Dünya ayakta! ABD, NATO, AB, Almanya, Rusya, İngiltere.. Tepki yağıyor

Yeni Zelanda'da iki camiye yapılan terör saldırısı sonrası çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti. Saldırı sonrası ilk büyük tepkiyi Türkiye verirken, çok sayıda Müslüman ülkeden sert açıklamalar geldi. Norveç, İspanya, ABD, Fransa, AB, NATO, Almanya, İngiltere ve Rusya'dan da kınama mesajları paylaşıldı. İslam İşbirliği Teşkilatı ve İslam Dünyası Birliği cuma namazı sırasında yapılan terör saldırısını kınadı.

GİRİŞ 15.03.2019 14:53 GÜNCELLEME 15.03.2019 17:03
Bu Habere 328 Yorum Yapılmış

Yeni Zelanda'da iki camiye yapılan terör saldırısı sonrası çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti. Saldırı sonrası ilk büyük tepkiyi Türkiye verdi.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katliama sert tepki gösterdi.

NATO

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Christchurch'te camilere yönelik korkunç terör saldırılarını şiddetle kınıyorum" dedi.

RUSYA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yeni Zelanda'da iki camiye yapılan terör saldırısı ile ilgili, "Dua için toplanan sivillere yapılan saldırı, iğrençlik ve acımasızlıkla şok yaratıyor" dedi.

ALMANYA

Almanya Başbakanı Angela Merkel, terör saldırılarına ilişkin, "Irkçı nefret nedeniyle öldürülenler için yas tutuyorum" ifadesini kullandı.

İNGİLTERE VE KRALİÇE'DEN AÇIKLAMA

İngiltere terörle mücadele şefi tarafından yapılan açıklamada, her zaman Yeni Zelandalı meslektaşlarına destek vermeye hazır oldukları vurgusu yapıldı. Ülkedeki camilerde güvenlik önlemlerinin artırılacağı söylendi. İngiliz polisi, saldırının ardından tüm camilerin etrafında devriye atma kararı verdi.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Yeni Zelanda’da camiye yapılan saldırıda hayatını kaybeden 49 kişi için üzüntülerini ve taziyelerini bildirdi.

FRANSA

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yeni Zelanda'da en az 49 kişinin ölümüne neden olan cami saldırılarını Twitter'dan yaptığı açıklamayla kınadı. Macron attığı Tweet'te, "Düşüncelerimiz Yeni Zelanda'daki Christchurch camilerine yönelik yapılan ağır saldırının kurbanları ve sevdikleri ile birlikte. Fransa, her türlü aşırıcılığa ve dünyadaki terörizme karşı partner ülkeler ile birlikte mücadele ediyor" ifadelerini kullandı.

BEYAZ SARAY VE TRUMP'TAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ABD'nin Yeni Zelanda'da gerçekleştirilen terör saldırısını şiddetle kınadığı belirtildi. Yapılan açıklamada cami saldırısı, nefret eylemi olarak nitelendirildi.

ABD Başkanı Donald Trump ise, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada "Camilere yönelik saldırı sonrası Yeni Zelanda halkına en samimi duygularımı ve iyi dileklerimi sunuyorum. 49 masum insan şuursuzca öldürüldü ve birçoğu da yaralandı. ABD, Yeni Zelanda'nın yanındadır. Tanrı hepimizi korusun" dedi.

AB'NİN 3 İSMİNDEN KINAMA

Avrupa Birliği (AB), Yeni Zelanda'daki iki camiye düzenlenen terör saldırılarında hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek, "İbadethanelere yapılan saldırılar hepimize yapılmış sayılır" açıklamasında bulundu.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, "Yeni Zelanda'daki terör saldırılarında hayatını kaybedenlere başsağlığı diliyoruz. İbadethanelere yapılan saldırılar hepimize yapılmış sayılır. Bu tür saldırılar tüm uluslararası toplumla birlikte küresel sorunlar olan terörizm, aşırıcılık ve nefretle mücadele kararlılığımızı artırıyor" değerlendirmesinde bulundu. 

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise Twitter hesabından bir mesaj paylaşarak, "Christchurch'teki hain saldırı hiçbir zaman Yeni Zelanda'nın hoşgörülü ve ılımlı tutumuna zarar veremeyecektir" ifadesini kullandı.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani de "Yeni Zelanda'daki terör saldırılarından gelen görüntüler karşısında insanın nutku tutuluyor. Irkçı nefret ve çılgınlık, camide ibadet eden masumları hedef aldı" açıklamasında bulundu.

İİT VE İSLAM DÜNYASI BİRLİĞİ'NDEN KINAMA

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve İslam Dünyası Birliği (Rabıta) Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde cuma namazı sırasında iki camiye yapılan terör saldırısını kınadı.

İRAN

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Yeni Zelanda'da iki camiye yapılan terör saldırılarının "Batılı ülkelerin Müslümanlara yönelik ikiyüzlü tavırlarından" kaynaklandığını ifade etti.

Zarif, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, "Batılı 'demokrasilerde' bağnazlığın teşvikinin cezasız bırakılması, İsrailli haydutların Filistin'de Müslümanlara hakaret etmek için camiye girmesine ve Yeni Zelanda'daki teröristlerin 49 Müslüman'ı canlı yayında öldürmesine yol açıyor. Müslümanların şeytanlaştırılmasını 'ifade özgürlüğü' kisvesi altında savunan Batı'nın ikiyüzlülüğü sona ermelidir" dedi.

PAKİSTAN

 

 

Pakistan Başbakanı İmran Han, Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ile Enformasyon ve Yayıncılık Bakanı Favad Çaudri, Yeni Zelanda'daki iki camiye düzenlenen terör saldırısını kınadı.

Han, mesajında "Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki camilere düzenlenen terör saldırısını kınıyorum. Bu saldırı bizim her zaman söylemeye çalıştığımız 'Terörün dini yoktur' söylemimizin bir kanıtıdır. Dualarımız saldırının kurbanları ve yakınlarıyla. Ben bu saldırının sorumlusu olarak 11 Eylül sonrası ortaya çıkan İslamofobiyi suçlarken, bir Müslümanın yaptığı saldırının ardından 1,3 milyar Müslüman toplu bir şekilde suçlanıyor. Bu, Müslümanların siyasi mücadelelerini kötü göstermek için yapılan kasıtlı bir harekettir" değerlendirmesinde bulundu.

KUVEYT VE UMMAN'DAN AÇIKLAMA

Kuveyt ve Umman, Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde cuma namazı sırasında 2 camiye yapılan terör saldırısını kınadı.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, iki camiye düzenlenen terör saldırısı kınanarak, Kuveyt'in vatandaşlarını ve ülkenin güvenliğini korumak için aldığı her önlemde Yeni Zelanda'nın yanında olduğu ifade edildi.

Açıklamada, uluslararası topluma "dünyanın güvenliğini, istikrarını ve bütünlüğünü hedef alan şiddet ve terörizmle mücadele için daha fazla çaba gösterilmesi" çağrısında bulunuldu.

Umman Dışişleri Bakanlığı da söz konusu terör saldırısını kınadığı yazılı açıklamasında "Masum insanlara yönelik her türlü şiddet, terörizm, nefret ve ırkçılığı her zaman ve her yerde reddediyoruz" ifadelerine yer verdi.

BAHREYN

Bahreyn Dışişleri Bakanı Halid bin Ahmed Al Halife, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bu zor zamanda Yeni Zelanda ve halkıyla birlikte duruyoruz. Masum şehitleri huzur içinde yatsın" dedi.

ÜRDÜN

Ürdün Hükümet Sözcüsü Cumane Guneymat, yayımladığı yazılı açıklamada, masumlara yönelik saldırıların terörün en çirkin şekli olduğunu ifade etti.

LÜBNAN

Lübnan, Yeni Zelanda'da camilere düzenlenen 2 terör saldırısını şiddetle kınadı.

Lübnan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, cuma namazı sırasında yapılan saldırı "korkunç bir terör suçu" olarak nitelendirilirken, "Aşırılığın eli, en korkunç eylemleriyle inançlı insanların ibadet ve hoşgörü için güvenli gördüğü camilere uzandı" denildi.

EL EZHER'DEN AÇIKLAMA

Mısır'daki El-Ezher Kurumu, Yeni Zelanda'da iki camiye düzenlenen terör saldırısını kınadı. Açıklamada, "Allah'ın evlerinin (camilerin) saygınlığının çiğnendiği ve masum insanların kanının akıtıldığı söz konusu terör saldırısı, bu tür iğrenç davranışlarda bulunan akımlara ve ırkçı gruplara müsamaha göstermememiz gerektiğini bildiren bir uyarı zili olmalı" ifadelerine yer verildi.

SIRBİSTAN

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, terör saldırısına ilişkin, "Yeni Zelanda'daki trajedi, terörün acımasızlığı karşısında dünyanın birlik olması gerektiği mesajını veriyor" dedi.

Endonezya, Malezya, Avusturya, İspanya, Norveç, Kuzey Makedonya, Karadağ, Bosna Hersek ve Kosova'dan da kınama mesajları geldi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 328
 • melih 2 yıl önce Şikayet Et
  Bir defa elindeki silahı o kişinin kendisinin bulması imkansız, yani bu devlet destekli bir katliamdır, bu kesin. Polis zaten bilerek ortalığı boş bırakmıştır, adam işini bitirsin diye, zaten davranışlarına bakılırsa bu açıkça anlaşılır. Adamı iş olsun diye hapse gönderirler sonra da birkaç gün sonra salıverirler. Muhtemelen ordudan birisidir, sıradan insan o silahı o şekilde profesyonelce kullanamaz.
  Cevapla
 • taşeron 2 yıl önce Şikayet Et
  komedi,, 49 kısıyı katleden kafırı sadece ıkı tane polis yakalamaya gıdıyor... kım ınanır kı buna
  Cevapla
 • AHMET EMİN 2 yıl önce Şikayet Et
  terör sevici ab abd kınasa ne kınamasa ne
  Cevapla
 • zafer 2 yıl önce Şikayet Et
  hırıstiyan işid var artık.
  Cevapla
 • Gkn 2 yıl önce Şikayet Et
  hristiyan teröristler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD Ukrayna'ya Javelin Anti-Tank füzelerini gönderdi
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den fahiş fiyat açıklaması