Rum kesiminden skandal Türkiye kararı! Tutuklayın

Geçtiğimiz günlerde Rum basınında yer alan ve Türkiye'nin tepki gösterdiği iddia resmen açıklandı. Güney Kıbrıs Rum kesimi, Doğu Akdeniz açıklarında hidrokarbon arayan Türkiye'ye ait Fatih sondaj gemisindeki mürettebat hakkında tutuklama emri çıkarıldığını resmi olarak duyurdu. Reuters'a konuşan Rum yetkili, karara gerekçe olarak "sınır ihlalini" gösterdi.

Rum kesiminden skandal Türkiye kararı! Tutuklayın
Rum kesiminden skandal Türkiye kararı! Tutuklayın
GİRİŞ 14.06.2019 08:54 GÜNCELLEME 14.06.2019 09:01
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Kıbrıs açıklarında hidrokarbon aramak için adanın batısında demirlemiş olan Türk sondaj gemisinin mürettebatı hakkında Rum kesimi tarafından tutuklama emri çıkarıldı.

 

 

GEREKÇELERİ SINIR İHLALİ

AB üyesi Kıbrıs Rum tarafından Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, "Tutuklama emirlerinin çıkarıldığını teyit edebilirim" dedi. İsmi açıklanmayan yetkili, hakkında tutuklama emri çıkarılan kişi sayısının, çift haneli olduğunu belirtti. Yetkilinin yaptığı açıklamaya göre, tutuklama emri çıkarılmasına gerekçe olarak sınır ihlali gösterildi.

 

 

'Doğu Akdeniz'de Türkleri tutuklayın' emrine Türkiye'den sert cevap

TÜRKİYE: "GEREKEN CEVAP VERİLİR"

Türk Dışişleri Bakanlığı, Rum kesiminin Fatih sondaj gemisi çalışanları ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile işbirliği yapan yabancı şirketlerin yöneticileri hakkında tutuklama kararı çıkardığı yönündeki haberler üzerine 10 Haziran'da yaptığı açıklamada, "Kıbrıs Türklerini yok sayarak ve haklarını gasp ederek hareket eden GKRY’nin bu haddini aşan kararı şayet doğru ise bizim açımızdan hiçbir hükmü ve geçerliliği olmayacaktır" ifadelerini kullanmıştı. Bakanlık sözcüsü Hami Aksoy tarafından yapılan açıklamada, "Bu cürette bulunduğu takdirde, gereken cevabı vereceğimizden de kimsenin şüphesi bulunmamalıdır" denilmişti.

KKTC'den Doğu Akdeniz açıklaması: Bize başka seçenek bırakmadınız

"ULUSLAR ARASI HUKUKA UYMAZ"

Aksoy, Rum kesiminin, "uluslararası hukuka uygun olarak sınırlandırılmamış bir deniz alanı için, sözde ulusal bir tasarrufla, bu şekilde bir karar almasının" uluslararası hukukla da bağdaşmadığını belirtmişti. Türkiye'ye ait Fatih sondaj gemisi ve araştırma gemileri adadaki Türk yönetiminin ruhsat verdiği alanlarda geçen ay doğalgaz arama çalışmalarına başlamıştı.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • Derman 1 yıl önce Şikayet Et
  Iyi de tutuklamaya kimin yüregi yeter ki orada türk askeri Var iç bir devlet rumlar için basini türklerle belaya sokmaz
  Cevapla
 • Mesitto 1 yıl önce Şikayet Et
  Neden bu rumlari ve yunanlilai her 40 50 yilda bir kasinti tutuyor biz onlara dayak atmaktan biktik
  Cevapla
 • Özkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Sıkıyorsa gelin tutuklamaya akdenize gömeriz sizi
  Cevapla
 • koray derik 1 yıl önce Şikayet Et
  ümmet kktc yi yalnız bıraktı.
  Cevapla
 • kadir 1 yıl önce Şikayet Et
  ben bir kûrdûm tutuklayinda gorelim rum teroristleri sizin geriye kalanlarinizi akdenizde bogacagiz . aslinda siz hic biseysiniz . sizi konustiranlar var onlarda gelsin onlarida akdenizde bogacaz
  Cevapla
 • selahattinkurt 1 yıl önce Şikayet Et
  tutuklamaya gelenleri tutuklayin bir vatandas olarak devletimize bir emirdir bu zibidilerden korkan turk degildir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 Bayraktar İHA-SİHA, Anka, Kirpi ve Atak dünyaca ünlü oyunda!
Srebrenitsa katliamının üzerinden 25 yıl geçti! İşte korkunç fotoğraflar...