BM'nin İdlib endişesi! Son üç haftada 18 sağlık merkezi vuruldu

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'nin İdlib bölgesinde sağlık merkezlerine gittikçe artan sayıda yapılan saldırılardan endişe duyduğunu açıkladı.

BM'nin İdlib endişesi! Son üç haftada 18 sağlık merkezi vuruldu
BM'nin İdlib endişesi! Son üç haftada 18 sağlık merkezi vuruldu
GİRİŞ 18.05.2019 10:00 GÜNCELLEME 18.05.2019 10:00

Birleşmiş Milletler, Cuma günü yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib bölgesinde son üç haftada en az 18 sağlık merkezinin vurulduğunu kaydetti.

BM Acil Yardım Koordinatörü Mark Lowcock, "28 Nisan'dan beri, Dünya Sağlık Örgütü ve sağlık çalışanları, en az 18 sağlık merkezinin bombalamalar, havan topu saldırıları ya da çatışmalar nedeniyle ya zarar gördüğünü ya da yıkıldığını tespit etti" dedi.

Lowcock, bu saldırılardan bazılarının ileri teknoloji silahlara erişimi olan kişiler tarafından düzenlendiğini kaydetti.

Bu açıklama, Birleşmiş Güvenlik Konseyi toplantısında Rusya ve Suriye ile Batılı devletleri karşı karşıya getirdi.

İdlib, Rusya ve Türkiye'nin Eylül ayında üzerinde uzlaşmaya vardığı bir anlaşma tarafından silahlardan arındırılmış bölge ilan edilmiş olsa da, Rusya tarafından desteklenen Suriye ordusu muhaliflerin elindeki bu son bölgeyi almak için yakın zamanda taarruz başlattı.

İngiltere'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Karen Pierce, 15 üyeli Güvenlik Konseyi'nde suçun nerede aranması gerektiği konusunda, "Bölgede uçak uçurabilen tek ülkeler Suriye ve Rusya olduğuna göre, cevap ortada… Rusya ve Suriye hava güçleri?" dedi.

ABD'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçi Vekili Jonathan Cohen de, sağlık merkezlerine yönelik saldırıların sorumlusu olarak Rusya ve Suriye olarak gösterdi.

Büyükelçi Cohen, vurulan sağlık merkezlerinin Birleşmiş Milletler ve Rusya'nın koruma amacıyla oluşturdukları listede yer almasının "daha da kaygı verici" olduğunu kaydetti.

RUSYA: KESİNLİKLE REDDEDİYORUZ!

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Vassily Nebenzia ise, Suriye ve Rusya güçlerinin sivilleri ya da sivillerin olduğu yapıları hedef almadıklarını söyledi. Büyükelçi Nebenzia, BM'nin kullandığı kaynakların güvenilirliğini de sorguladı.

Nebenzia, "Kesin bir şekilde uluslararası insan hakları ihlâllerinde bulunduğumuz suçlamalarını reddediyoruz" diye konuştu: "Hedefimiz teröristler."

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika! Artvin'de yangın: Ahşap köy evleri yanıyor!
Hayatımızı baştan sona değiştiren buluşlar