Trump: 'Macron'un yaptıklarından haberim vardı'

ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile yaptığı görüşmeden haberdar olduğunu belirterek, "Macron'un tüm yaptıklarından haberim vardı ve hepsini onayladım." dedi.

Trump: 'Macron'un yaptıklarından haberim vardı'
Trump: 'Macron'un yaptıklarından haberim vardı'
GİRİŞ 26.08.2019 12:55 GÜNCELLEME 26.08.2019 12:58
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Trump, Fransa'nın daveti üzerine G7 Zirvesi için Biarritz'de bulunan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü. 

 

 

Zarif'in dün sürpriz şekilde Biarritz'e gelmesi ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşmesine ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Trump, "(Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel) Macron bana sordu, 'görüşmek istiyorsanız görüşebilirsiniz' dedim." diye konuştu.

TRUMP: "İRAN YENİDEN ZENGİNLEŞTİRMEK İSTİYORUZ"

 

 

Trump, İran'ı tekrar zengin etmek istediklerini belirterek, "İran zor bir ekonomik durumun içeresinde. Güçlü bir İran istiyoruz, rejim değişikliği istemiyoruz." ifadelerini kullandı.

"Macron'un tüm yaptıklarından haberim vardı ve hepsini onayladım." diyen Trump, "Onunla (Zarif) görüşmek için çok erken." yorumunda bulundu.

Bu arada, 45. G7 Zirvesi, üçüncü ve son gününde iklim konulu oturumla Biarritz'de devam ediyor. G7 ve davetli ülkelerin liderleri ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk iklim konulu oturuma katıldı. 

Öğleden sonra dijital dönüşüm ile ilgili bir oturum daha yapılacak, ardından zirve Macron ve Trump'ın düzenleyeceği ortak basın toplantısıyla sona erecek.

ZARİF FRANSA'YA GELMİŞTİ

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, dün G7 Zirvesi'nin düzenlendiği Biarritz'e gelmişti. İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Zarif'in Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian'ın daveti üzerine, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin son girişimleriyle ilgili istişareleri devam ettirmek üzere kente geldiği bildirilmişti.

Zarif'in ziyareti kapsamında ABD'li yetkililerle görüşmede ya da müzakerede bulunmayacağı kaydedilmişti.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, dün Macron, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire ile görüşmüştü. Görüşmeye Alman ve İngiliz yetkililer de katılmıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Abc 2 yıl önce Şikayet Et
    Trump'tan onay almış yani çömez
    Cevapla
  • Eren 2 yıl önce Şikayet Et
    Sen istesende rejim değişikliği yapamazsın Trump bey, çünkü bu sahte düşmanlığınızın arkasında Batı ile İranın acayip bir dostluğunun olduğunu biliyoruz. Mollaları İrana Batı devletlerinin getirdiğini unutmadık. Ama bu dediğini rejim değişikliği varya, işte bunu İran halkı kendisi yapacaktır.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Bukele'nin ziyaretinde gündem Türk İHA'ları: Almak istiyorlar!
Altın ilk sınavını verdi! Savaş başlıyor: Fiyatlar tepetaklak olabilir