ABD'den Çin'e Uygur Türkleri çağrısı!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in Uygur Türklerine karşı yürüttüğü baskıcı politikalarla uluslararası normları ihlal ettiğini belirtti.

ABD'den Çin'e Uygur Türkleri çağrısı!
ABD'den Çin'e Uygur Türkleri çağrısı!
GİRİŞ 30.08.2019 19:46 GÜNCELLEME 30.08.2019 19:46
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Bakan Pompeo, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşananlara ilişkin Twitter'dan yazılı açıklama yaptı. 

Çin'in Uygurlara yönelik toplu tutuklamalara devam ettiğini hatırlatan Pompeo, "Sincan'da Uygurlara yönelik toplu tutuklama ve ortadan kaybolma vakalarına dair güvenilir raporlar gelmeye devam ederken, Çin'e, uluslararası normları ve kendi yasalarını ihlal eden bu baskıcı taktiklere son verme çağrımı yineliyorum." ifadelerini kullandı. 

ÇİN'İN UYGURLARA YÖNELİK POLİTİKASI

Çin'de son yıllarda Uygur Türklerinin yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde eğitim merkezi adı altında faaliyet gösteren kamplar ile Uygurların kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller uluslararası kamuoyu tarafından eleştiriliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyine üye 22 ülke, 11 Temmuz'da Çin'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türkleri ve diğer azınlıklara yönelik muamelesini eleştiren ve kitlesel gözaltıların durdurulması çağrısında bulunan mektup imzalamıştı. 

İnsan Hakları İzleme Örgütünün (HRW) raporunda, son 2 yılda Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde çok sayıda kişinin "önleyici polisiye tedbir" adı altında suçsuz yere alıkonulduğu ve siyasi bakımdan tehlikeli olarak değerlendirilen bireylerin herhangi bir yargı kararı olmaksızın toplama kamplarına gönderildiği belirtilmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 21
 • özmuşlu 4 yıl önce Şikayet Et
  nalet abd gözlerim yaşardı sen uygur Türklerini bırak da şu 15 temmuz itliğinin ardından koynunda sakladığın fetö itini teslim etsene hani siz çok normlara müttefiklik ruhuna uyumlusunuz ya elinizden gelse bir avuç suda boğacaksınız.ALLAH size o fırsatı vermeye belki...................................................!
  Cevapla
 • Melez 4 yıl önce Şikayet Et
  bunlar devamlı olarak uygur Türkleri meselesini işleyerek Türkiye ve çin in arasını açıyorlardı bunların niyetleri anlaşıldıktan sonra Türkiye ve çin ilişkileri düzelmeye başladı
  Cevapla
 • Kızıl elma 4 yıl önce Şikayet Et
  Doğru söze ne denir ki ama Filistin’i hiç bir zaman gündem e getirmiyorlar
  Cevapla
 • Mehmet Yucesoy 4 yıl önce Şikayet Et
  Filistin, Iraq, Suriye, Mısır, Libya. ....Milyonlarca muslumanin kanina giren adamlarin Uygur Türklerini düşündürmesin beni endiselenditiyor. Bunlara kanip harekete gecen Uygurlari Cinliler soykirima ugratir kimse de birsey yapmaz/yapamaz. Allah akil fikir versin. Dikkatli davranmak lazim. Biz kendi stratejimizi kendimiz belirlemeliyiz.
  Cevapla
 • yaşar 4 yıl önce Şikayet Et
  Amaç çini karıştırmak ama Allah büyük yesinler birbirlerini.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gazze halkının direnişi ve imanı dünyaya örnek oluyor!
Dünyanın gözü Gazze'deyken Kudüs'te sinsi plan! Türkiye'den sert tepki: Kabul edilemez