23 Haziran seçimleri dünya basınında!

23 Haziran İstanbul Belediye Başkanı seçimlerine dünya basınında geniş yer buldu. Sonuçları manşetten gören yabancı haber ajansları, haberleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzerinden skandal sözlerle aktardılar.

23 Haziran seçimleri dünya basınında!
23 Haziran seçimleri dünya basınında!
GİRİŞ 24.06.2019 08:08 GÜNCELLEME 24.06.2019 10:48
Bu Habere 127 Yorum Yapılmış

HABER7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ

23 Haziran'da gerçekleşen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimleri dünya basınında geniş yankı buldu.

 

 

31 Mart yerel seçimleri ve sonuçlarını yakından takip eden dünya basını, kendi ülkelerinde gerçekleştiğinde sıradan bir olay olarak gördükleri "seçim iptalini" Türkiye'de gerçekleştiğinde skandal olarak gösterip karalama kampanyası yürütmüştü. 23 Haziran seçim sonuçlarını ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik skandal sözlerle aktardılar. 

Independent, "Muhalefet partisi adayı, Erdoğan'ın iktidar partisini keskin bir farkla yendi. CHP adayı İmamoğlu çarpıcı bir zafer kazandı. Ekrem İmamoğlu, ulusal çapta bir muhalefet lideri olarak yerini sağlamlaştırdı." dedi.

"İMAMOĞLU: MUHALEFET LİDERİ"

 

 

Independent 

"İstanbul seçimleri: Muhalefet partisi adayı, Erdoğan'ın iktidar partisini keskin bir farkla yendi. CHP adayı İmamoğlu çarpıcı bir zafer kazandı. Ekrem İmamoğlu, ulusal çapta bir muhalefet lideri olarak yerini sağlamlaştırdı."

"KİŞİSEL DARBE"

Guardian

The Guardian

"İstanbul'daki milyonlarca insan AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan'ın geleceği için çarpıcı sonuçlar doğuracak seçim için sandık başına döndü. CHP Adayı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart'ta yerel seçimlerde kazandığı galibiyetten sonra daha büyük bir farkla Erdoğan'a eşine ender rastlanan bir yenilgi kazandırdı. Bu Erdoğan'a en büyük kişisel darbe oldu."

Washington Post

"İmamoğlu'nun zaferi, onlarca yıldır iktidar partisinin kontrolünde olan İstanbul'un el değiştirmesine sebep oldu. Ayrıca bu seçim, Erdoğan'ın siyasi zaferlerinin sonlanacağına önemli bir işaret oldu. Bu kayıp Erdoğan için oldukça acı vericiydi, zira İstanbul onun evi. İstanbul'da doğup büyüdü ve siyasi hayatı burada başladı. Mega projeler için bir vitrindi ve iktidar bu vitrini kaybetti."

BBC World

"Ana muhalefet partisi adayı İmamoğlu, Mart ayında sürpriz bir zafer kazanmıştı. Bugünkü seçimde oyların %90'ı sayılmışken hakim bir farkla önde görünüyor.  İstanbul seçimleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için bir test olarak görülüyor."

Deutsche Welle

"Yenilenen İstanbul seçimi, Erdoğan'ın politikaları ve popülaritesi için bir referandum niteliğindeydi. AK Parti yerel seçimlerin çoğunu kazandığı halde, Ankara'da olduğu gibi İstanbul'da da koltuğu kaybetti."

Al Arabiya

"İstanbul'un belediye başkanı seçildi. İktidar partisinin adayı Binali Yıldırım, yenilgiyi kabul etti. Devlete ait Anadolu haber ajansı ilk sonuçlarına göre, muhalefet adayı Ekrem İmamoğlu'nun yüzde 53,69 ile kazandığını açıkladı. Yıldırım, İmamoğlu'nu tebrik etti."

Al Jazeera

"AK Parti adayı Binali Yıldırım tartışmalı İstanbul seçimlerinde yenilgiyi kabul etti. Yıldırım rakibi İmamoğlu'nu tebrik ederek kendisine iyi şanslar diledi. Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden Dr. Berk Esen seçim sonuçlarını "Erdoğan için kişisel bir darbe" olarak nitelendirdi."

CNN

CNN International, Binali Yıldırım'ın "Rakibim yarışı kazanmış görünüyor. Onu tebrik ediyorum. Bu seçimler gösterdi ki Türkiye'de demokrasi işlemektedir. Umarım İmamoğlu halka güzel hizmetlerde bulunur. Bu hizmetler için kendisine yardım edeceğiz" ifadelerine yer verdi. Haberin devamında ise, "Kesin sonuçlar da İmamoğlu zaferini doğrularsa, bu Erdoğan'a büyük bir darbe olacak. İstanbul, Cumhurbaşkanı'nın kariyerine başladığı yer olarak kendisi için ağır bir yenilgi oldu" sözlerine yer verildi.

Le Monde

"Bu seçim, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için ciddi bir siyasi engel.  AK Parti adayı Binali Yıldırım, Ekrem İmamoğlu'na yenildiğini söyledi. İstanbul'un en zengin ve kalabalık şehri, artık Kemalist CHP'nin adayı İmamoğlu'nun elinde. İmamoğlu, Erdoğan'a nefret duyan İYİ Parti ve HDP seçmenine güvendi ve Erdoğan'ı ciddi bir başarısızlık ile karşı karşıya bıraktı." 

Haaretz

"İmamoğlu, 25 yıl sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinden veya İslamcı kökenli olmayan ilk belediye başkanı olabilmek için 12 hafta önceki zaferini yeniden kazanmaya çalıştı. "

İsrail basınından olan yine aynı haber sitesi, başka bir başlık altında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ağır sözler sarf etti:

"Erdoğan küçük düşürücü bir yenilgi aldı. İstanbul sayesinde, Türk demokrasisi ünlü bir zafer kazandı."

"ERDOĞAN HALA BİR KAHRAMAN"

The Telegraph

"Erdoğan'ın partisi, tartışmalı İstanbul yeniden seçimini kaybetti. Tartışmalı yeni seçimde, muhalefet adayı rahat bir zafer kazandı. Eleştiriler, Erdoğan'ın İstanbul'un yönetimi bırakmakta isteksiz olduğu yönünde çünkü İstanbul büyük bir ekonomik güç ve İslamcı kesim için patronaj kaynağı. Binali Yıldırım iyi huylu bir Erdoğan taraftarı olarak bu pazar günü daha yumuşak bir ton kullandı ve, 'Bilerek veya bilmeyerek bir yanlış yaptıysak, adaletsiz bir şey yaptıysak, rakiplerimiz ve İstanbullular'dan özür dileriz' açıklamasında bulundu. Erdoğan'ın yenilmezlik imajını sarsan bu seçim sonrasında bile Erdoğan, ülkesinin çıkarlarını savunan bir kahraman olarak görülmeye devam ediyor." 

The Newyork Times

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yenilenen İstanbul seçimlerinde kariyerinin en büyük yenilgisine uğradı. Bu durum aynı zamanda G20 Zirvesi'nde Erdoğan'ı zor bir duruma soktu."

Euro News

"Yenilenen İstanbul seçimlerinde, ülkenin ana muhalefeti şüphe götürmeyen bir zafer kazandı. Bu durum, 16 yıldır iktidarda olan Cumhurbaşkanı Erdoğan için büyük bir darbe oldu."

                                                 YUNAN MEDYASI

Yunanistan devlet televizyonu ERT, ikinci kez yapılan seçimlerde Ekrem İmamoğlu'nun kesin şekilde kazandığını ve başarısını tekrarladığı yorumuna yer verdi. Kanal ayrıca İmamoğlu'nun Atatürk'ün Cumhuriyet Halk Partisi adayı olduğunu, milliyetçi İYİ Parti ile Kürtlerin siyasi kanadı HDP'nin birbirlerine düşman olmalarına rağmen Erdoğan'a karşı birleşerek CHP adayına destek verdiğini yazdı.

Ta Nea: İmamoğlu tekrar kazandı

Ülkenin çok tirajlı gazetelerinden Ta Nea seçim sonuçlarını "Sultan'a tokat, İmamoğlu tekrar kazandı" manşetiyle duyurdu. Haberde Erdoğan ve politikalarının bir kez daha demokrat adayı karşısında yenilgiye uğradığı, Ekrem İmamoğlu'nun pazar günü yapılan seçimleri rakibi Binali Yıldırım'a karşı çok büyük bir farkla kazandığını belirtildi.

"İmamoğlu'ndan tertemiz galibiyet"

Ethnos Gazetesi ise attığı başlıkta "İmamoğlu İstanbul'da tertemiz bir galibiyet kazandı" dedi. Haberde CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nun Türkiye'nin en büyük şehrinde büyük bir galibiyet elde ettiğini ve Türk medyasının dahi halkın sabaha kadar süren coşkusuna karşı irkildiği ifade edildi. Bunun yanında muhalif gazetelerin Türkiye'deki siyasi arenanın değişmeye başladığını yazdığı belirtildi.

"Erdoğan veto yedi"

Devlet kurumu Atina Haber Ajansı ise Türk muhalefetinin Erdoğan'a önemli bir mağlubiyet yaşattığını ve İmamoğlu'nun ikinci kez seçimlerden zaferle ayrıldığını aktardı. Ajans bunun yanında merkez sağda duran ve İslami değerleri ön plana çıkaran AK Parti'nin politikalarının artık 'halk tarafından kabul görmediği' yorumunu yaptı.

KAYNAK: HABER7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ
YORUMLAR 127
 • Erdoğan 3 yıl önce Şikayet Et
  la galibe illallah
  Cevapla
 • ugur btn 3 yıl önce Şikayet Et
  Bakalım herşey nekadar kötü olacak
  Cevapla
 • Selçuklu 3 yıl önce Şikayet Et
  Yabancı gazeteleri iyi okumak lazım. Bu imansızlar, cumhurbaşkanı diktatörmüş gibi tek adam göstermeye çalışıyor. Bu nedenle de İmamoğlu’nun kazanmasına seviniyorlar ki, Türkiye hiçbir zaman bir araya gelemedin, sürekli iki kutuplu olsun
  Cevapla
 • C.Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  İstanbulu aldık diyen Dış Güçler Değil İstanbulu ,Ankarayı bütün Türkiyeyi alsalar bile Bir Ölürüz, Bin diriliriz Geçmişde olduğu gibi yine Hepsini Türkiyeden bu Topraklardan atarız!!?.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Her şey güzel olacak sözü seçimi kazanmakla olmuyor icraatla olur hizmetle olur o zaman belli olur görelim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin birlik ve beraberliğinden rahatsız olan Almanlardan muhalefete 'deprem' aklı!
Yunan televizyonundan anlamlı destek! Sabah haberlerindeki Türkçe türküyle açtılar