NATO toplantısında büyük kriz! Türkiye öğrenince anında rest çekti

NATO'nun Avrupa karargahına Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) davet edilmesi üzerine Türk heyeti devir teslim törenine katılmadı. Dışişleri'nden yapılan açıklama da ise, "GKRY’nin de davet edilmesi iyi niyetle izahı mümkün olmayan, büyük bir gaflettir" denilerek bu duruma sert tepki gösterildi.

GİRİŞ 03.05.2019 17:32 GÜNCELLEME 03.05.2019 17:33
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Belçika'nın Mons kentindeki SHAPE'te düzenlenen törende konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "SACEUR titrini taşıyan kişiler ittifakımızın Soğuk Savaş döneminde liderlik üstlenerek Sovyetler Birliği'ni caydırdı. Balkanlar'da şiddetli savaşlara son verdi, Afganistan'da El-Kaide'yi yenmemize ve Avrupa'da demokrasi ve özgürlüğü yaymamıza yardımcı oldu" ifadelerini kullandı. 

 

 

Devir teslim töreninde Amerikalı Orgeneral Wolters, Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanlığı'nı Scaparrotti'den devraldı.

TÜRK HEYETİ KATILMADI

 

 

AA muhabirinin diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre, törene Türk heyeti katılmadı.

Türk sivil ve askeri yetkililer, dün akşam saatlerinde töreni düzenleyen SHAPE yönetiminin NATO müttefiklerinin yanı sıra Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin askeri ve diplomatik temsilcilerini de törene davet ettiğini öğrendi.

Bu çerçevede, hızlı bir şekilde girişimde bulunan Türk yetkililer, NATO ile herhangi bir ortaklığı dahi bulunmayan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) temsilcilerine yönelik davetin geri çekilmemesi durumunda törene katılmayacaklarını bildirdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in ofisinin de durumdan Türk yetkililerin bilgi vermesiyle haberdar olduğu öğrenildi. 

DIŞİŞLERİ'NDEN SERT AÇIKLAMA 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, SACEUR'ün Komuta Devir Teslim Törenine GKRY'nin davet edilmesi hakkındaki soruya cevap verdi:

''Belçika'nın Mons şehrinde bulunan SHAPE karargahında bugün (3 Mayıs) tertiplenen SACEUR’ün komuta devir teslim törenine, anılan karargah tarafından diğer AB üyeleriyle beraber, NATO nezdinde herhangi bir statüsü bulunmayan GKRY’nin de davet edilmesi iyi niyetle izahı mümkün olmayan, büyük bir gaflettir.

SHAPE Karargahının kendi inisiyatifiyle yaptığı anlaşılan bu sağduyudan uzak davranışı kınıyoruz. Anılan karargahın, Türkiye dahil, NATO üyelerinin siyasi kontrolünde olduğunu ve bu anlayışla hareket etmekle mükellef bulunduğunu bu vesileyle hatırlatıyoruz.

Bu gelişmeden haberdar olmamız üzerine, sözkonusu devir teslim törenine ülkemizce iştirak edilmemiştir. SHAPE karargahının bu affedilemez hatayı nasıl işlediğinin açıklığa kavuşturulmasını teminen gerekli girişimler yapılmıştır.

Bu tür emrivakilerden medet umulmasının, NATO ile AB arasındaki işbirliğine yarar sağlamayacağı açıktır. NATO makamlarını, tüm İttifak yapılarının kollektif kararlara ve iki örgüt arasındaki Uzlaşılmış Çerçeveye uygun biçimde davranmasını temin etmeye çağırıyoruz."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 35
 • mardini 4 yıl önce Şikayet Et
  nu alçak NATO şürakaları değil miydi Gazi Mustafa Kemal ve başkan Erdoğanın fotoğrafşlarını atış alanında hedef tahtası yapan... bu alçaklara değil miydi FETÖ terör örgütünü beslyen ve hala kollayan. her ne kadar ortak sayılsak da gerçekte en büyük düşman nato ve şürekalarıdır. bilriz ey haçlılar. birliğinizi bozacağız bilesiniz.
  Cevapla
 • sakar şakir 4 yıl önce Şikayet Et
  hala anlamadınız değilmi nato artık bizim için bitmiştir. tırnağımız varsa başımızı kaşıycaz en büyük olmak için bir olacaz iri olcaz dünyanın en kuvvetli ülkesi olcaz başka yolu yok bunun
  Cevapla
 • Reis Hürdolaş 4 yıl önce Şikayet Et
  Bırakalım bu soğuk savaş ittifaklarını. Biz müslümanız .ve eğer inanıyorsak bu gavurlarla askeri ortaklık yapmanın şeytanla ortaklık yapmak ol duğunu aklımızdan çıkarmayalım.yok zayıfız yok bu dünyanın gerçeği gibi Allah indinde hiç de geçerli mazeretlere sığınırsak o zaman felaket var demektir.
  Cevapla
 • Mert 4 yıl önce Şikayet Et
  Yahudi parmagi amerika destekli
  Cevapla
 • Çiçek 4 yıl önce Şikayet Et
  5para etmez sözleri bu ABD ve diğer sahtekarların sözleri değersiz kıymetsiz güvenilmez
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sosyal medyadaki mülteci düşmanlarına kötü haber: İddianame kabul edildi
Türkiye'den petrol hamlesi! 43 şirket arayışa geçti