Hedef aldılar! Türkiye ve Erdoğan'a karşı küçük düşürücü sözler

Haftalık yayın yapan The Economist dergisi, Türkiye hakkında küstah ve alaycı ifadelerin yer aldığı bir yazı kaleme aldı. Haberde AB ile olan ilişkileri ve en başından günümüze üyelik süreci irdelenirken, "AB, havuç-sopa politikasıyla Türkiye'yi cezbederek yeniden yanına çekebilir ya da boyun eğmeye zorlayabilir. Ancak AB'nin artık Türkiye'ye karşı kullanabileceği ne yeterli havucu ne de yeterli sopası var" denildi.

Hedef aldılar! Türkiye ve Erdoğan'a karşı küçük düşürücü sözler
Hedef aldılar! Türkiye ve Erdoğan'a karşı küçük düşürücü sözler
GİRİŞ 26.07.2019 15:02 GÜNCELLEME 26.07.2019 15:02
Bu Habere 81 Yorum Yapılmış

Haftalık The Economist dergisi son sayısında Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerini değerlendirdi. Dergiye göre ilişkiler çöküyor ve Avrupa'nın mevcut koşullarda yapacacakları, dış politikada ne kadar ciddi olduğu konusunda bir sınav olacak.

 

 

Economist'in Avrupa sayfalarında Charlemagne köşesindeki yazının çevirisi şu şekilde:

"Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılması sonrası Türkiye'yi Avrupa'ya, daha geniş anlamda da Batı'ya demirledi. Yaklaşık 100 yıl sonra Recep Tayyip Erdoğan bu süreci tersine çeviriyor.

 

 

Türkiye Cumhurbaşkanı'nın arka arkaya attığı adımlarla gücünü daha da artırması ülkeyi doğusundaki komşularına daha da yaklaştırdı. Türkiye'nin AB üyeliği için yaptığı başvuru da artık alay konusu oldu. Son dönemde yaşanan iki gelişme, durumu daha da kötüleştirdi.

12 Temmuz'da Türk Hava Kuvvetleri, Rus yapımı S-400 hava savunma sistemini teslim aldı. Bu durum, Türkiye'nin, NATO'nun F-35 savaş uçağı programından dışlanmasını da beraberinde getirdi.

Daha sonra 15 Temmuz'da AB, Kıbrıs çevresindeki doğalgaz arama çalışmaları nedeniyle Türkiye'ye yaptırımlar uygulamaya başladı. Kıbrıs, kuzeyindeki üçte biri Türkiye tarafından kontrol edilen birlik üyesi bir ülke.

"AB KENDİSİNİ MAHÇUP HİSSETMEMELİ"

AB'nin, yakın komşusunun kendisinden uzaklaşmasını durduramaması da kendisi açısından üzüntü verici bir durum. Birlik kendisini mahçup hissetmeli.

Geçmişte birliğin Türkiye konusunda uzlaşmacı bir tavır takındığı dönemler oldu. Özellikle de Türkiye göçmen krizi sırasında para ve vizeler karşılığında AB'nin sınır muhafızı olarak davranmayı kabul ettiğinde. AB liderleri sık sık Türkiye'nin otoriterliğe kayışını eleştirmektense, sessiz kalmayı tercih ettiler.

ERDOĞAN'I DA HEDEF ALDILAR

Diğer dönemlerde ise AB, "Anadolu" coğrafyasına dudak bükerek Türkiye'yi dışladı, birliğe üyelik perspektifi olmadığını savundu ve şimdi de Erdoğan'ın günahlarını cezalandırmak için ceza kesiyor.

Tüm bunların sonucu ise olabilecek en kötü durum. AB, "havuç-sopa" politikasıyla Türkiye'yi cezbederek yeniden yanına çekebilir ya da boyun eğmeye zorlayabilir. Ancak AB'nin artık Türkiye'ye karşı kullanabileceği ne yeterli havucu ne de yeterli sopası var."

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YAZDIR
YORUMLAR 81
 • Ismet 2 yıl önce Şikayet Et
  İçimizdeki hainlerin ıslah olmaları için duâ edersek isabetli olur.
  Cevapla
 • ismail 2 yıl önce Şikayet Et
  hoşşşş köpekkk
  Cevapla
 • Mert 2 yıl önce Şikayet Et
  Hainler ürür bizde imanli , azimle, Özay güvencimizle, dik durusumuzla, caliskanligimizla ve ustaligimizla hedefimize devam.
  Cevapla
 • Çavuş 2 yıl önce Şikayet Et
  Terörist besleyen sizler degilmisiniz hepinizin canı cehenneme, o bombalar inşallah elinizde patlar.
  Cevapla
 • Hadi 2 yıl önce Şikayet Et
  ne hiristiyanlar nede yahudilerin müslü- manlara söyleyecek sözleri Y O K ! Ellerindeki kitaba baksınlar ne mal olduklarını görsünler,bütün dünya kimin LÂNETLİ OLDUĞUNU görüyor ve okuyor.Bu gerçeği gizlemeleri mümkün deyil.Son bahardalar !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Brent petrolün fiyatında sert düşüş! Benzin ve motorine 2 TL indirim yolda
Meteoroloji duyurdu: Ankara ve çok sayıda ile yoğun kar geliyor