Gerilim tırmanıyor: ABD ile savaşın eşiğindeyiz

İran Devrim Muhafızları Genel Komutanı General Hüseyin Selami, ABD ve müttefikleri ile topyekün bir savaşın eşiğinde olduklarını söyledi. Reformistlere yakınlığıyla bilinen İranlı siyaset uzmanı Rıza Alicani, ABD ile İran arasındaki gerginliğin küçük ölçekte ve kısa sürecek bir savaşa dönebileceğini dile getirdi.

Gerilim tırmanıyor: ABD ile savaşın eşiğindeyiz
Gerilim tırmanıyor: ABD ile savaşın eşiğindeyiz
GİRİŞ 16.05.2019 12:39 GÜNCELLEME 16.05.2019 12:39
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Askeri bir törende konuşan İran Devrim Muhafızları Genel Komutanı General Selami, İslam devriminin hiç olmadığı kadar hassas bir dönemden geçtiğini belirterek, “Düşman tüm gücünü bizimle karşı karşıya gelmek için kullanmakta. Bu süreç İslam devriminin kaderini belirleyecektir” dedi.

 

 

OLASI SAVAŞ İHTİMAL DEĞERLENDİRMESİ

ABD’nin bölgede askeri gerilimi tırmandırmaya yönelik adımlarını da değerlendiren Selami, ABD ile olası savaş ihtimali için, “Düşmanla topyekun karşı karşıya gelmenin en üst noktasında bulunuyoruz” ifadesini kullandı.

 

 

ABD’nin artık çizginin son noktasına geldiğini söyleyen Selami, “Dıştan görünen o güç ve heybetlerine rağmen onlar içi boş bir kemik yığınından ibaretler” şeklinde konuştu.

ABD İLE İRAN ARASINDA GERİLİM ARTIYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı, dün Irak’taki acil görevde bulunmayan tüm personele İran’la olan gerginliğin artması nedeniyle ülkeyi hemen terk etmeleri talimatını vermişti.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015'te varılan nükleer anlaşmadan ABD Mayıs 2018'de çekilmiş ve İran’a yönelik ağır yaptırımları uygulamaya koymuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 9
 • mert 4 yıl önce Şikayet Et
  daha önce isarili yok edeceginiz füzelerle israili yok edinki yeni bir dünya dogsun inanin amerika,suudiler vsö.vs haric geri kalan ülkeler dostunuz olacaktir
  Cevapla
 • tunctunc 4 yıl önce Şikayet Et
  anlamadigim savacaksan sava$ ama islam devrimi ne ya.?
  Cevapla
 • isbay 4 yıl önce Şikayet Et
  Korkma... size bişey yapmazlar...
  Cevapla
 • Ali 4 yıl önce Şikayet Et
  Siz haklisiniz ve kesinlikle hakli olan kazanacak
  Cevapla
 • HALİL 4 yıl önce Şikayet Et
  allah ülkemizi bu iki ülkeni tuzaklarından korusun iki devletinde ortadoğu üzerinde büyük hedefleri var amerika şiiliği dengelyici bir unsur olarak görmek istiyor iran ise ortadoğuyu şiileştirmek istiyor düşman gibi görünmelerinin sebebi müslümnaların irann amerikan düşmanı gibi görmelerini sağlayıp irana kanalize etmek bu suretlede irana oluşan sempatiyle birlikte şiilik zehrini yavaş yavaş zerketmek ama bu oyun fazla uzadı ve müslümanlar tarafından farkedildi şimdi göstermelik bir savaş olacak bir kaç günlük yada bir kaç haftalık yani kimsenin kazanmadığı ve kaybetmediği bir savaş olacak sonra iki taraf da zafer ilan edecek ve amerika iranı müslümanlar nezdinde kahraman olmasın sağlayacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Bilecikli Targaryen' kıyım yaptı! Göreve gelir gelmez 200 kişiyi işten çıkardı
Bu hafta hava durumu nasıl olacak? Meteoroloji'den açıklama geldi