Ortadoğu'yu karıştıracak iddia: ABD İran'a müdahaleye mi hazırlanıyor

ABD merkezli haber ajansı Associated Press'e konuşan Amerikalı yetkililer, bugün Pentagon'un Beyaz Saray'a, Ortadoğu'ya 10 bin askeri ilave olarak gönderme planını, sunacağını söyledi. Öte yandan İran tehdidi sebebiyle bölgeye çok sayıda askeri yığınak yapan ABD'nin F-35 jetleri, B-52 bombardıman uçakları ve Mirage 2000s savaş uçakları havalanarak gövde gösterisi yaptı.

Ortadoğu'yu karıştıracak iddia: ABD İran'a müdahaleye mi hazırlanıyor
Ortadoğu'yu karıştıracak iddia: ABD İran'a müdahaleye mi hazırlanıyor
GİRİŞ 23.05.2019 17:07 GÜNCELLEME 23.05.2019 17:07
Bu Habere 131 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin askeri müdahalelerini sonlandırma ve yenilerine girişmeme politikasıyla koltuğa oturmasından 2.5 yıl sonra, kendisini Venezüella ve İran'a askeri müdahale senaryolarıyla baş başa buldu. Suriye'den çekilme açıklamasını henüz hayata geçiremeyen Trump, İran'a karşı çok ağır yaptırımlar uygulamasının ardından askeri gözdağı vermesi için de baskı altında. Associated Press (AP) haber ajansına konuşan ABD'li yetkililer, Pentagon'un bugün Beyaz Saray'a Ortadoğu'ya ilave 10 bin asker gönderme planını sunacağını söyledi.

 

 

10 gün önce New York Times, Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan'ın Trump yönetimine İran'ın nükleer silah geliştirmeye imkan veren faaliyetleri ilerletmesi ya da ABD güçlerine saldırması halinde Ortadoğu'ya 120 bin asker gönderilmesine dair plan sunduğunu yazmış, Trump ise böyle bir plan olduğunu yalanlamıştı. 

AP'ye konuşan ABD'li yetkililer, henüz nihai kararın verilmediğini ve önerilen 10 bin askerin tamamını ya da bir kısmını göndermeye Beyaz Saray'ın onay verip vermeyeceğinin belli olmadığını belirtti. Bugünkü toplantıda herhangi bir karar alınıp alınmayacağı da net değil.

 

 

Planın İran'dan kaynaklanan yeni bir tehdide karşılık olmadığını, bölgede güvenliği takviye etmeye yönelik olduğunu söyleyen ABD'li yetkililer, ilave birlik yollanırsa bunların savunma güçleri olacağını, ilave Patriot hava savunma sistemlerinin, savaş gemilerinin gönderilmesinin ve İran'ı 'gözlemleme' çabalarının artırılmasının da gündemde olduğunu aktardı. 

İran'dan kaynaklandığı iddia edilen tehditlerle ilgili pek konuşmayan ABD'li yetkililer, İran hücum botlarına füze yüklenmesi iddialarından söz etti. 

Ortadoğu'ya ilave 10 bin asker gönderme planının ABD Kongresi'nde nasıl karşılanacağı da soru işareti. Bugüne dek Temsilciler Meclisi ve Senato'ya briging veren ulusal güvenlik ve savunma yetkilileri, ABD'nin İran'la savaşa girmek istemediğini ve gerilimi düşürmek istediğini söyleye geldi. 

ABD İLE İRAN ARASINDAKİ GERİLİM ARTIYOR

Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kongre üyelerine, İran'ın Ortadoğu'daki Amerikan çıkarlarını tehdit ettiğini, ama Washington'ın Tahran'ı kışkırtmak değil gözdağıyla caydırmak istediğini anlatmıştı. Hatta Shanahan gazetecilere "Bu noktada odağımızın merkezinde, İran konusunda yanlış hesap yapmayı engellemek yer alıyor" demişti. 

Kongre üyelerinin pek çoğu Trump yönetiminin İran yaklaşımını şüpheyle karşılıyor, yeni İran tehditlerine mi yanıt verildiği yoksa savaşa yol açabilecek bir durumun mu tırmandırıldığını sorguluyor.

Eski bir CIA yetkilisi olan Demokrat Partili vekil Abigail Spanberger, "Henüz bir İran stratejisinin ortaya serildiğini görmüyorum. Trump yönetiminin İran'la ilgili son açıklamaları derinden rahatsızlık verici" dedi. 

Bu ayın başında bölgeye uçak gemisi muharebe grubu, 4 B-52 uzun menzilli stratejik bombardıman uçağı ve Patriot bataryası gönderme kararını açıklayan Trump yönetimi, ardından İran'ın komşusu Irak'tan İran bağlantılı milis güçlerden kaynaklanan tehdit iddiası ortaya atarak elzem görevdekiler hariç tüm personelini çekmişti.

Pazar günü Bağdat'ın Yeşik Kuşak bölgesindeki ABD Büyükelçiliği'nin 1 milden yakınına bir roket düşerken, hiçbir grup sorumluluk üstlenmedi, ancak Amerikan medyası Şii milis güçlerin sorumlu tutulduğunu yazdı. 

Geçen yıl İran'la nükleer anlaşmadan çekilen Trump, ardından 'tarihteki en ağır' diye nitelediği yaptırımlarla İran'ın ekonomisini çökertme çabasına girişirken nisan ayında İran Devrim Muhafızlarını 'yabancı terör örgütü' ilan etti. 

YAZDIR
YORUMLAR 131
 • HIDIR BUDUR 2 yıl önce Şikayet Et
  Bundan 6-7 yıl önce İran PKK ile anlaşma yaparak "Size dokunmayacağız, Türkiye'ye odaklanın" türünden bi anlaşma yapmışlardı. Aynı dönemde de "din komşumuz İran'ın nükleer yaptırımlarına karşı ambargo ve yaptırımlara biz BM’de, uluslararası her toplantıda yani her ortamda karşı çıkarken" üstelik. İran'lı kardeşlerimizden "ya olduğu gibi görünmeleri, ya da göründüğü gibi" olmalarını isteme zamanı geldi galiba...!!!
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 2 yıl önce Şikayet Et
  İRAN izin vermeli !! ! İRAN azerbaycanla toprak değişimi yaparak türkiye ile azerbaycanın karasal olarak birleşmesine izin vermeli BÖYLECE 3 ülkede daha güçlü olucaktır İRANDA böylece bir çok sorundan kurtulacaktır
  Cevapla
 • kenan ersan 2 yıl önce Şikayet Et
  1.5 milyar Müslüman biz ne yapıyoruz, birlik olalım Allah yolunda cihad edelim,, gücümüz yetmezse Allah'ım gereğini yapar dua ederken dikkat etmek lazım Müslümanlara birlik düşmana karşı koyacak iman ver ya rabbim
  Cevapla
 • HAZIR OLMALIYIZ 2 yıl önce Şikayet Et
  S400 alırsak somut ve ciddi adım atarız diyen ülke iranla vakit mi kaybeder , tabiki Turkiye'ye girmek için hazırlık yapılıyor , kıyımıza yanasmak icin iranı bahane ediyor bunun icinde öncü piyonları olan suudlar ve mısırı kullanacak ,bizi yorduktan sonra guclu hamleyle kendi gelecek , ulke icinde özerklik ilanları başlayacak ve savas cephesi dogu tarafı olacak, kendi ülkemizde kendimizle savasır hale gelicez. Allah ülkemize dirlik güc kudret versin ,insaallah zafer Türk Milletinin
  Cevapla
 • irancıyız 2 yıl önce Şikayet Et
  rusya ve çine fırsat doğdu , bizim s 400 lerde irana yolalır , amerikanı rüsyasına son vermenin zamanı gelmişti, tombik sende el altından füze yolla irana
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Açıklamalar peş peşe geliyor! Aşı olana büyük indirim
HDP'li vekilin aracında yakalanan kişi bakın kim çıktı