ABD önce görüntüleri yayımladı sonra harekete geçti: 1000 asker daha

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, körfezdeki son gelişmeler üzerine Ortadoğu'ya bin asker sevk edileceğini açıkladı. Öte yandan ABD Ordusu, Körfez'deki tanker saldırılarına ilişkin olduğunu iddia ettiği yeni fotoğrafları yayımladı. ABD Ordusu daha önce yayımladığı bir videoda, tankerlere saldırıyı İran Devrim Muhafızları'nın yaptığını iddia etmişti.

GİRİŞ 18.06.2019 09:33 GÜNCELLEME 18.06.2019 10:41

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının (CENTCOM) ek kuvvet talebine karşılık olarak, Genelkurmay ve Beyaz Saray ile danışarak, Ortadoğu'daki hava, deniz ve kara tehditlerine karşı savunma amaçlı yaklaşık bin asker sevk edilmesi yetkisi verdim" ifadelerini kullandı.

Bölgedeki son saldırılara değinen Shanahan, "İran'ın son saldırıları ABD personeli ve bölgedeki menfaatlerini tehdit eden İran güçleri ve İran destekli grupların düşmanca tavırlarına dair aldığımız istihbaratı doğruluyor" değerlendirmesinde bulundu.

 

 

ABD'nin İran ile bir çatışmaya girme peşinde olmadığını yineleyen Shanahan şunları kaydetti: "Bugün atılan adım, bölgede faaliyet gösteren askeri personelimizin güvenlik ve huzuru ve milli menfaatlerimiz içindir. Durumu dikkatle izlemeye devam edeceğiz ve istihbarat ile tehdit durumlarına göre kuvvet durumunu tekrar ayarlayacağız."

SON FOTOĞRAFLAR NE GÖSTERİYOR?

Bu duyurudan kısa bir süre önce, Pentagon Japon petrol tankerinin gövdesinden sökülerek götürülen patlamamış mayına ait olduğunu iddia ettiği yeni fotoğraflar paylaştı.

Fotoğraflarda, İran Devrim Muhafızları tarafından mayının söküldüğü ve onlara ait devriye botunun görüldüğü iddia ediliyor.

BÖLGEYE ABD YIĞINAK YAPIYOR

ABD, geçen haftalarda da USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Grubu, bir amfibi çıkarma gemisi, dört bombardıman gemisi ve dört Patriot bataryasını bölgeye sevk etmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Ayasofya için ilk kıvılcım böyle atıldı
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum