NATO Genel Sekreteri Stoltenberg açık açık uyardı: Zaman daralıyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Antlaşması'nın tehlike altında olduğunu belirterek, "Zaman daralıyor, Rusya'ya antlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmesi için çağrımızı yineliyoruz" dedi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg açık açık uyardı: Zaman daralıyor
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg açık açık uyardı: Zaman daralıyor
GİRİŞ 05.07.2019 16:26 GÜNCELLEME 05.07.2019 16:27
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Brüksel'de düzenlenen NATO-Rusya Konseyinin ardından basına açıklamalarda bulunan Stoltenberg, görüşmelerin kolay geçmediğini ancak gerginliğin arttığı bu dönemde gerekli olduğunu bildirdi.

 

 

NATO-Rusya Konseyinin bu yıl ikincisinin gerçekleştiğini anımsatan Stoltenberg, bugün görüşülen konular arasında Ukrayna, INF Antlaşması ve şeffaflık olduğunu açıkladı.

Stoltenberg, Ukrayna'nın doğusundaki güvenlik durumunun, Minsk Anlaşması'nın ve Azak Denizi'nin gündeme geldiğini aktararak, "NATO müttefikleri, Rusya'ya Ukraynalı mürettabat ve gemileri serbest bırakması çağrısını yineledi" diye konuştu.

 

 

"ZAMAN DARALIYOR"

Rusya'nın INF Antlaşması'nın yükümlülüklerini yerine getireceğine dair herhangi bir sinyal vermediğinin altını çizen Stoltenberg, "Antlaşma tehlike altında, zaman daralıyor, Rusya'ya antlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmesi için çağrımızı yineliyoruz" vurgusunu yaptı.

Stoltenberg, Rusya'nın istemesi durumunda çok kısa sürede antlaşmayı tekrar geçerli kılabileceğini ancak mevcut durumun INF'nin kurtarılamayacağına işaret ettiğini söyledi.

INF Antlaşması'nın olmadığı bir dünya için hazırlık yapılması gerektiğine dikkati çeken Stoltenberg, "Rusya, antlaşmayı ihlal etmesinin bir maliyeti olacağını bilmeli" değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Yılmaz 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunların beyni sulanmış.biri parası ödenmiş alınmış s400ü almayın diyor. Biri anlaşmadan kaçmış abd yi unutup masada tek kalmış rusyayı anlaşmaya uymalısınız diye açıklama yapıyor. Normal değil bu beyinler.
  Cevapla
 • 01adana 2 yıl önce Şikayet Et
  etmese nabacan yada nababilecen sizin sözünüz bundan gayrı geçmez para etmez artık yok hükmündesiniz
  Cevapla
 • ugur btn 2 yıl önce Şikayet Et
  Önce patronun abd terör devltine söyle
  Cevapla
 • gezginmisafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu anlaşmanın bir tarafında Abd yokmuydu,niye sadece Rusyaya çağrıda bulunuyorsunuz? Her zamanki gibi çifte standart değilmi iki yüzlü AB?
  Cevapla
 • ekrem 2 yıl önce Şikayet Et
  niye abd ye de aynı şeyi söylemiyorsunuz?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
BM'den skandal karar! Türkiye'den sert tepki
İstanbul'da motokuryelerin yasağı yarın sona eriyor