi koşulu aranıyor. Değişiklik için bu da yeterli olmuyor. Değişikliğin kabulü için yeni bir milletvekili genel seçiminin yapılması ve oluşacak yeni meclisin de bu yasa önerisini kabul etmesi gerekiyor.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YORUMLAR 36
 • Levent 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu siyonistler Dünya'da en büyük IRKÇILIK / soykırım bize yapıldı diye ağlarlar. Siz niye soykırım ırkçılık yapıyorsunuz diye soruyorsunuz kimse bir daha yapmasın diye diyorlar Yani Kimse bir daha YAHUDİ / SİYONEİST diye ırkçılık yapmasın diye diğer IRKLARI yok etmeye çalışıyorlar IRKÇILIĞA buldukları çözüm
  Cevapla
 • Hakan 4 yıl önce Şikayet Et
  Kendisi aslında çift uyruklu. Annesi Endonezyalı. Hanımı macar. Hadda evliliğini macaristanda yapmış birisi. Ozaman kendinide yasaklamış olcak.
  Cevapla
 • hakan gardas 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu herifin sorunu türklerle, endonezya vs sorun degil...
  Cevapla
 • Mert 4 yıl önce Şikayet Et
  "FLEMEN FAŞİSTİ AMA HOLLANDALI DEĞİL" Faşist Wilders Endonezyalı olduğunu gizlemek için saçlarını platin sarısına boyatan Geert Wilders'in Endonezya Yahudilerinden.
  Cevapla
 • Aytekin 4 yıl önce Şikayet Et
  Bünün kalbinin kötülüğü yüzüne vurmuş
  Cevapla
 • m.yilmaz 4 yıl önce Şikayet Et
  wilders gitsin kendi devletinde uygulama yapsin cunku wilders hollandali degil guzelim hollandayi niye ikidebir bozmaya calisiyon insanlar gule oynaya gecinip gidiyor bir yerine birseymi batiyor anlam veremiyom sen hollandayi terk et hollanda rahatlar insanlarin kafasini karistiriyorsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Otomobil fiyatlarında dengeler tamamen değişti: Kimse almıyor rekor geldi
Cebimdeki casus: Mesajlarınız kopyalanıyor olabilir!