Türklerin DNA'larını topladılar! Çin neyin peşinde?

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yürüttüğü 'baskı kampanyası' kapsamında, ABD'den satın aldığı teknolojiler yoluyla Uygur Türklerinin DNA örneklerini topladığı iddia edildi.

Türklerin DNA'larını topladılar! Çin neyin peşinde?
Türklerin DNA'larını topladılar! Çin neyin peşinde?
GİRİŞ 23.02.2019 01:04 GÜNCELLEME 23.02.2019 01:05
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

The New York Times'ın haberinde, Çinli yetkililerin 2016-2017'de "Herkes için sağlık muayenesi" adı altında başlattığı ücretsiz sağlık kampanyası kapsamında Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 36 milyona yakın DNA örneği, iris görselleri ve kişisel veriler topladığı ileri sürüldü.

 

 

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin nüfusunun 24,5 milyon civarında olduğuna işaret edilen haberde, bazı kişilerin birden fazla kez örnek vermiş olabileceği vurgulandı.

Uygurlu aktivistler ve insan hakları savunucularının, Çin'in Uygurlara yönelik baskı politikasının kilit bir parçası olduğunu düşündükleri belirtilen haberde, toplanan DNA verilerinin Çin'in baskılarına boyun eğmeyen Uygurların izini sürmek için kullanılabileceğine işaret edildi.

 

 

TEKNOLOJİ ABD'DEN GELMİŞ

Haberde, ayrıca Çinli bilim insanlarının Uygur Türklerinin DNA örneklerini toplarken Amerikan firması Thermo Fisher'ın sattığı ekipmanları ve Yale Üniversitesi genetik bilimcisi Doktor Kenneth Kidd'in sağladığı genetik materyalleri kullandığının da altı çizildi.

FİRMADAN AÇIKLAMA

Thermo Fisher, NYT'ye yaptığı açıklamada, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne artık materyal satışı yapmadıklarını kaydetti. Şirket, daha önceki açıklamalarında materyallerinin Çin'de ne amaçla kullanıldığını araştırmak için Amerikalı yetkililerle çalıştıklarını duyurmuştu.

Doktor Kidd ise yaptığı açıklamada, materyallerin ve teknik bilgisinin ne amaçla kullanıldığının farkında olmadığını, Çinli bilim insanlarının DNA vericilerinin bilgisi dahilinde veri topladığına inandığını belirtti.

ABD'Lİ FİRMA ÇİN'E CİHAZ SATIŞINI DURDURDU

Öte yandan, Çin Uygur Özerk Bölgesi yönetimi yaptığı açıklamada, DNA örneklerini sağlık muayenesi amacıyla topladıklarını belirterek, ABD'den söz konusu materyallerin "sadece ülke içi kullanım" amacıyla alındığını belirtti.

Olayın ortaya çıkmasının ardından ABD'li firma Çin'e cihaz satışını durdurduğunu duyurdu.

KAYNAK: AA, HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 34
 • zafergülten 1 yıl önce Şikayet Et
  eğer ABD ile birlik olup yapmışlarsa Türk ler için kötü planları olabilir. biliniyor ki-Aidis vürüsünü-eşcinsellerin çoğalmasını azaltmak için ABD nin yarattığı iddia ediliyordu.ve yine Türk ırkının DNAlarının alınmasıda ABD ve Çin in sadece Türk ırkında ölümcül etki yapan bir hastalık,virüs üretme girişimi olabilir.
  Cevapla
 • Denklem 1 yıl önce Şikayet Et
  Çin Türk askeri gibi korkusuz askermi yaratmayı amaclıyor acaba Türk DNA sıyla çin lilerin DNA sından sinerji yaratarak yeni nesil çinli yaratma peşindeler mi acaba ama iş DNA da değil iman da Çin ne tavsiyem hepiniz Müslümanlığı seçin bir tek Allah'a iman edin o zaman Allah'tan başka kimseden korkmayan bir ordu ya sahip olursunuz. Boşuna uğraşmayın.
  Cevapla
 • Analitik Düşünce 1 yıl önce Şikayet Et
  Deaş terör örgütünün yönetmeni USA Ortadoğu'dan çektiği teröristleri Afganistana sınır komşusu olan ÇİN'e gönderdi.O bölgenin adı Sincan Uygur Özerk Bölgesi.Bu yıl içinde orada Uygur katliamı başlarsa kimse şaşırmasın.Amerika, zavallı Uygur Halkını kullanarak Çin'e karşı DEAŞ üzerinden Suriyedeki gibi savaş başlatabilir, dikkatinize.
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Abd Rusya cin İsrail bu ülkeler dünyada yok olmadıkları sürece müslümanlara rahat yüzü yok " cin ve Rusya komünist dinsiz işgalci abd emperyalist ülke İsrail ise dünyanın başına bela bu ülkelere karşı uyanık olmaliyiz yoksa eziliriz
  Cevapla
 • TURAB 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayır. İki büyük hanedanlık mensubu toplam kırkbin kişi yok edilse yeter. Çünkü tüm krallar, kraliçeler, devlet başkanları bu iki ailenin ya dediğini yapıp halkına zulmetmek ya da ölmeği göze almak zorunda. Bu iki aile rockefeller ve rothschild aileleridir. Allah cc onları yok etsin.
  Cevapla
 • Mehmed0167 1 yıl önce Şikayet Et
  Müslümanlar birleşmedikçe yok olmayacaklar bunlar.cihad cihad cihad.yardim gönder yarab birleştir müslümanları inşallah amin.
  Cevapla
 • Gurbetci 1 yıl önce Şikayet Et
  Kisirlastiracaklar. Amac 100 yil sonra nufusu binlere dusurmek topraklara kendi oz vatandaslarini yerlestirmek. Cozum: Biz butun topraklarimizla nufusumuzla Turkiye cumhuriyetine bagli olup Topragimizi Turkiye cumhuriyeti adi altinda surdurmek istiyoruz biz artik Turkiye cumhuriyeti vatandasiyiz demelidir. Bunu butun zorda olan Ulkeler yapmali.
  Cevapla
 • nokta.com 1 yıl önce Şikayet Et
  Zeki arkadaşım çin şuan oradaki türkleri çinlileştiriyor böyle bir şey yapmasına gerek yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Emre Kılınç resmen Galatasaray'da!
ASELSAN'dan müthiş başarı! Durdurulamıyor