İngiltere: İran tehlikeli yolu tercih ediyor!

İngiltere Dışişleri Bakanı Hunt "Körfez’de dün olanlar İran’ın, yasa dışı ve istikrarı bozucu davranışın tehlikeli yolunu tercih ediyor olabileceğinin endişe verici işaretlerini taşıyor." dedi.

İngiltere: İran tehlikeli yolu tercih ediyor!
İngiltere: İran tehlikeli yolu tercih ediyor!
GİRİŞ 20.07.2019 17:21 GÜNCELLEME 20.07.2019 17:22
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy HuntHürmüz Boğazı'nda İngiliz petrol tankerini alıkoyan İran'ın "tehlikeli yolu" tercih ediyor olmasından endişe duyduğunu belirtti.

 

 

Hunt, Twitter üzerinden paylaştığı mesajında, “Körfez’de dün olanlar, Cebelitarık’ın Suriye’ye giden petrolü yasal olarak alıkoymasının ardından İran’ın, yasa dışı ve istikrarı bozucu davranışın tehlikeli yolunu tercih ediyor olabileceğinin endişe verici işaretlerini taşıyor.” ifadelerini kullandı.

“Dün de söylediğim gibi tepkimiz düşünülmüş ama güçlü olacaktır.” diyen Hunt, Cebelitarık’ın alıkoyduğu tankerle ilgili bir çözüm bulmaya çalıştıklarını ancak kendi gemilerinin güvenliğini de sağlayacaklarını kaydetti.

 

 

İran'ın dün Hürmüz Boğazı'nda biri İngiltere biri de Liberya bandıralı 2 petrol tankerini alıkoyduğu bildirilmişti. İngiliz basını, Liberya bandıralı tankerin işletmesinin İngilizlerde olduğunu yazmıştı. İran, İngiltere bandıralı Steno İmpero adlı tankeri, denizcilik kurallarına riayet etmediği gerekçesiyle alıkoyduğunu ancak İngiliz şirkete ait Liberya bandıralı Mesdar adlı tankerin yoluna devam ettiğini açıklamıştı.

CEBELİTARIK'IN ALIKOYDUĞU İRAN TANKERİ

İngiliz donanması, 4 Temmuz'da Cebelitarık'ta Suriye’ye petrol taşıdığı iddia edilen İran'a ait Panama bandıralı bir tankerin alıkonulmasına dahil olmuştu.

İngiltere'ye bağlı olan İspanya'nın güneyindeki Cebelitarık özerk yönetimi, İran tankerinin Avrupa Birliği'nin (AB) Suriye'ye uyguladığı ambargoları ihlal ettiği gerekçesiyle alıkonulduğunu açıklamıştı.

İran, "Grace 1" adlı tankerin alıkonulmasının İngiltere için "sonuçları olacağı" uyarısında bulunmuştu.

İngiliz donanmasına ait HMS Montrose'un geçen hafta Hürmüz Boğazı'ndan geçen bir İngiliz petrol tankerini durdurmaya çalışan 3 İran teknesini uzaklaştırdığı iddia edilmişti. İngiltere, bölgeye gemilerini korumak üzere ikinci bir savaş gemisi göndereceğini açıklamıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
ingiltere
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • vatandaş 11 ay önce Şikayet Et
  ırakta kitle imha silahını bahane ettiniz. iran içinde meşru müdafa için tezgah hazırlayın. ambargo kayarak gemisine el konyun. o da size ambargo koyduğunda usulsüz olsun. siz usulüne uygun mu ambargo koydunuz.
  Cevapla
 • Can 11 ay önce Şikayet Et
  Aynen
  Cevapla
 • Sadece dalaş 11 ay önce Şikayet Et
  Hepside blöf ingiltere irana daklaşamaz , adamın nükleer silahları var
  Cevapla
 • Abdullah 11 ay önce Şikayet Et
  Dik durmak,hak aramak yanlış yol değil, aksine dik durmayanın köle olacağı bir dünyadayız...Bu sömürü ve siyonist düzene dik duranlara Selam olsun.
  Cevapla
 • Bahbah 11 ay önce Şikayet Et
  Nasıl mantık sen yaparken iyi başkası sen yaptın sıra bende deyince yoo olmaz benimki kıymetli de hadi ordan
  Cevapla
 • Mehmetçik 11 ay önce Şikayet Et
  Tarih boyunca başka milletlerden getirdiği köle ve paralı askerlerle savaşan bu ecnebilerin devri kapanmıştır artık. Bir milletin içinde ecnebiye yardım ve yataklık eden yoksa bunlar değil iranı ırak ı bir köyü bile işgal edemelzer.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
17 ülkeden Türkiye kararı: Son aşamaya gelindi, sırtımızı dönmedik
ABD'li dergiden skandal İstanbul ve Ayasofya ifadesi