Şaşkına çeviren MOSSAD iddiası

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Fuceyra Limanı yakınlarında 4 ticari gemiye yapılan saldırıyla ilgili İsrail istihbarat servisi MOSSAD'ın "sahte bilgi ürettiğini" belirtti.

Şaşkına çeviren MOSSAD iddiası
Şaşkına çeviren MOSSAD iddiası
GİRİŞ 06.06.2019 11:01 GÜNCELLEME 06.06.2019 11:01
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Zarif, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'u "yalancı çoban" olarak nitelendirerek MOSSAD'ın kendisine "sahte bilgi" verdiğini ifade etti.

 

 

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Bolton'un 4 ticari gemiye yapılan saldırının arkasında İran'ın olduğuna dair delillerin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) sunulacağına ilişkin açıklamasıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

"BU OYUNU DAHA ÖNCE GÖRMEDİK Mİ BİZ"

 

 

"B takımının yalancı çobanı, bir kere daha yalandan feryat koparıyor. MOSSAD, Fuceyra'daki sabotajda İran'ın dahli olduğuna ilişkin sahte bilgi üretiyor. Daha önce kimi 'kazalar' ve sahte bayrak girişimleri olacağına dair uyarıda bulunmuştum. Siz onların yalanlarına inanınca, nelerin olacağını biliyoruz. Bu oyunu daha önce görmedik mi biz?"

Zarif, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid'i Trump'ın "B Takımı" olarak adlandırıyor.

John Bolton, geçen hafta BAE ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, aralarında Suudi Arabistan'a ait 2 geminin de bulunduğu 4 gemiye 12 Mayıs'ta Fuceyra Limanı yakınlarında düzenlenen saldırının arkasında İran'ın olduğunu iddia etmiş ve buna dair delillerin BMGK'ye sunulacağını söylemişti.

ABD-İRAN GERİLİMİ

ABD'de Donald Trump yönetimi, 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan 8 Mayıs 2018'de çekildiğini açıklamıştı. Sonrasında Tahran yönetiminin petrol ihracatını hedef alan yaptırımları uygulamaya koyan ABD, nisan ayında İran Devrim Muhafızları Ordusunu "yabancı terör örgütleri" listesine almıştı.

ABD, mayıs başlarında İran'dan gelebilecek tehditlere karşı tedbir amacıyla USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile 4 nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçaklarından oluşan Bombardıman Görev Gücü'nü Basra Körfezi'ne sevk etmişti.

BAE'nin doğu sahilinde yer alan Fuceyra Limanı yakınlarında Suudi Arabistan, BAE ve Norveç'e ait 4 ticari kargo gemisi, 12 Mayıs'ta sabotaja uğramıştı. Bunun üzerine ABD de bölgede İran'a gözdağı vermek üzere F-15 ve F-35 uçakları ile uçuşlar gerçekleştirmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Osman 2 yıl önce Şikayet Et
  Savaşın sadece karşılıklı füze fırlatmak veya silahlı çatışmadan ibaret olduğunu sayan arkadaşlar lütfen biraz araştırın ve onyargilarinizdan kurtulun.psikolojik,ekonomik,teknolojik ve soğuk savaş gibi onlarca yöntem var bunların hepsiyle bir savaş içindeyiz.turkiye ve İran bu savaşın tam da ortasında.
  Cevapla
 • Abdullah 2 yıl önce Şikayet Et
  işin içinde mossad var ise binkere düşünmek lazım israilin fitnesi bitmez.
  Cevapla
 • HARUN 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne abd ne İsrail bu İrana asla saldırmaz. Dikkat saldıramaz... Demiyorum. 1979 humeyni devriminden beri abd İsrail İran diye bir tehdit uydurdular!! Irak işgal edildi Libya Suriye VS... Afganistan, sudan... Mısır darbesi, Arap baharı bahanesi ile İslam coğrafyasına direk veya en direk saldırı yapılmayan İslam ülkesi kalmadı ama en baştan beridir kayıkçı kavgası yaptıkları İrana hiç bir saldırı yok?? Tuhaf değil mi sizce de? Ayak oyunu değil mi sizce de?
  Cevapla
 • Hsn41 2 yıl önce Şikayet Et
  Tabi zaten senin dediğin gibi şakacıktan ekonomik ambargo uygulayıp iranin ekonomisini çökerttiler haklisin şakacıktanda dört bir yanını ordularıyla sarıyorlar ve iranla ticaret yapanlara baskı uyguluyorlar hepsi şakacıktan
  Cevapla
 • E.K 2 yıl önce Şikayet Et
  Mosadın da sonu yakın. İnş iman edenler dendir
  Cevapla
 • ugur Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Zaten, terör eșittir ISRAIL nokta.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Manavgat'ta büyük yangın! Korkutan açıklamalar peş peşe geliyor: Tamamen yanan köyler var
Evin bodrumundan 2. Dünya savaşından kalma tank çıktı! Şoke eden anlar...