Irak'tan ABD'ye tehdit! Ateş altında kalırsınız

Irak'taki Sadr Hareketinin lideri Mukteda es-Sadr, ülkesinin İran-ABD çatışmasına sürüklenmesi halinde ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğinin kapatılacağı ve buranın yeniden ateş altında kalacağı tehdidinde bulundu.

Irak'tan ABD'ye tehdit! Ateş altında kalırsınız
Irak'tan ABD'ye tehdit! Ateş altında kalırsınız
GİRİŞ 28.04.2019 09:07 GÜNCELLEME 28.04.2019 09:09
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Sadr, yaptığı yazılı açıklamada, "Ülkemin, Trump ve Netenyahu ile İran arasındaki çatışmaya siyasi ve ideolojik olarak sürüklenmemesi en önem verdiğim konular arasında bulunuyor." ifadesini kullandı.

 

 

İki taraftan da Irak'a yönelik müdahalenin arttığını ve derinleştiğini gördüğünü, bu nedenle endişelerinin gün geçtikçe büyüdüğünü belirten Sadr, şunları kaydetti:

"Irak'ın söz konusu çatışma ortamına sürüklenmesi halinde ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği kapatılacak. ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği, direnişçilerin (silahlı milislerinin) yeniden ateşi altında kalır."

 

 

SURİYE'DEN ÇEKİLMESİ ÇAĞRISI

Sadr, Irak'ın sınırlarının olası ABD-İran çatışmasından korunmasına yönelik olarak da Başbakan Adil Abdulmehdi'nin yönetiminde ulusal ordu ve polis teşkilatından tugaylar oluşturulması gerektiğini ifade etti.

İran ve ABD çatışmasında taraf olmamaları için Suriye'de bulunan Irak'ın Şii milis gücü Haşdi Şabi'ye bağlı grupların acilen ülkeye geri getirilmelerini isteyen Sadr, "Onların orada bulunması Irak'ın söz konusu şiddetli çatışmaya itilmesi demek." değerlendirmesinde bulundu.

Şii lider, Irak ile İran arasında "ülke egemenliklerine saygı duyulması"nı öngören ikili anlaşmalar imzalanması, barış ortamının kısmen de olsa sağlanması için Irak-İran ve Suudi Arabistan arasında da üçlü anlaşma yapılması gerektiğini kaydetti.

Sadr, Irak ve dışındaki Şii mercilerle Ezher ve Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus'a da konuyla ilgili resmi heyetler gönderilmesine ihtiyaç olduğunu belirtti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 11
 • gakko 5 yıl önce Şikayet Et
  sesinizi yükseltin artik kovun gitsin Abd yi onlarin girdigi yerde kaos yokluk ölüm zulüm vardir .kimse zoraki kalamaz istenmedigi yerde Top yekün her kesimle bir olun çikarinki huzur hayat gelsin ülkenize
  Cevapla
 • hasan 5 yıl önce Şikayet Et
  boş yapma iran
  Cevapla
 • halil 5 yıl önce Şikayet Et
  allah belanizi versin amerika iraka girdiginde saddami satıp amerikan bayraklarini optugunuz amerikan askerlerine çiçekler attiginiz gunleri unutmadık bugün Iraki yonetiyorsaniz dostunuz amerika sayesinde
  Cevapla
 • Ali 5 yıl önce Şikayet Et
  Saçmalama istersen! O denem tüm Irak halkı haklı olarak sevinçliydi.
  Cevapla
 • Ali 5 yıl önce Şikayet Et
  atıp tutamamış !!!!ırak-afganistan-libya-suriye imha edilirken yardımcı kuvvet olarak görev yapıyordunuz alanda.Bu numarayı yemezler molla !!!! Bağdat sokaklarında aylık 1000 usd karşılığı kiralık katil asker toplayıp suriye ye gönderirken iyiydi.Allah c.c kurduğunuz oyunlarınızı başınıza geçirsin.Buyurun savaşın abd ile samimi iseniz .........
  Cevapla
 • zeynel 5 yıl önce Şikayet Et
  ya konuşmaktan başka birsey yaptiginiz yok.Gidin siz holiywood ta oyuncu olun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Celal Şengör'den, İslam dini ve Türkiye'ye küstah sözler: 30 yıl içinde Türkiye olmayacak!
İsrail'in, Yemen'e düzenlediği alçak saldırıda ABD parmağı! Görüntüleri yayınladılar