Hollanda'yı karıştıran yasak yürürlüğe girdi! Tepkiler çığ gibi büyüdü

Hollanda'da burka yasağı yürürlüğe girdi. Yasağa uymayanlara uygulanacak 150 euro para cezasının Müslümanların kurduğu Nida partisi tarafından karşılanacağı bildirildi. Öte yandan Hollanda Danıştay'ı bu yasağı tavsiye etmiyor. Bu sebepten ötürü Amsterdam, Rotterdam ve Utrecht belediye başkanları, yasayı uygulamayı düşünmediklerini açıklamıştı.

Hollanda'yı karıştıran yasak yürürlüğe girdi! Tepkiler çığ gibi büyüdü
Hollanda'yı karıştıran yasak yürürlüğe girdi! Tepkiler çığ gibi büyüdü
GİRİŞ 01.08.2019 10:21 GÜNCELLEME 01.08.2019 10:26
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Hollanda'da geçen yıl onaylanan burka yasağı yürürlüğe girdi. Hollanda İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, bugünden itibaren, kişilerin, eğitim ve sağlık sektörü, toplu taşıma araçları ve devlet dairelerinde yüzlerini tanınmayacak şekilde tekstil, maske veya kask gibi unsurlarla kapatmasının yasaklandığı bildirildi.

 

 

Açıklamada, yasağın geçerli olduğu söz konusu yerlerde çalışanların, burkalı kadınların yüzünü açmasını veya binayı terk etmesini isteyebileceği, buna uyulmadığı takdirde ise polisin devreye girebileceği ve kişinin ceza alma riski olduğu belirtildi.

Yasağın, yüzünü işi nedeniyle kapatmak zorunda kalan kişileri, uzun süre hastanede kalan hasta ve onun ziyaretçileri ile eğlence ve kültürel etkinliklerde kullanılan maskeli giysileri kapsamadığı kaydedildi.

 

 

Hollanda'da yaklaşık 150 burkalı kadın olduğu tahmin ediliyor.

CEZALARI MÜSLÜMANLARIN KURDUĞU NİDA PARTİSİ ÖDEYECEK

Hollanda basınında çıkan haberlerde ise burka yasağına uymayanların en az 150 euro para cezasına çarptırılacağı belirtildi.

Ülkede Müslümanların kurduğu Nida partisi, iki hafta önce burka yasağı kapsamında verilecek cezaları üstleneceklerini duyurmuştu.

BURKALI KADINLARA "SİVİL MÜDAHALE" ENDİŞESİ

Ülkenin önde gelen gazetelerinden Algemeen Dagblad, dün, burka yasağına ilişkin haberinde, halkın, burkalı bir kadından rahatsız olması halinde sözlü ve fiziki müdahale hakkına sahip olduğunu yazmıştı.

Haberde, bu hakkın, Hollanda Ceza Kanunu'nun, "halkın, bir kişinin suç işlediğine şahit olması durumunda fiziki müdahalede bulunabileceğini" öngören 53. maddesi kapsamına girdiği ve burka yasağının da bu kapsamda değerlendirileceği ileri sürüldü.

Ülkede başta Müslümanlar olmak üzere çok sayıda kişi, sosyal medyadan, bu madde doğrultusunda sivillerin müdahale hakkından ve gazetenin haberiyle adeta Müslümanları hedef göstermesinden rahatsız olduklarını paylaşmıştı.

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ BURKA YASAĞI YASASINA KARŞI

Uluslararası Af Örgütü Hollanda Şubesi de bu hafta sosyal medya üzerinden, kadınların giyimlerinde seçme özgürlüğüne sahip olduğunu belirterek yasağa karşı olduklarını duyurmuştu.

HOLLANDA DANIŞTAYI YASAYI TAVSİYE ETMİYOR

Din özgürlüğünü kısıtladığı gerekçesiyle Hollanda Danıştayı tarafından tavsiye edilmeyen yasa, 2016'da Temsilciler Meclisi tarafından çoğunlukla kabul edilmişti.

Hollanda Senatosu da geçen sene, uzun süredir üzerinde tartışılan tasarıyı onaylamıştı.

Amsterdam, Rotterdam ve Utrecht belediye başkanları geçen yıl, yasayı uygulamayı düşünmediklerini açıklamışlardı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • vatandas 4 yıl önce Şikayet Et
  bunlardan hic bir zaman dost olmaz!
  Cevapla
 • Albastı 4 yıl önce Şikayet Et
  Sonra Avrupa’da özgürlük var diyorlar bunu neyle açıklıyorlar o zaman ? Hayvan gibi çıplak dolaşınca özgürlük medeniyet olur İslam’a göre giyindiğinde geri kalmış derler.
  Cevapla
 • Gurbetçi 4 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa ve özgürlük, hepsi koskoca bir masal. Ben Almanya da yaşıyorum ve burada da demokrasi tam bir dansöz, kıvırabildiğin kadar kıvır. Yani kandırmaca.
  Cevapla
 • Mansur 4 yıl önce Şikayet Et
  bu 53. madde bizde de olsa hırsız evsahibinden yavuz olamaz.
  Cevapla
 • memo 4 yıl önce Şikayet Et
  YABANCI ÜLKEDE DİNİNİ ÖZGÜRCE YAŞAYAMIYORSAN O ÜLKEDE DURMAN CAİZ DEGİLDİR!! mırın gırın yapmaya gerek yok ülkene dön!!iki kuruş için fazla alabimek için dinde ve inaçta taviz verilmez!!MADDİYATA YENİLMEYİN ÜLKENİZE DÖNÜN!
  Cevapla
 • Ali 4 yıl önce Şikayet Et
  Yakındır haçlı Hilal savaşı...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk Savunma Sanayii göz kamaştırıyor!
Reisi'ye sabotaj mı yapıldı? İran'dan yeni açıklama geldi