Suudi Prens Bin Selman'dan Uygur Türkleri yorumu

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman, Çin ziyaretinde Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki kamplar gündemdeyken Pekin yönetimine terör ve aşırıcılıkla mücadeleye destek açıklamaları dikkati çekti.

Suudi Prens Bin Selman'dan Uygur Türkleri yorumu
Suudi Prens Bin Selman'dan Uygur Türkleri yorumu
GİRİŞ 23.02.2019 00:19 GÜNCELLEME 23.02.2019 00:20
Bu Habere 160 Yorum Yapılmış

Suudi Arabistan Prensi Bin Selman, Asya turunun son ayağında Çin'de görüşmelerde bulundu. Suudi Prens, önce Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ve Başbakan Yardımcısı Han Cıng ile görüştü, sonra Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya geldi.

 

 

MÜSLÜMAN TÜRKLERE YAPILAN ZULME DESTEK VERDİ

Görüşmeler çerçevesinde ikili ticari ve milyar dolarlık anlaşmalar, Suudi haberi ajansı SPA tarafından basına duyurulurken, Suudi Prens'in Sincan Uygur Bölgesi'ndeki kamplarla uluslararası toplumun eleştirilerinin odağında olan Çin'e terör ve aşırılıkla mücadelede saygı ve desteğini sunması, "Suudi Arabistan Çin'de Müslümanlar için kurulan toplama kamplarını savunuyor." şeklinde yorumlandı.

 

 

Suudi Arabistan Prensi Bin Selman, gün içinde Pekin'de Çin - Suudi Arabistan Yüksek Düzeyli Ortak Komitesi'nin üçüncü toplantısında Başbakan Yardımcısı Han ile görüştü.

"ÇİN'İN İÇ İŞLERİNE KARIŞILMAMALI"

Çin haber ajansı Şinhua, Suudi Prens'in burada "Suudi Arabistan, Çin'in ulusal egemenlik, güvenlik ve istikrarını koruma çabalarını destekliyoruz. Dışarıdan Çin'in iç işlerine müdahale edilmesine karşı çıkıyoruz." ifadesini kullandığını aktardı.

TOPLAMA KAMPLARINA SAYGI DUYUYORMUŞ

Ayrıca, Çin Devlet Başkanı Şi ile Büyük Halk Salonu'nda görüşen Suudi Prens Bin Selman'ın, "Çin'in, ulusal güvenliği korumak için terörle ve aşırıcılıkla mücadele önlemleri alma hakkına saygı duyuyor ve destekliyoruz. Çin ile iş birliğini güçlendirmeye hazırız." ifadeleri dikkati çekti.

NEWSWEEK DERGİSİ MANŞET YAPTI

Uluslararası toplumda gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle tepki gören Veliaht Prens Bin Selman'ın söz konusu açıklamalarını Newsweek dergisi, "Suudi Arabistan'ın Muhammed Bin Selman'ı Pekin ziyaretinde Çin'in Müslümanlar için kullandığı toplama kamplarını savundu." manşetiyle okurlarına duyurdu.

Gazete ayrıca, ziyareti "Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın vahşice katledilmesi nedeniyle Batılı ülkelerin hedefinde olan Suudi Prens Bin Selman'ın Çin ziyaretini yeni müttefikler oluşturma çabası" olarak yorumladı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 160
 • arap 4 yıl önce Şikayet Et
  Kutsal beldeler in kontrolü TÜRK ordularinda olmalı
  Cevapla
 • batmanlı 4 yıl önce Şikayet Et
  yer yüzünde müslümanlara sahip çıkan tek ülkedir türkiye,tek lider recep tayip erdoğan dır.onun için bizlerede canı pahasına sahip çıkmak düşer.
  Cevapla
 • Çiçek 4 yıl önce Şikayet Et
  Sudi Arabistan prensi zaten asmak kesmek ten başka ne bilir müslümanlara zulmeden bir münafıkla iş birlik içinde olan sözde müslüman israilin ve cini destekliyorsa o nasıl bir müslüman olabir diye düşünüyorum gün gelir onunda hesabını ALLAH sorar çabucak inşallah
  Cevapla
 • adsız 4 yıl önce Şikayet Et
  uygurlara binlerce insansız hava aracı ve askeri destek yapmalıyız çini yoketmeliyiz....
  Cevapla
 • MAHO AĞA 4 yıl önce Şikayet Et
  Senden başka ne beklenirki.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
UEFA’dan çirkin Filistin planı! Galatasaray maçında...
Mavi bültenle aranan organize suç örgütü yöneticisi İstanbul'da yakalandı