Bloomberg'den çirkin sözler!

Bloomberg bugün yayınladığı "Türkiye Batı'yı terk etti. Gitti de kurtulduk" başlıklı yazıda S-400 karşısında ABD’nin; Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları konusunda ise AB’nin takınması gereken tutumlar hakkında çağrıda bulundu. Bloomberg utanç verici bir habere imza atarak, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan "saldırgan, kararsız ve provoke edici" olarak bahsetti.

Bloomberg'den çirkin sözler!
Bloomberg'den çirkin sözler!
GİRİŞ 18.07.2019 15:11 GÜNCELLEME 18.07.2019 15:11
Bu Habere 97 Yorum Yapılmış

Bloomberg bugün yayımladığı yazıda, Türkiye’den egemenlik alanını halkı için en doğru şekilde kullanmayı amaçlayan bir ülke olarak bahsetmek yerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk dış politikasından "saldırgan, kararsız ve provoke edici" olarak bahsetti. Site habere, "Kararsızlığı artan müttefik artık hiçbir riske değmez" girişiyle başladı.

 

"TÜRKİYE BATI’YI TERK ETTİ"

Yazıda, "Geçtiğimiz yıllarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD, Avrupa ve NATO’ya karşı daha da agresif bir şekilde veryansın eder oldu. Washington’ın dış politika yetkilileri ise bu duruma karşı sabır çağrısında bulundu. Erdoğan’ın ülkesinin iç politikası için olduğu düşünülen yaylım ateşi, Türkiye’nin Batı’yı terk etmesine yeterli sayılmayacak küçük bir anlaşmazlık olarak görülüyordu. Tüh, artık daha büyük bir anlaşmazlığı kabul etmenin vakti geldi: Türkiye, bütün niyet ve amacıyla, Batı’yı terk etti" denildi.

 

"S-400 KONUSU NATO’NUN GÖZÜNE PARMAK OLMUŞTUR"

"Erdoğan’ın sözleri artık davranışlarıyla da örtüşmektedir" diyen Bloomberg, "S-400 alma kararı artık NATO’nun gözüne parmak olmuştur" ifadesine yer verdi.

Türkiye’nin egemenlik haklarını kullanmasının NATO için bir uyarı niteliğinde olduğunun altını çizen internet sitesi, Türkiye’nin doğal haklarını kullanmasının NATO için ne gibi bir uyarı olması gerektiğinin detayına ise yer vermedi. 

"TÜRKİYE İLİŞKİLERİ KIZIŞTIRIYOR" 

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarına da değinen yayın kuruluşu, "Türkiye, Güney Kıbrıs’a ait sulara sondaj gemisi göndererek Avrupa ile olan gerginliği de kızıştırmaktadır" yorumunda bulundu. 

"BUNLAR KASTİ PROVOKASYONLARDIR" 

Bloomberg, "Türkiye NATO onaylı füze sistemleri alabilirdi. Doğu Akdeniz konusunda Avrupa Birliği’nin ara bulmasına izin verebilirdi" sözlerine yer verdi. "Erdoğan bunun yerine çevresinde ABD etkisinin azaldığını görerek kendi güvenlik çıkarlarının Rusya ile müttefik olarak daha iyi karşılanacağını hesapladı" sözleriyle ise Türkiye’nin iç ve dış güvenliğini sağlamasını garipseyen internet sitesi, "Tüm bunlar kasti provokasyonlardır" dedi. 

"TÜRKİYE ARTIK CİDDİ YAPTIRIMLARLA YÜZLEŞMELİDİR" 

Türkiye ve Türk dış politikası hakkında pervasız yorumlarda bulunan yayın kuruluşu, ardından Avrupa Birliği ve ABD’ye çok sert yaptırımlar uygulamaları yönünde çağrıda bulundu. Bloomberg; ABD ve AB’nin şu anki yaptırım planlarının yetersiz olduğunu ve daha da ileriye gidilmesi gerektiğini söyledi.  

"YAPTIRIMLAR İŞE YARAMAZSA BATI, YOLUNA TÜRKİYESİZ DEVAM ETMELİ"

"Ağır yaptırımlar da işe yaramazsa, Türkiye’nin güvenilir bir müttefik olup olmadığı sorgulanmalıdır" diyen site, NATO’nun kimseyi pakttan çıkarma hakkı olmadığının altını çizerek, buna karşılık Türkiye’deki Batı askeri personel ve donanımının, nükleer silahların bulunduğu NATO üslerinin yeri değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Bloomberg en sonunda, "Artık hiçbir şüphe kalmamıştır ki Erdoğan seçimini ihtilaf çıkması yönünde kullanmıştır. Batı onun sözlerine artık inanmalı ve onsuz yoluna devam etmenin yollarını bulmalıdır" ifadelerini kullandı. 

KAYNAK: HABER 7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ
ETİKETLER
petrol Ankara moskova
YAZDIR
YORUMLAR 97
 • Hamdi 10 ay önce Şikayet Et
  Türkiye kadar başınıza taş düşsün korkaklar
  Cevapla
 • Yorgun adam 10 ay önce Şikayet Et
  Bunu unuttu turkiyenin haritada yerini turkiye abd ve Nato gemilerini karadenize cikarmiya bilirdi pyd yi tarihten silebilirdi
  Cevapla
 • ihsan 10 ay önce Şikayet Et
  bloomberg türkiyede yasaklansın
  Cevapla
 • osman osmanlıoğlu 10 ay önce Şikayet Et
  Saldırı planlarınızın bozduk kusura bakmayın sırada kürecik istasyonunu kapatmak var sonra incirlik
  Cevapla
 • Osmanlı 10 ay önce Şikayet Et
  Kudurun itler. Yüz kere söyledik karşınızda eski Türkiye yok ama anlamıyorsunuz. Petrolü çıkaralım o zaman daha iyi anlarsınız..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'de Genelkurmay Başkanı sokağa indi!
Dev kredi kampanyasına iki banka daha katıldı